İzmit Çocuk Meclisi ilk toplantısını yaptı!

İzmit Belediyesi ve İzmit Kent Konseyi ortaklığında İzmit’in geleceği için söz sahibi olmak isteyen çocukların yer aldığı Çocuk Meclisi kuruldu.

İzmit Çocuk Meclisi ilk toplantısını yaptı!
İzmit Çocuk Meclisi ilk toplantısını yaptı!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

İlk toplantılarını gerçekleştiren İzmit Kent Konseyi Çocuk Meclisi, nisan ayında genel kurul yaparak başkan ve yönetimini belirleyecek

Çocuklar, İzmit’in geleceğinde söz sahibi olacak

Çocuk dostu İzmit Belediyesi ve İzmit Kent Konseyi ortaklığında; çocukların kentin geleceğinde söz sahibi olabilecekleri Çocuk Meclisi kuruldu. İzmit Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin ilk toplantısı bugün İzmit Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Tanışma toplantısına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ve yönetimi, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldız Öztan Ulusoy ile Dr. Fevziye Dolunay Çuğ, Aile Danışmanlığı Uzmanı Sevgi Pamuk, İzmit Kent Konseyi Çocuk Meclisi Kolaylaştırıcısı Veli-Der Başkanı Ayşe Irmak, KOÜ Eğitim Fakültesi PDR öğrencileri, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Sinem Gülenç, muhtarlar, 55 çocuk ve aileleri katılım sağladı.

İZMİT’TE SÖZ SAHİBİ OLACAKLAR

Tanışma toplantısında bir araya gelen çocuklar çalışmalarına 18 Şubat tarihinde başlayacak. ‘Ben de varım’ deme cesareti gösteren ve kent için küçük yaşta büyük adımlar atacak olan çocuklar Nisan ayında genel kurul gerçekleştirerek başkan ve yönetimi belirleyecekler.

Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin gönüllü olarak destek verdikleri proje ile çocuklar, İzmit’te söz sahibi olacaklar.

HÜRRİYET, “İZMİT’TE ÇOCUK OLMAK BAMBAŞKA”

Çocuk dostu İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet programda yaptığı konuşmada, “Çocuklar bizim için önemli. Çocukların geleceğine yapacağımız yatırımlar, yaptığımız hizmetler çok kıymetli. Göreve geldiğimizden bu yana biz çocukların belediyesiyiz diyoruz ve buna uygun çalışmalar yapıyoruz. Çocuk dostu kent anlayışıyla; çocukların sosyal farkındalıklarının arttırılması noktasında çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz. Çocuklar bizim geleceğimiz, ülkemizin aydınlık yarınlarının temsilcileri. “İzmit’te çocuk olmak bambaşka” denilen bir kent olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

“GELECEĞE UMUTLA BAKABİLMELERİ İÇİN”

Çocukların sosyal yaşamda daha söz sahibi olabilmesi ve geleceğe daha umutla bakabilmelerini sağlayacak çalışmaları, anne ve babaların da destekleriyle hayata geçiriyoruz. İzmit Kent Konseyi bünyesinde kurulan Çocuk Meclisi’nin yürüteceği faaliyetleri de önemsiyoruz. Emin olun ki ben de Çocuk Meclisimizi yakından takip edeceğim. Bugün burada çok değerli akademisyen hocalarımız ve öğrencilerimiz bulunuyor. Gerçekten çok değerli bir projenin içerisindeler ve bizlere destek oluyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

“ÇOCUKLARIN FİKİRLERİ ÖNEMLİ”

Pandeminin ardından İzmit Kent Konseyi’nden çocukların daha aktif, organize ve söz sahibi yapabileceğimiz yapılanma için bir ricamız olmuştu. Aktif bir çocuk meclisi hayata geçirelim istedik. Sağ olsun Hüseyin Başkanım ve ekibi hızlı bir şekilde çalışmalara başladı. Bu çocuk meclisindeki amacımız, İzmit’i yönetirken çocuklarımızı yalnızca dinlemek değil. Fikirlerini, önemseyerek hayata geçirmek ve taleplerini elimizden geldiğince, şartlarımız uyduğunca yerine getirmek olacak. Bu çocuk meclis kurulduysa, çocuklarımızın fikir ve talepleri bizler için önemli olduğu için kuruldu.

“TAKIM OLMANIN GÜZELLİĞİNİ ÖĞRENECEKLER”

Onların pırıl pırıl fikirleri ile çocuklarımızın nasıl bir şehirde yaşamak istedikleri, belediyemizden beklentileri, nasıl bir okul ve nasıl bir mahalle, nasıl bir park, nasıl bir bahçe, nasıl bir çocuk oyun alanı ve nasıl bir kütüphane istiyorlar gibi taleplerini alabilmeyi amaçlıyoruz. Tabi çocuklarımız da bu talepleri için kendi meclislerinde bir araya gelecek ve kararlarını kendileri alacak. Fikir ve düşüncelerini Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nde konuşacaklar. Yeri geldiğinde tartışacaklar, yeri geldiğinde kafa kafaya verecekler. Bu şekilde demokrasiyi; tek başına değil, hep birlikte karar almayı ve en önemlisi de birlikte hareket etmenin, takım olmanın güzelliğini öğrenecekler.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Meclis demek fikir özgürlüğü demek, hürriyet demek, eşitlik demek. İşte bu yüzden Çocuk Meclisi kuruluyor. Sizler fikirlerinizi çekinmeden söyleyeceksiniz, tartışacaksınız, karara bağlayacaksınız. Sizlerin aldığı kararlar tüm kadrolarımız, başkan yardımcılarımız ve tüm çalışma ekiplerimiz tarafından önemsenecek. Hayata geçirilmesi için de elimizden ne geliyorsa yapacağız. Meclis demek hoşgörü, birbirini dinleme anlayışı, konuşma becerisi, kendini ifade etme becerisi ve demokratik anlayış gelişimi demek.

“ÇALIŞMALARI YAKINDAN TAKİP EDECEĞİM”

18 Şubat’ta başlayacak çalışmalarınızda Nisan ayı sonuna kadar 15 günde bir, yani ayda 2 defa bir araya geleceksiniz. Ben eminim ki çok güzel toplantılar yapacaksınız ve çok güzel kararlar alacaksınız. Nisan ayı sonunda da Çocuk Meclisi Genel Kurulunuz olacak. Başkan ve yönetiminizi seçeceksiniz. Tamamen özgür ve demokratik şartlar içerisinde gerçekleşecek. Ciddi bir seçim kampanyası yürütülecek. Ben de varım deme cesareti göstereceksiniz. Ben de bu kampanyaları merakla takip edeceğim. Bu bağlamda, İzmit Kent Konseyi Çocuk Meclisimizin kentimize ve kentimizde yaşayan tüm çocuklarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

“ÇOCUKLARI ANKARA’YA GÖTÜRECEĞİZ”

İzmit Belediyesi olarak meclis çalışmalarını kolaylaştırıcı olması için her fırsatta destekleyeceğiz. Daha da gelişmesi ve büyümesi için çabamız artarak devam edecek. Aynı zamanda çocuk meclisini yakın zamanda Ankara’ya götürmeyi planlıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve ilk meclisi görmeleri gerekiyor. Hatta meclis genel kurul salonunu görmeleri gerekiyor. Türkiye’yi yöneten kararlar nerede alınıyor, nasıl alınıyor, nasıl görüşülüyor sorularının cevaplarını alacaklar. Çocuklarımıza sözüm olsun” ifadelerini kullandı.

EROL, “KENTTE SÖZ SAHİBİ OLABİLMELERİ ÖNEMLİ”

Programda konuşan İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, “Bugün sizlerle bir ilki paylaşıyoruz. İzmit Kent Konseyi Çocuk Meclisi’ni hayata geçiriyoruz. Burada bulunma duyarlılığı ve sorumluluğu gösteren tüm ailelerimize ve çocuklarımıza teşekkür ediyorum. İzmit Belediyesi ve İzmit Kent Konseyi olarak yeni nesil bir anlayış ile çocukların gelişim çağlarında yaşadığı kentte kendilerini ifade etmelerinin davranışlarına olumlu yönde değiştireceğine inanıyor ve bu yolda kolaylaştırıcılık yapmak istiyoruz. Kendilerini bu kente ait hisseden çocuklar yetiştirmek, kent aidiyeti ve kent kültürü açısından da çok önemli.

“BU KENTİN ÇOCUKLARINI ÖNEMSİYORUZ”

Biz bu kentin çocuklarını çok önemsiyoruz. Onları çalışmalarımıza katmak, onların gelişimlerine katkı sunmak ve fikirlerinden faydalanmak istiyoruz. Çocuk meclisi üyesi çocuklarımızın en yakın zamanda kendi yaş ve becerilerine uygun işlerde kendi rızasıyla çalışma, zaman kullanımında özerkliğe sahip olma, eğlenmeye ve dinlenmeye vakit ayırabilme, sanatsal faaliyetlerden faydalanabilme, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair bilinç ve duyarlılık kazanma, özgüven, öz yeterlilik ve öz farkındalığa sahip olma, bilgiyi kullanabilme ve üretebilme, toplumsal duyarlılıklarını dile getirebilme kabiliyetlerine sahip olduklarına şahit olacağız” şeklinde konuştu.

ULUSOY, “AİLELERİ KUTLUYORUM”

Çocuk meclisi eylem planında yer alan eğitim programları hakkında bilgi veren KOÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldız Öztan Ulusoy, “Çocuk meclisi projesinde olduğumuz için çok mutluyuz. Gelişimsel açıdan baktığımızda çocukların tam da 6 yaşında toplumsal duyarlılıklar kazanmalarını bekliyoruz. Bu yaştaki çocuklara yönelik belediyemiz çok güzel işler yapıyor. Çocuk meclisinin; birlikte düşünebilme, eleştirebilme, problem çözebilme, karar alabilme adına demokratik bir ortamda kente yönelik farkındalık ve katkılarının çok önemli bir rolü olacak. Aileleri ve çocuklarımızı da kutluyorum. Umarım bu kent için güzel işler gerçekleştirirler” ifadelerini kullandı.

ÇUĞ, “POTANSİYELLERİ ORTAYA ÇIKACAK”

Dr. Fevziye Dolunay Çuğ, “2 aydır toplantılar yapıyoruz ve programımızı oluşturduk. Biz hem kişisel olarak hem mesleki olarak çocukların üstün potansiyelleri olduğuna inanıyoruz. Uygun ortamlar sunulduğunda bu potansiyeller ortaya çıkabiliyor. Biz bu çalışma ile çocuklara ortamlar hazırlayacağız. Çocuklar bu çalışmalar ile keşfedecekler, soracaklar, sorgulayacaklar, gözlemleyecekler. Bunların hepsi onların potansiyelini ortaya çıkarmayı sağlayacak. Böylelikle yaşadıkları dünya hakkında bilgi edinecekler. Öğrencilerimiz, çocuklara mentörlük yapacaklar. Bizler çocukların keyifli yolculuğuna eşlik edeceğiz” dedi.

IRMAK, “BİR ÇOCUK DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR”

İzmit Kent Konseyi Çocuk Meclisi Kolaylaştırıcısı ve Öğrenci ve Veli Derneği Başkanı Ayşe Irmak, “Çocuk meclisi gerçekten çok güzel bir proje. Buradaki çalışmalar ve projelerin devamlılığı esas alınmalı. Biz bu projelerle bu kentte yaşayan çocuklarımızın her alanda söz sahibi olduklarını göstermek istiyoruz. 6 haftalık dolu dolu bir faaliyet programı var. Atölye çalışmaları ve kent eylemi programlarımız var. Çocuklarla birlikte oluşturacağımız çocuk lobilerimiz var. Çocuklar, bu proje ile kendilerini en iyi şekilde ifade edecekler. Kaliteli ve yaşanabilir bir kent yönetiminde çocuklarımız aktif rol alacaklar. Bir çocuk dünyayı değiştirebilir. Biz de çocuklarımız için dünyayı değiştirebiliriz. Bunun için söz çocuk meclisinin” şeklinde konuştu.

05 Şub 2023 - 16:17 Kocaeli/ İzmit- Bölge


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.