Muhalafet aynı, gündemi değiştirecek bir şey yok.

Özeleştiri yok, durum analizi yok, neden başarısız oldular açıklamak yok.

Muhalefet derken sadece CHP ve İYİ Parti’den bahsediyorum. Millet ittifakının diğer partileri gayet başarılı, istediklerini hiçbir şey yapmadan fazlasıyla aldılar.

Aslında muhalefete CHP ile başlamak gerekiyor. Ancak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kongre yapmadan yönetim kadrosunu değiştirerek ve kafasını kuma gömüp nerelerinin açıkta kaldığını millet anlamaz diye düşünerek durumu idare ediyor. Bu konuya daha sonra geleceğiz.

İYİ Parti yönetim kadrosunu oluşturan kurultayını yaptığı için ondan başlayalım.

24 Haziran’da yapılan İYİ Parti Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan Meral Akşener’in Genel İdare Kurulu listesi ortaya çıktığında aynı CHP gibi İYİ Parti’nin de kafayı kuma gömme zihniyeti olduğu anlaşıldı. Meral Akşener’in pek çok önemli ve etkin ismi listeye almadığı hatta süreç içerisinde görevden aldığı birçok ismi yeniden listeye aldığı görüldü. Üstüne üstelik, Meral Akşener’in kurultayda yaptığı konuşma tam bir faciaydı. Hiçbir özeleştiri yapmadan CHP’yi suçlayıp parti teşkilatlarını azarlamak yağ gibi suyun üstüne çıkmak ve suçluluğu bastırma psikolojisinin ürünüydü.   

Zaten seçim döneminde yapılan ciddi hatalar, milletvekili aday listelerinin saçmalığı ve sonuçta alınan oy oranı teşkilatların moralini bozmuşken bu konuşma sadece parti üyelerini değil halkta da olumsuz karşılandı. Nitekim pek çok parti üyesi ve yöneticileri istifa etti, birçoğu da istifa etmeyi bekliyor.

Kocaeli’de de birçok ilçe başkanı ve yöneticinin istifa edeceği konuşuluyor. Gebze İlçe Başkanı Burak Uluköylü hem başkanlıktan hem de parti üyeliğinden istifa ederek yolu açtı. Sırada İzmit ve Başiskele dahil batı yakası ilçelerinin olduğu söyleniyor. Bilindiği gibi İYİ Parti’nin Gebze ve Kandıra Belediye meclis üyeleri de istifa etmişti, istifa sırası diğer belediyelere de gelebilir.

Biri asıl diğeri yedek olmak üzere Genel İdare Kurulu listesine Kocaeli’den iki kişi girdi. Asıl olan Cumali Durmuş, yedek olan Gökçe Nesli Kondu. Parti teşkilatlarında her ikisinin de Kocaeli’ye önemli katkısının olmadığı ve neye göre listeye girdiklerinin bilinmediği konuşuluyor. Özellikle Kondu’nun yedek listeye girmesinde İl Başkanı Nusret Acur’un çok çaba harcadığı söyleniyor. Kocaeli’de partiye diğer isimlerden çok daha fazla katkısı olan eski İl Başkanı Şanbaz Yıldız ve eski İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz’in neden Genel İdare Kurulu’na girmediği parti üyeleri arasında merak ediliyor. Hatta Şanbaz Yıldız’ın Genel Başkan Yardımcısı olabileceği yönünde bir beklenti de vardı ama gerçekleşmedi.

Tüm bunların altında yatan ismin kendinden başkasının milletvekili olmasını istemeyen ve tek güç olarak kendisini gören Lütfü Türkkan olduğu yönünde iddialar var. Milletvekili listelerinin oluşturulması sırasında Şanbaz Yıldız’ın Lütfü Türkkan’la ters düşmesi, aynı şekilde, Lütfü Türkkan’nın şehit yakınına küfür etmesi sonrası Pelin Coştur Filiz’in Lütfü Türkkan’nın Kocaeli’den başka büyük bir şehirden aday olması yönündeki açıklaması nedeniyle Lütfü Türkkan’ın her iki ismin de önemli bir göreve gelmesini engellediği düşünülüyor. Lütfü Türkkan’ın bu şehre ve partiye verdiği zarar ziyadesiyle fazla. Meral Akşener’in Lütfü Türkkan’a bu kadar prim vermesi ve tüm handikaplarını gözü kapalı kabul etmesi bile İYİ Parti’nin büyümek istemediğinin en büyük göstergelerinden biri.

Birkaç gün önce İYİ Parti Başkanlık Divanı belli oldu. İki üç isim dışında halka umut olacak, partiyi iyi anlamda yönlendirecek ve Meral Akşener’i yanlışlarından döndürecek isim olmadığı ortaya çıktı. Yerel seçimlere sekiz ay kalmışken, teşkilatlarda moral bozukluğu üst seviyedeyken, yapılan yanlışlar halkın umudunu azaltmışken ve yerel seçimlere tek başına gireceği parti yöneticileri tarafından açıklanmışken İYİ Parti’nin yerel seçimlerde nasıl belediye başkan adayı bulacağı tam bir muamma. Görünen şey, bu gidişle hem CHP hem de İYİ Parti’de kayıpların devam edeceği ve el birliği ile yerel seçimleri de kaybedecekleri.

Sanırım en doğru tespit; bu iktidardan kurtulmak için önce bu muhalefetten kurtulmak gerekiyor.