İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel’in görevlendirmesi ile Siyasi İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emrullah Turan’a bağlı olarak, Eda Yılmaz başkanlığında; Sümeyye Üstüntaş, Ezgi Aydın, Şevval Şimal Demir gibi genç isimlerden oluşan Siyasi İşler Komisyonu, Kartepe'nin sorunlarını sıkıntılarını araştırıp dinleyip gündeme getirmek ve çözümler üretmek için çalışmalarına başladı.

Çeşitli sosyal sorumluluk içerikli etkinlik ve aktivitelerle Kartepe ilçesinde sahalarda olacak olan Komisyon üyeleri,  Kartepe'de ciddi bir sorun olan Hastane, Nöbetçi Eczane ve Semt Polikliniği'nin personel sorununu gündeme taşıdılar. 

Komisyon adına açıklamalarda bulunan Eda Yılmaz “Kartepeli hemşehrilerimizinde bildiği gibi, Kartepemiz’de tam teşekküllü bir Hastane olmaması, Coğrafi gerçekliğimiz neticesinde geceleri sadece bir Nöbetçi Eczane’nin hizmet vermesi dolayısı ile oluşan ulaşım sıkınıtısı ve  Semt Polikliniği'nde yaşanan; gerek personel gerekse acil ile ilgili yaşanan problemler Pandemi önceside biliniyordu.  İlçe Sağlık Müdürü ve Personelinin özverili çalışmalarına rağmen,  pandemi  ile birlikte yeni sorun ve sıkıntıların ortaya çıkması ve süreç içinde gelişen yaşananlar bizi tekrar bu konuyu gündeme getirmeye zorladı. 

Örneğin en önemlisi ; acilinin kapatılması Kartepeli hemşehrilerimizi büyük sıkıntıya soktu. 

125bin 974 nüfuslu [2021yılı verileri] Kartepe ilçesinde özellikle gece rahatsızlanan bir hastanın Kartepe civarına en yakın bulunan Kocaeli Devlet Hastanesi'ne ya da Sapanca Devlet Hastanesi'ne gitmek zorunda kalıyor. Sakarya'ya bağlı Sapanca ilçesinin 43bin 018 kişilik nüfusuyla [2021yılı verileri] bile Sapanca devlet hastanesi acilinin aktif olduğunu bilmek Kartepe'li vatandaşların bu mağduriyetine neden olan sorunun neden kaynaklı olduğunu bilmemek mağduriyetin hafiflemesini sağlayıp vatandaşa önem verilmediğini hissettiriyor.

Devlet hastanelerinin bir lüks olmadığını, sağlık söz konusu olduğunda küçük bir sıkıntısı gibi görünen ama aslında ciddi bir sıkıntı olduğunu farkedip çözümlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

Ayrıca hemen semt polikliniğinin yanına yapılan sözleşme bedelinin 4.925.000,00+KDV olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Hizmet Binası'nın bitim tarihinin 26.02.2021 olmasına rağmen halâ hizmete geçmemesinin nedeninin ne olduğu merak konusu. Bir seneye yakındır açılması beklenen ama açılmayan ruh sağlığı merkezinin açılış tarihini merak ediyor ve karar değiştirilip başka bir amaçla kullanıma açılmamasını ümit ederek gerekli birimlerin Kartepe'li halkımıza küçük bir bilgilendirme yapması gerektiğini dile getirmek istiyoruz” dedi.