İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, 2021 yılı boyunca kentin dört bir yanında vatandaşın refah ve güveni için çalışmalarını titizlikle gerçekleştirdi. Yol bakım, onarım, tadilat ve yenileme çalışmalarını programlı olarak sürdüren ekipler, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda çalışmalarını şekillendirdi. Yıllarca süren çamur çilelerini bitiren, bakımsız bırakılan ve araç ile yaya ulaşımını zorlaştıran yol ve kaldırımları yenileyen ekipler yıl boyunca vatandaşlardan tam not aldı. 

58.000 TON ASFALT

2021 yılı boyunca yıllardır sesleri duyulmayan, bakımsız bırakılan bölgelere hizmet götüren Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, titiz çalışmaları ile merkezi ve kırsal mahalleleri konforlu alanlar sundu. Ekipler yıl boyunca toplam 58.000 ton asfalt, 50.000 metrekare parke, 44.260 metrekare beton yol, 3.534 metreküp duvar, 8.585 ton beton, 12.409 metre bordür, 1.447 metre merdiven, 52.115 metrekare boya, 1.073 metre parapet, 147.854 ton malzeme serimi, 16.188 metre imar yolu açımı, 176.180 metre tesviye çalışması gerçekleştirdi. 

ATÖLYELERDE ÜRETTİLER

2021 yılında kaynak atölyelerinde 1127 m korkuluk, 1510 m tutamak korkuluk, 980 m2 sundurma, 200 m tel çit, 220 m çim çit, 700 tane demir bariyer, 23.231 kg muhtelif işler olmak üzere toplamda 107.000 kg imalat gerçekleşti. 

SERDAR BAYIRI’NDA 20 YILLIK ÖZLEM SONA ERDİ 

İzmit’in uzun yıllardır bakımsız kalan yollarını tek tek yenileyerek ilçede yaya ve araç ulaşımının daha sağlıklı olması adına yoğun mesai harcayan İzmit Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Serdar Bayırı Sokak’ta da yenileme çalışması başlattı. 960 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki Serdar Bayırı Sokak’ı bin ton asfalt kullanılarak baştan sona yenilendi. Serdar Mahallesi Muhtarı Ümit Yılmaz da İzmit Belediyesi tarafından yenilenen Serdar Bayırı Sokak ile ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ve Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerine teşekkür etti. Muhtar Yılmaz, “Serdar Bayırı Sokak 20 sene sonra asfaltla buluşuyor” ifadesini kullandı.

FETHİYE CADDESİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenleme Projesi kapsamında ilk kazma 20 yıl sonra İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğünde vuruldu. Yeni görünümü İzmitlilerin oylarıyla belirlenen Fethiye Caddesi’nde ilk olarak altyapı çalışmalarına başlayan İzmit Belediyesi toplamda 550 metre kanalizasyon hattı, 400 metre içme suyu hattı ve 125 metre yağmur suyu hattı yeniledi. Çalışmalar süresince esnafın mağdur olmaması için kısım kısım ilerleyen çalışmalar hızla devam ederken İzmit Belediyesi üst yöneticileri de sık sık esnafı ziyaret etti. Çalışmalar tamamlandığında Fethiye Caddesi ve yan yolları kıymetli bir kent merkezi ve cazibe merkezi olacak. 

YEŞİLOVA’DA GERİLİM HATLARI YER ALTINA ALINIYOR

İzmit Belediyesi, asfalt ve çift taraflı kaldırım çalışmalarının yapılacağı Yeşilova Mahallesi Turan Güneş Caddesi’nde 2021 yılında gerilim hatlarını yer altına alma çalışmalarına başladı. Plan Proje Birimi tarafından projesi tamamlanırken Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri kontrolünde çalışmalar devam ediyor. Gerilim hatlarının yer altına alınma çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgede olası bir kazanın önüne geçilirken görüntü kirliliği de ortadan kalkacak. 

KURUÇEŞME VE KENT MERKEZİ IŞIL IŞIL OLDU

Plan Proje Birimi tarafından aydınlatma ve iyileştirme projesi tamamlanan Hasan Atakan Caddesi’nde yenileme çalışmaları Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından tamamlandı. Kuruçeşme Doğan Mahallesi Hasan Atakan Caddesi’nde asfalt ve kaldırım yenileme çalışmalarıyla bölge esnafı ve vatandaşlar yıllar sonra güvenli yollara kavuştu. Yol ve kaldırım yenileme çalışmalarının ardından dekoratif aydınlatma ve kaldırım boyama çalışmalarıyla birlikte bölge ışıl ışıl bir görünüme kavuştu. İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, kentte yoğun olarak kullanılan bölgelerde çalışmalarını tamamladı.  Pek çok sokağın aydınlatma çalışmalarının da bitmesiyle İzmit ışıl ışıl oldu.

ACISU YILLAR SONRA ASFALTA KAVUŞTU

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yoğun yaya ve araç trafiği olan Acısu’da rahatsızlık veren ve vatandaşların şikâyet ettiği sokakta küptaşlar sökülerek asfaltlama yapıldı. İnönü Caddesi Yenituran bölgesi ile Hürriyet Caddesi’ni birbirine bağlayan yaklaşık 320 metrelik Acısu Sokak 700 ton sıcak asfalt ile buluştu. Özellikle pandemi döneminde insanların içini açacak kent düzenlemeleriyle İzmitlilerin yüzlerinde bir nebze olsa gülümseme oluşturmak isteyen Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Acısu Sokak’ta duvarlara hayat kattı. 

RAUF ORBAY SOKAK YENİ ÇEHRESİNE KAVUŞTU

İzmit Belediyesi kentte özellikle gençlerin yoğun olarak kullandığı ve kafelerin de bulunduğu Rauf Orbay Sokağı yenileyerek çok daha modern bir görünüme kavuşturdu. Mineral parke kaldırım ve mineral parke yol yenileme çalışmasının ardından gerçekleştirilen aydınlatma çalışmalarıyla bölge bambaşka bir hava kazandı. İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, sokaktaki aydınlatmaları bölge esnafıyla birlikte yaktı. Işıl ışıl bir görünüme kavuşan Rauf Orbay Sokak yeni çehresine kavuştu. 

MEHMET ALİ PAŞA’NIN ONLARCA YILLIK SORUNU ÇÖZÜLDÜ

İzmit Belediyesi, Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde Emin Sipahi Sokak ile Mustafa Çalık Sokak arasında kalan binalardan 3’ünün kamulaştırmasını tamamladı ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkımı gerçekleştirildi. 10 Parselden 3’ünün yıkımı gerçekleştirilirken kalan 7 parselin hak sahipleriyle İzmit Belediyesi arasında görüşmeler sürüyor. Yıkımı yapılan binaların hak sahiplerine toplam 2 milyon lira olan ödemeleri peşin olarak yapıldı. 

YAHYA KAPTAN’DA KALDIRIMLAR YENİLENDİ

Vatandaşların ulaşımını rahatlatmak ve güvenli hale getirmek adına titizlikle çalışan Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Yahya Kaptan Mahallesi Arkadaş Sokak, Çiçekli Sokak ve Dolunay Sokak’ta toplam uzunluğu bin 700 metre ve genişliği 2,3 metre olan alanda 4 bin metrekarelik baskı beton kaldırım yenileme çalışmasını kısa sürede tamamladı. Renklendirme çalışmalarıyla kaldırımları cıvıl cıvıl bir hale getiren ekipler, bölge halkından tam not aldı. 

YENİŞEHİR HASTANE YOLU YILLAR SONRA ASFALTA KAVUŞTU

Fen İşleri Müdürlüğü, Yenişehir Mahallesi’nde yaya ve araç trafiğinin özellikle sağlık hizmetlerine erişim nedeniyle yoğun olduğu Uğurhan Sokak’taki asfaltlama çalışmasıyla bölgenin önemli bir sorununu ortadan kaldırdı. 250 metre uzunluğundaki sokakta mevcut parke taşlarını söken ekipler, sokağa 500 ton asfalt döktü. Kısa sürede tamamlanan çalışmaların ardından bölge çok daha modern, güvenli ve konforlu hale geldi. 

SAPAKPINAR SAKİNLERİ YENİ PARKE YOLA KAVUŞTU

Vatandaşların ihtiyaç duyduğu tüm noktalarda üst yapı çalışmalarını aralıksız sürdüren Fen İşleri Müdürlüğü, yeni yapılaşmanın yoğunlaştığı Sapakpınar Küme Evleri bölgesine yeni parke yol kazandırdı. Ekipler toplam 4 bin 500 metrekare alanda çalışmaları kısa sürede tamamlayarak Sapakpınarlıları yeni, tertemiz ve konforlu yollarına kavuşturdu. 

ALİKAHYA’DA ASFALT SEFERBERLİĞİ

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Alikahya Atatürk Mahallesi Yeni Çiftlik, Akkale, Muratlı, Hatipli ve Gülşah Baş Sokak’ta asfalt seferberliği başlattı. Toplamda bin 300 metre uzunluğundaki yolda 3 bin 500 ton pmt ve 2 bin 200 ton sıcak asfalt kullanıldı. Kısa sürede tamamlanan çalışmalarla birlikte bölge halkı yeni ve güvenli yollarına kavuştu. 

ÇUBUKLU OSMANİYE’DE “OLMAYACAK YOL” YAPILDI

İzmit Belediyesi, Çubuklu Osmaniye Mahallesi’nde bulunan 550 metre uzunluğa sahip toprak yolda başlattığı parke yol çalışmalarını tamamlayarak yıllardır süren yol hasretine son verdi. Mehmet Uzun Caddesi’nde ilk olarak olası kazaların önüne geçmek adına istinat duvarı yapıldı. Daha sonra 550 metre uzunluğundaki toprak yolda tamamlanan parke döşeme çalışmaları ile bölge çok daha güvenli ve konforlu hale getirildi. Muhtar Nurettin Güneş, “Şükürler olsun, olmayacak yol yapıldı” ifadelerini kullandı.