İzmit Belediyesi’nin kreş yapmak için imar değişikliği talebine AKP'liler onay verirken CHP grubu ret oyu kullandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı otumu bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Tahir Büyükakın yönetimindeki mecliste önemli gündem maddeleri görüşüldü. Meclis oturumunda İzmit Belediyesinin bir talebi olan “İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun, İzmit Belediyesi, Yenimahalle, G23.b.23.c nazım, G23.b.23.c.1.c uygulama imar plan paftası, “Yenimahalle Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanında” kalan 1824 ada 22 ve 23 No’lu ve 1825 ada 1 No’lu parseller ile dönüşüm alanı sınırında 3194 sayılı Kanunun 18.madde uygulaması sırasında karşılaşılan teknik sorunların giderilmesi amacıyla muhtelif alanlarda hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporu” da yer aldı.

BÜYÜKAKIN: HAYIRLI BİR HİZMET

Belirli bir parselde İzmit Belediyesi’nin plan değişikliği talep ettiği bu maddede ilginç bir durum ortaya çıktı. İzmit Belediyesi’nin kreş yapmak için istediği değişikliğe CHP’li meclis üyeleri ret oyu verdi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bu da parsel bazlı bir değişiklik ama yerinde bir değişiklik. Biz şimdi keyfi karar vermiyoruz. Kreş yapacaklar. Hayırlı bir hizmet” dedi.

Maddeye AKP'li meclis üyeleri onay verirken CHP’liler ret oyu verdi.

Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan'dan EYT açıklaması! Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan'dan EYT açıklaması!

CHP’LİLER NE DEDİ?

CHP grubu, bu maddede İzmit Belediyesinin talebinin, pimapencilerin olduğu alanın kentsel dönüşüm çalışması planına dahil edildiğini ve böylece algı yaratmaya çalışıldığını ifade ediyor. Yani belediyenin kreş yapacağı alanla ilgili değil, diğer çalışmaya ret verildiği, raporda ise bu iki konunun birleştirilerek sunulmasının İzmit Belediyesi isteğine de doğal olarak ret verilmesi sonucunu doğurduğu ifade edildi.