İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Habertürk'te Akşener'in açıklamaları ve sonrasında yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Akşener masayı dağıttı yorumları yapılıyor. Akşener, masadan kaldırılmak istendi" iddiasında bulunan Usta, "‘Beş genel başkanın imzasıyla karar alınabilir’ şeklindeki yaklaşım masanın ruhuna aykırı. Bu uygulama bugüne kadarkilere aykırıydı. Bugüne kadar mutabakat yerine ‘çoğunlukla karar alınabilir gibi uygulama olmadı" ifadelerini kulalndı.

Pazartesi yapılacak toplantıya katılım kararının Genel İdare Kurulu’nda değerlendirileceğini belirten Usta, "Henüz karar verilmedi. Kapı açık. Altılı Masa baştaki çalışma ilkelerine dönecek olursa, isim konusunda da ‘bu tavrı sürdüreceğiz’ denirse bu devam eder. Ancak ‘çalışma ilkelerinden vazgeçiyoruz’ denirse olmaz" diye konuştu.

İYİ Partili Usta, "Sayın Akşener, Sayın Kılıçdaroğlu'na 'Bizim önerdiğimiz iki aday için elinizi siz de kaldırın' diyor. Herkes kendi partisinden isim söylerse nasıl uzlaşı olacak? İş bu kadar sıkıntıya çıktıktan sonra iki başka çağrı yapmak, başka partinin iç işlerine karışmak değil" dedi.

"HDP'nin aday çıkarmaması durumunda, Erdoğan ciddi farkla alır. Eğer ikinci turda alınacaksa, Sayın Kılıçdaroğlu ikinci tura kalacaktır" derken, ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme konusunda, "O konuda bir şey diyemem" diye cevapladı.

CUMHUR İTTİFAKI SORUSUNA YANIT

Usta, Cumhur İttifakı'na katılıp katılmayacağı konusunda, "Biz bu ülkeyi bu yönetim ve sistemden kurtarmaya çalışıyoruz. Cumhur İttifakı'na kapılar tamamen kapalı" diye yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan ile ikinci tura kalırsa destekleyecek misiniz?

Ona şu an bir şey diyemem.

Akşener 2 Mart'taki bildiriyi nasıl imzaladı?

O sadece bilgilendirme için. Zorlanarak yazılmış bir metin. Daha önce kurmaylar hazırlıyordu metni, genel başkanlar imzalıyordu. O günkü toplantının havasını düşünün. Sayın Davutoğlu kaleme alıyor metni. Gözden kaçmış olabilir.

Akşener 6 Mart'taki toplantıya katılacak mı?

Karar vermedik, kapı hala açık. Eğer altılı masa başlangıçtaki çalışma ilkelerine dönecek olursa hala devam eder. Ama denilirse ki, son ve kritik noktada bütün altılı masa çalışma ilkelerinden vazgeçiyor; bizim yapacağımız bir şey yok.

NE OLMUŞTU?

Millet İttifakı'nın son toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dört liderin de desteğiyle adaylığını ortaya koymuş, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını kabul etmeyen Akşener ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı önermişti.

Akşener, partisinin GİK toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında, "Milllet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir" demişti.

Yüksel Ercan, İYİ Parti aday adayı Yüksel Ercan, İYİ Parti aday adayı

Gelişmelerin ardından CHP’li büyükşehir başkanları Ankara’ya doğru yola çıkarken İmamoğlu ve Yavaş’tan ise Kılıçdaroğlu'na destek ve birliktelik mesajları gelmişti.