İzmit Belediyespor Kadın Basketbol takımı ligin son haftalarına girilirken hakemlerle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada hakemlerin görevinin tarafsız ve adil olmaları gerektiği vurgulanırken şu ifadelere yer verildi:

"SON DERECE ENDİŞE VERİCİ"

19 Mayıs’ta İzmit’te Şanışer ve Sokrat St rüzgarı esti 19 Mayıs’ta İzmit’te Şanışer ve Sokrat St rüzgarı esti

"2022-2023 sezonunun bitmesine bir hafta kala ve Play-off’ların başlama arefesinde, gündemi meşgul eden problemler, şampiyonluk yarışındaki belirleyici faktörlerden birinin yine hakem hataları olacağı yönündeki düşüncelerimizi pekiştirmektedir. Geçtiğimiz sezonlarda da pek çok kez vurguladığımız üzere hakem hatalarının hem şampiyonluk yarışında hem de ligde kalma mücadelelerinde gözle görülür şekilde‘ oyunun kaderini belirleyecek düzeyde ’olmasına yönelik Türkiye Basketbol Federasyonu’nun hala bir çözüm geliştirememiş olması, son derece endişe vericidir. Milyonlarca lira yatırım yapılan, tüm kentin gündemini belirleyen ana konulardan biri olan spor(basketbol)’un en önemli unsurlardan biri hakemlerdir. Hakemlerin ise sahadaki en önemli görevlerinden biri, kayıtsız şartsız tarafsız ve adil olmalarıdır.

"STANDART BİR YAKLAŞIM BEKLİYORUZ"

Ancak söz konusu takımımızın maçları olduğunda; hakemlerin rakiplerimizin sürekli olarak aldatmaya dayalı hareketleri, çirkef davranışlara yönelik tutumlarına karşılık hiçbir önlem almamaları, durumu sadece izlemeleri, sorumluluk kendilerinde değilmişçesine yaklaşım sergilemeleri ,kabul edilebilir değildir. İzmit Belediyespor Kulübü olarak Türkiye Basketbol Federasyonu’nun hem İzmit Belediyespor maçlarında hem de rakiplerimizin maçlarında, hakemlerin verdikleri/ vermedikleri kararlar üzerinden ligin gidişatının belirlenmesine izin vermemesini, başta hakem atamaları olmak üzere saha içi ve dışındaki tüm kararlara yönelik standart bir yaklaşım uygulamaya konmasını bekliyoruz."