İnsan doğası gereği değişir, değiştirir. Her yeni adımında, her yeni yaşında yeni baştan gelişir, geliştirir.

Image-46

Her yeni adımında keşfedilmeyi bekleyen nitelikleri, farkında olmadığı yepyeni renkleri hayatının içine alır. Hayatına kattığı tüm bu yenilikleri işler kendince, bir yapboz parçası misali hayatına katar.

Değişmekten korkmamalıdır bu yüzden insan, değişim insanın doğasında vardır. Bazen iyiye bazen kötüye evrilse de değişmelidir. Yeniliklere, yeni evrelere açık olmalı, kendince bir yol bularak göğüs germelidir.

Hiç kimse bir sene önceki haliyle aynı değildir, bir sene önce nefretle baktığı bir konuya artık olumlu yaklaşabilir bir insan, iki ay önce asla yapmam dediği şeyin içinde bulabilir bir anda kendini. Yaşı kaç olursa olsun değişir insan, değiştirir.

Önemli olan korkmamaktır bu değişimden, olduğu gibi, olması gerektiği gibi kendi doğruları çerçevesinde kabul etmektir. Değişimi kendince yorumlamayı bilmeli, kendi doğrusunu oluşturmayı öğrenmelidir.

Bir deniz gibi değişkendir insan. Denize benzetmek yanlış olmaz belki de bu yüzden insanoğlunu. Kimi zaman dalgalıdır kimi zaman ise durgun, kimi zaman masmaviyken kimi zaman kapkara, durağan değil, hayata ayak uydurandır, tıpki insanoğlu gibi…