İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel, İSU'ya yapılan KDV indiriminin faturalara neden yansımamış olduğunu sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı "Mal ve Hizmetlere uygulanacak Katma değer vergilerinin yeniden düzenlenmesi" ile ilgili karardan sonra, İSU Şubat ayında Su Faturanlarında ki KDV oranını %8'den, %1'e indirdiğini açıklamıştı.

Açıklanan bu indirimin faturalara yansımadığını öne süren İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel; aksine o günden bugüne faturaların günden güne daha da kabardığını öne sürerek; Büyükşehir Belediyesi ve İSU'ya "GİZLİ ZAM MI YAPIYORSUNUZ?" diye sordu.

Konuyla ilgili olarak son Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz'da İSU tarafından kesilen faturaları da gösteren Tamyüksel; "Hepimizin malumu Sn.Cumhurbaşkanının KDV oranlarının tespiti ile alakalı olarak açıklamış olduğu karar sonrası, Şubat ayında İSU KDV'yi %1'e indirdiğini açıklamış, bizlerde bu indirim ile birlikte Mart ayı itibarıyla tüketicinin Su'yu daha ucuza kullanacağını düşünmüştük. 

Fakat gelin görün ki Mart ayı itibarıyla incelediğimiz faturalar, durumun hiçte düşündüğümüz gibi olmadığını bizlere gösterdi.

KDV indiriminin açıklandığı Şubat ayında 3.70 civarında olan 1. kademe m3 fiyatı, Mart ayında indirime rağmen 4.12'ye.. 6.77 olan 2.kademe m3 fiyatı ise Mart ayında 7.52'ye yükselmiş maalesef KDV indirimi vatandaşa zam olarak yansımıştır. 

Bununla birlikte kamuoyu ile paylaştığımız 5 ay'lık faturalarıda incelediğimiz de,  her ay düzenli olarak her iki kademe içinde düzenli olarak yapılan zamları görebiliyoruz.

Şimdi buradan sormak istiyorum; Eğer ortada bu zamlar ile ilgili olarak kurumun kamuoyu ile ilgili olarak paylaştığı herhangi bir bilgi yoksa ki biz bulamadık.. 

Pilotların yorgun uçtuğu gündemdeydi: THY'den işe alım ilanı Pilotların yorgun uçtuğu gündemdeydi: THY'den işe alım ilanı

Bu yapılan şeffaflık ilkesi ile ne kadar bağdaşmaktadır?

WhatsApp Image 2022-07-25 at 11.47.05

WhatsApp Image 2022-07-25 at 11.47.03

Sorduğumuz sorulara siz gidin şu belediyeye, bu belediyeye su fiyatlarına bakın gibi basit cevaplar verilerek bu konunun üzeri kapatılmak istenebilir.. Fakat son faturaya bakarsanız geldiğimiz noktada 1. kademe m3 fiyatı 5.03'e, 2. kademe m3 fiyatı ise 9.189'a çıkarak.

İSU'nun kamuoyuna, KDV indirimi açıkladığı günden bugüne her iki kademedede yaklaşık %35 zam yapıldığı açıkça görülmektedir. Bu da akıllara vatandaşa belli etmeden GİZLİ ZAM MI YAPILIYOR sorusunu akıllara getirmektedir.

Yani açıkça söylemek gerekirse İndirim yerine bindirim mi yaptıklarını, İSU ve Büyükşehir Belediyesinin yapacağı açıklama ile vatandaşa anlatmasını bekliyoruz." dedi.

92507468_2789488841099755_3191571342751170560_n