Neredeyse her insan, her sabah kalktığında sorar kendine bu soruları, “Ne istiyorsun bu hayattan, sen kimsin, ne olmak, nasıl hatırlanmak istiyorsun?”

Çoğu zaman bulamaz cevaplarını, ama sormaya her gün, her saat devam eder.

Image-50

İnsan doğduğu andan itibaren bir kimlik arayışına düşer. Bazen doğru, bazen yanlış yollara sapar. Farklı renklerin, farklı düşüncelerin içinde kaybolur. Kendi doğrusunu, kendi yanlışını bulmak için çabalar.

İnsan hayatının anlamını arar nefes aldığı ilk andan itibaren. Çoğu insan farkında olmasa da her insan bir anlam arayışı içindedir bu dünyada. Bazen savrulup gitse de gündelik kargaşaların içinde aslında insanın her adımı yaşam amacını, hayatının anlamını bulmak içindir. Bazıları bu anlamı bir insanı, hayatının aşkını bulmak, bazıları işinde, kariyerinde zirveye ulaşmak olarak somutlaştırsa da tüm bunların ötesindedir insanın anlam arayışı, gerçekten bulduğu an tamamlanır insan, tüm o anlam yüklediği aşkların, işlerin aslında geçici hevesler, somut cevaplar olduğunu anlar.

Bu kimlik yolculuğunda bazen bölünür insan, kalbi ile mantığı, duyguları ile düşünceleri arasında kalır, ikiye bölünür. Doğruyu ararken yanlışlara kaptırır kendini. Ama bıkmadan devam etmelidir insan, devam etmeliyiz her birimiz. Kendi hayatımızın anlamını, kendimize has kimliğimizi bulana kadar tırmalamalı, her rengiyle, doğrusuyla yanlışıyla dibine kadar yaşamalıyız bu hayatı…