Yaratıcı Drama Lideri Esen Bayraktar Erdinç tarafından hazırlanarak, yürütülen atölyeye KOÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanı Dr. Fevziye Dolunay Cuğ ve Eğitim Fakültesi PDR öğrencileri de eşlik etti. Etkinliğe, İKK Emekli Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Korkusuz, İKK Çocuk Meclisi kolaylaştırıcısı Kocaeli Veli-Der. Başkanı Ayşe Irmak, katıldı. 

ÇOCUK, KENT VE SPOR

Çocuk Meclisinin 4. atölye çalışması olan “Çocuk, Kent ve Spor” başlıklı etkinlik 15 Nisan 2023 Cumartesi öğle grubu 12.30 – 14.15 ve öğleden sonra grubu 14.30 – 16.15 saatlerinde olmak üzere iki grup halinde İzmit Belediyesi Balkan Dernekleri Yerleşkesinde gerçekleştirildi. 

Üç bölümden oluşan “Çocuk, Kent ve Spor” başlıklı yaratıcı drama atölyesinde; iletişim, etkileşim, bireysel özellikleri tanıma, bireysel özellikleri ayırt edebilme, sporla ilgili meslekleri tanıma, eşleştirme, birlikte öykü kurgulama, yaşamsal gözlem gücünü geliştirebilme ve nasıl bir kentte yaşamak istediklerini yazı ve çizimle ifade etmeleri yönünde çalışmalar yapıldı. 

ÖSYM'den YKS açıklaması geldi! ÖSYM'den YKS açıklaması geldi!

5e186606-8c09-429b-b883-2806592746bb

Etkinliğin 1. bölümüne sportif ısınma hareketleri ile başlayan çocuklar, neşeli müzikler eşliğinde dans ederek, birbirlerini tanımaya yönelik sorular sorup cevaplandırarak tanışma ve iletişim etkinlikleri yaptılar. 

İkinci bölümde, çocuklar yaptıkları spor branşlarını donuk imge ile canlandırıp, rol oynadılar ve tüm grubun yer aldığı “yaptığım Spor” isimli canlı tabloyu oluşturdular. Aynı zamanda spor ile ilgili meslek gruplarının tanımı ile eşleştirme yapıp, içinde spor terimlerinin yer aldığı bir öyküyü hep beraber oluşturdular.

NASIL BİR İZMİT?

Atölyenin üçüncü bölümünde ise, çocuklardan, “İzmit’te en çok neyi yapmayı seviyorsunuz?” sorusuna alınan cevaplar ile bir sonraki etkinliğe hazırlanan çocuklara bu defa “Nasıl bir İzmit’te yaşamak İstersiniz?” sorusu sorularak, cevaplarını Drama Lideri Esen Bayraktar Erdinç tarafından hazırlanan puzzele parçalarına yazıp, çizip, boyayarak vermeleri söylendi. Daha sonra bu puzzele parçaları birleştirildiğinde 180x250 cm. ölçüsünde bir İzmit Haritası oluşturuldu.  Etkinlik süresince çok eğlenen çocuklar son bölümde ne düşündükleri eğitmenlerine aktardı ve bu değerlendirme ile atölye sonlandırıldı. 

6fb501ca-4ffb-4596-9292-54efb87a2edf

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI

Yaratıcı Drama Lideri Esen Bayraktar Erdin. tarafından çocuklarımıza yönelik gerçekleştirilen “Çocuk, Kent ve Spor” başlıklı atölyenin ardından KOÜ Eğitim Fakültesi PDR öğrencileri tarafından Fahri Akbaş Parkı yanında bulunan “Oyun Sokağında” geleneksel çocuk oyunları oynanarak atölye çalışması sonlandırıldı.  

Yaratıcı drama atölyesinin ardından “Oyun Sokağında” geleneksel çocuk oyunları olan yakan top ve istop oynandı..