İzmit Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısının ikinci birleşiminin birinci oturumu gerçekleşti. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında 2022 yılına ait faaliyet raporları kamuoyuna sunuldu. 

“ÇINAR AKADEMİMİZİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK”

İzmit Çınar Akademi hakkında bilgi veren Başkan Hürriyet, Böylesi ekonomik koşullarda çocuklarımız için dershane fiyatlarının çok yüksek olduğu, aile ekonomisine ciddi anlamda sıkıntı yaratan bir dönemde Çınar Akademi, bizim için önemli işlerden ve vizyon projelerden biriydi.  Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlamak özellikle eğitimin bu kadar pahalı olduğu günümüz Türkiye’sinde de çok önemli. 11. ve 12. sınıf ile mezun gruplara ücretsiz üniversiteye hazırlık kursu ve lise destek eğitim kursunu veriyoruz. 

“AİLELERE DESTEK OLUYORUZ”

Alanında uzman kişilerce açmış olduğumuz bir akademi eğitim yuvası. Biz bunu büyüttük ve Türkiye akademiye çevirdik. Sarıyer Belediyesi ile birlikte artık digital ortamda çok daha fazla gence sınavlara hazırlıkta ücretsiz hizmetler sunuyoruz. Kendi yayınlarımızı da kendimiz basıyoruz. Ücretsiz dağıttığımız yayınlar ile ailelere destek oluyoruz” dedi.

“EĞİTİM VE DOĞA BİLİNCİ VEREN ÖNEMLİ BİR KAMPÜS OLDU”

Ardından Doğa Eğitim Kampüsü hakkında konuşan Başkan Hürriyet, “Eğitim desteği anlamında Nasuh Mahruki ile birlikte lansmanını yapmıştık. Sonrasında çok hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Hem eğitime destek hem de doğa bilinci veren önemli bir kampüs oldu. Doğa Eğitim Kampüsü şu an faal bir şekilde eğitim veriyor. Çocuklarımız doğanın içerisinde; toprağa dokunuyor, ağacı tanıyor, yağmurun nasıl yağdığını dahi öğreniyor daha erken yaşlarda. Çevre ve Etik,  Ekolojik Okuryazarlık, Orman Okulları ve Sınıf Dışı Öğrenme, Permakültür eğitimleri, Doğa ve Orman Pedagojisinde Oyun Temelli Öğrenme ve İlk yardım eğitimleri alıyorlar.  

Hürriyet: 19 Mayıs bir milletin uyanışıdır! Hürriyet: 19 Mayıs bir milletin uyanışıdır!

“ÇOK ÖNEMSEDİĞİMİZ BİR ÇALIŞMA”

2022 yılı boyunca toplamda 36 öğretmenin eğitim aldığı Doğa Eğitim Projesi’nde öğretmenler 1044 öğrenci ile birlikte orman ziyareti gerçekleştirdi. Doğa atölyelerine ise 14 okuldan 235 öğrenci katılım sağladı. Ebeveyn katılımlı doğa atölyelerine ise 89 çocuk ve 74 ebeveyn katıldı. Evet, gerçekten de çok önemsediğimiz bir çalışma” ifadelerini kullandı.