İzmit Belediyesi'nden yapılan şok eden açıklamada; Belediye'nin Sekbanlı'da yapacağı bir hayvan barınağı için projenin önce bir yıl bakanlıkta bekletildiği ve sonrasında da Kocaeli Büyükşehir'e bağlı İSU ve SEDAŞ'tan mevkiiye 'su ve elektrik çekilmeyeceği' yazısı geldiği ve o sebepten de barınağın yapılamayışındaki sorumluluğun kendilerine ait olmadığı vurgulandı.

İZMİT BELEDİYESİ'NİN YAZILI AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

"KOÜ Umuttepe Yerleşkesi’nde geçtiğimiz günlerde meydana gelen, bir öğrencinin saldırgan bir köpek tarafından kovalanması ve öğrenci arkadaşımızın yaralanmasıyla sonuçlanan üzücü olayla ilgili ilk olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz. 

HAYFED YANILTICI AÇIKLAMALAR YAPIYOR

Ancak yaşanan bu üzücü olayın ardından HayFed (Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu) tarafından kamuoyunu yanıltıcı açıklamalarla ilgili açıklama yapma gereği duyulmuştur. 

MERKEZİN DOSYASI BİR YIL BAKANLIKTA BEKLEDİ

Kentimizin Sekbanlı mevkiinde; daha önce özel bir şirket tarafından kullanılan alanda, İzmit Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon merkezinin kurulması için 2021 yılının Şubat ayında Tarım ve Orman Bakanlığı Sakarya Orman Bölge Müdürlüğüne başvurulmuştur. Yerin uygunluk yazısı ise bir yılı aşkın bir süre sonra, yani 27.04.2022 tarihinde gelmiştir. 

ALANDA ELEKTRİK VE SU YOK

Ancak,  söz konusu alanı daha önce kullanan özel şirketin elektrik ve su hatları öncesinde bölgede mevcut iken, şimdi ise yeni elektrik ve su hatlarının çekilmesi gerekmektedir. İlgili kanunun 2013/8 ve 2013/16 sayılı genelgesi kapsamında da hayvan bakım yerlerinin olacağı alanlarda yol ve elektrik imkanının olması gerekmektedir. 

İSU VE SEDAŞ 

ELEKTRİK VE SU VERMİYOR 

İzmit Belediyesi 12 adet arsa satacak İzmit Belediyesi 12 adet arsa satacak

Derhal ilgili kurumlarla yazışmalar başlatılmış; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU’dan bölgeye su ve SEDAŞ’tan elektrik hattı çekilmesi istenmiştir. İSU’dan İzmit Belediyesine 03/2023 tarihli gelen yazıda bölgeye su hattı, SEDAŞ’tan ise 06/2023 tarihli yazıda elektrik hattı çekilmeyeceği belirtilmiştir. 

KOCAELİ VALİLİĞİNİN BİLGİSİ DAHİLİNDE 

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Konuyla ilgili olarak, Kocaeli Valiliğini bilgilendirmemiz sonucunda valiliğimiz bölgeye elektrik ve su hattının çekilmesi için kurumlarla görüşmelerini sürdürmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."