LEYLA ATAKAN
İZMİT BELEDİYE BAŞKANI 
VE
"LEYLA HANIM" FİLMİ

Seçimlerdeki başarısıyla tek dereceli sistemde doğrudan halkın oylarıyla seçilen ilk kadın belediye başkanı ünvanına sahip olan, Cumhuriyetin sembol kadınlarından biri olarak tarihte iz bırakan Leyla Atakan’ın yaşamını konu alan "Leyla Hanım" filminin galası İzmit Belediyesi önderliğinde organize edilecek ve 11 Şubat Cumartesi günü saat 18.00’de Kocaeli Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek.

1968 yılında İzmit Belediye Başkanı olarak seçildiğinde Türkiye'de yer yerinden oynayan, 3 yıllık görev süresine 30 yıllık hizmet sığdıran ve görev süresinin 3. Yılında geçirdiği trafik kazasında üç meclis üyesi yol arkadaşı ile birlikte hayatını kaybeden Leyla Atakan’ın hayatının derinliklerine odaklanan dökü-drama türünde film ile ilgili süren heyecanlı bekleyiş çok yakında bitiyor. 

Leyla Hanım filmi, yalnızca bir film değil…

İzmit’ten çıkan bir sanat eserinin evrensele ulaşmasının heyecanını yaşayacağız.

Leyla Atakan’ı anlatan bu film, aynı zamanda şunları anlatacak:

Kadın mücadelesini…

Azmi…

‘Fikirhane’de Hayal Et, Gerçek Olsun!’ ‘Fikirhane’de Hayal Et, Gerçek Olsun!’

Hayalleri…

Gücü…

İnancı…

Bu duygular, dünyanın her yerinde aynı değil mi?

Dolayısıyla bu film, bir İranlı kadının duygularını da anlatacak.

Kadınların hayatın sınırlarını aşmaktan çekindiği, ben de buradayım diyemediği bir dünyada…

Türlü engellerle karşılaşan, dayatmalara karşı çıkan kadınlar her daim var olmuştur.

Gücünü yüreğinde hisseden, hissettikleriyle hayallerine ulaşan, hayat hikâyesiyle yeni nesillere ilham olan…  

Mücadelesi…
Hayalleri…
Cesareti…
İradesiyle…
Dünyadaki kadın mücadelesinin de Türkiye’deki sembol ismi;

“İZMİT’İN ABLASI: LEYLA ATAKAN 

Ortaya çıkan bu dönem filminde Leyla Atakan’ı ünlü oyuncu Özge Borak canlandırırken; Beyti Engin, Serhan Arslan, Bekir Aksoy, Devrim Nas, Anıl Taşezen, Barış Kıralioğlu, Belma Canciğer, Aylin Aras ve maNga’nın solisti Ferman Akgül gibi değerli birçok sanatçı filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Senaristliğini ve yönetmenliğini İlke İşisağ’ın, idari yapımcılığını Koral Altın’ın, senaryo danışmanlığını Gani Müjde’nin ve yapımcılığını, Fatma Kaplan Hürriyet'in başkanı olduğu İzmit Belediyesi’nin üstlendiği Leyla Hanım filminin müzikleri ise usta sanatçı Demir Demirkan’a ait.

Çok emek verdiğimiz "Leyla Hanım" filmimizin galasını gerçekleştireceğiz. 

Filmimizle birlikte kentimizin markası olacağına inandığımız bir film festivali de başlatmak istiyoruz. Yaptığımız işleri ve projeleri çok titizlikle ve ulusala taşıma gayretiyle yapmaya çalışıyoruz.

içe bu