İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet 2022’in ilk projesinin Halk Süt projesi olduğunu açıkladı. Sosyal destek ihtiyacı olan vatandaşlar Halk Süt’e Kardeş Eller Mağazası’ndan ücretsiz olarak ulaşırken, alım gücü düşük vatandaşlar ise Halk Süt’e uygun fiyatla Çınar Halk Market’ten ulaşabilecek 

İzmit Belediyesi açılışlarla, yeni projelerle dolu dolu geçen 2021 yılının ardından 2022 yılına da ‘Üreten Belediye’ vizyonuna uygun olarak yeni bir projeyle ‘merhaba’ dedi. İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet Halk Süt projesini İzmitlilerle paylaştı. Halk Süt, ihtiyaç sahibi vatandaşların ücretsiz bir şekilde ulaşabilecekleri Kardeş Eller Mağazası ile alım gücü düşük vatandaşların uygun fiyata satın alabilecekleri Çınar Halk Market’in raflarında yerini aldı . Halk Süt 1 litre, 3 litre ve 5 litre olarak vatandaşa sunuluyor. 

resize_İzmit Belediyesi 2022’ye Halk Süt Projesiyle başladı (3)

BAŞKAN HÜRRİYET ANLATTI

Halk Süt projesine dair açıklamalarda bulunan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “2021 yılı ekonomik olarak zor geçti. Ekonomik sıkıntılar insanların alım gücünü düşürdü ve çok sayıda insanımızı ne yazık ki sosyal desteğe ihtiyaç duyar hale geldi. Pandemiyle birlikte doğal gıdaya doğal ürünlere ulaşmanın ne kadar zor ama bir o kadar da önemli olduğunu anladık.  Bu koronavirüs günlerinde bizde İzmit’imize hizmet etmek amacıyla Halk Süt projemizi hayata geçirdik. 

“2022’NİN İLK PROJESİ”

2022’nin ilk projesini sosyal desteğe ihtiyacı olan yurttaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Daha önce çalışmasını yaptığımız ve şu anda ilk etabını gerçekleştirdiğimiz Halk Süt projesiyle ihtiyaç sahibi ailelerimiz ekonomik durumu olmayan, çocuklarına süt alamayan vatandaşlarımız süte kolayca ulaşabilecek. 

“BESİN DEĞERİ YÜKSEK”

Kadın kooperatiflerimizle birlikte İzmit’teki yerel süt üreticilerimizden süt alan bir firmayla yaptığımız anlaşma gereğince bundan sonra ihtiyaç sahibi ailelerimize Kardeş Eller Mağazalarımızdan 1 litrelik, 3 litrelik ve 5 litrelik olmak üzere 3 farklı boyda Halk Süt projemizi hayata geçirdik. Bu sütümüz piyasadaki diğer sütlere oranla besleyicilik değeri yüksek bir süt. Sütümüz doğal ve tam yağlı. Bununla rahatlıkla yoğurt yapılabilir. Sütümüz pastörize bir süt. Bu taze ürünün 7 günlük bir raf ömrü var.  

“HALK MARKET RAFLARINDA”

Çocuklarımız için bundan sonra ücretsiz olarak sosyal destek hizmeti alan yurttaşlarımıza Kardeş Eller Mağazasından ücretsiz dağıtılacak.  Bunun yanı sıra Halk Market reyonlarında Halk Sütümüz uygun fiyatla da vatandaşımıza sunulacak. 1 litrelik süt 12 lira, 3 litrelik süt 30 lira, 5 litrelik süt ise 48 liradan raflarda yerini alacak. Piyasa koşullarına baktığınızda bu kalitenin çok daha altına sahip sütler bile 15 liradan satılıyor. 

“AMAÇ VATANDAŞA HİZMET”

Sadece alım gücü hiç olmayan vatandaşlarımız için değil, alım gücü düşen insanlarımızın da, tüketicilerimizin de daha uygun fiyatta alabilmesi için projemizin diğer etabında da Halk Market’te sütlerimizi satışa sunduk. Halk Süt projemizin iki dağıtım ağı olacak. Biri durumu uygun olmayan vatandaşlarımıza Kardeş Eller Mağazası üzerinden ücretsiz olarak dağıtılacak. Diğeri de Halk Market’te uygun ücretli olarak tüketiciye sunulacak. Amacımız zorlu ekonomik koşullarda insanımızın cebini biraz daha rahatlatabilmek. 

“ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Projenin ikinci ayağında da yerel süt üreticisine nasıl destek verebiliriz? Süt toplama mekanizmasını nasıl kurabiliriz? Yerel üreticimiz sütünü hak ettiği değere nasıl satabilir? gibi konularda çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda Eskişehir Belediyesi ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Bu çalışmalar henüz sonuçlanmadı ama 2022’ye girerken ihtiyaç sahibi ailelerimiz bir an önce sütlere ulaşabilsin istedik. Yine alım gücü düşen vatandaşlar da uygun fiyata süt alabilsin istedik. Bugünden itibaren artık hem Kardeş Eller Mağazamıza hem de Çınar Halk Market raflarına sütlerimizi koyduk. 

resize_İzmit Belediyesi 2022’ye Halk Süt Projesiyle başladı (4)

“HAYIRLI OLSUN”

Hem ücretsiz, hem de uygun fiyatla iki seçenekle ihtiyaç sahibi aileler ve alım gücü düşen insanlarımıza bir sunum sistemi düzenledik. Yeni projemiz yeni yılda hayırlı olsun. Bu senenin ilk projesi.  Üreten Belediye vizyonumuzla ve yeni projelerle 2022’yi de projelerle dolu, açılışlarla dolu bir yıl olarak yaşayalım istiyoruz. İnsanlarımızın ekonomik zorluklardan bir an önce çıktığı bir yıl diliyorum. Herkese tekrar hayırlı yıllar.” 

“YOĞURT YAPMAK İÇİN İDEAL”

Başkan Hürriyet’in ardından süt ile ilgili teknik bilgi veren İzmit Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Dr. Mehmet Çetinkaya, “Sütümüz tam yağlı bir süt. En az yağ değeri 3.7 ve  4.2 olmalı. Protein değeri de diğer sütlere göre daha yüksek. Sütümüz yoğurt yapmak için çok ideal bir süt. Bu sütle yoğurt yaptığınızda güzel bir yoğurt elde edebilirsiniz. Sütümüzün içimi de çok lezzetli. Sütün yağ oranı arttıkça lezzeti de artacaktır. O yüzden sütümüz kaliteli bir süttür. Önemli bir ürünümüz” dedi.