Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kırsalda ikamet eden vatandaşların gelir ve refah düzeyinin iyileştirilmesi, kırsal ekonomik alt yapının güçlendirilmesi ve tarımsal ürünlerin daha iyi değerlendirilmesi amacıyla kadın ve genç çiftçilere yönelik, “Fikir Sizden, Destek Bizden” projesini hayata geçirdi.

Proje doğrultusunda yüzde 75 hibeli tarımsal destek verilen İzmit Dağköy’de kadın çiftçilerin organik olarak yetiştirdiği bezelye türü arakanın ilk hasadı yapıldı. Şenlik havasındaki etkinliklerde bezelye ayıklama yarışması düzenlendi, toplanan bezelyelerden yapılan yemek davetlilere ikram edildi.

KADIN, GENÇ VE ENGELLİ AĞIRLIKLI

Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğünce yürütülen, kadın, engelli ve genç çiftçilere öncelik verilen, “Fikir Sizden, Destek Bizden” projesi kapsamında, Kocaeli’de çiftçilik, arıcılık ve hayvancılık faaliyetinde bulunan kooperatiflerin sunduğu projeler değerlendirmeye alınmış, Kadının Eli Kooperatifi, Dr. Sumru Müstecaplıoğlu Halıdere Kadın Girişim Kooperatifi, Nüzhetiye ve Çevre Köyleri Kalkınma Kooperatifi, Dane-Riz Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi, Dağköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Çalca Köyü Kadın Kooperatifi ve Doğal Yaşam Tarım ve Hayvancılık Üretim Kooperatifi yüzde 75 hibeli destek almaya hak kazanmıştı. Kooperatiflere, anahtar teslimi modern sera kurulumu, tohum, fide, gübre, alet ve ekipman desteği sağlandı. Bu doğrultuda, çoğunluğu kadınlardan oluşan İzmit Dağköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin organik olarak yetiştirdiği bezelye türü arakanın hasadı yapıldı. Şenlik havasında geçen pograma Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, İl Tarım ve Orman Müdürü Levent Küçük, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, Dağköy Mahalle Muhtarı Özcan Özmüş, İzmit Dağköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necla Sarı Akyazı, çevre mahallelerin muhtarları, tarım kooperatiflerinin başkanları ve çiftçiler katıldı.

“HER ZAMAN ÇİFTÇİNİN YANINDAYIZ”

Büyükşehir’de Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’na Gürel atandı Büyükşehir’de Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’na Gürel atandı

Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, burada yaptığı konuşmada, Başkan Tahir Büyükakın’ın öncülüğünde tarımsal kalkınmaya ve çiftçilerin gelir düzeyinin artırılmasına yönelik çok sayıda destekleme projesini hayata geçirdiklerini, Büyükşehir olarak üreticilerin her zaman yanında olduklarını söyledi. Başkan Büyükakın‘ın talimatıyla tarım ve hayvancılığı destekleme kapsamında, kolektif üretime katkı veren, özellikle kadınların bir araya geldiği kooperatiflere pozitif ayrımcılık yaparak destek programı paketi hazırladıklarını belirten Aydınlık, şöyle konuştu: “Tahir Büyükakın Başkanımız göreve geldiği günden bu yana, onun ortaya koyduğu vizyon ve iradeyle; üretim kapasitesini nasıl arttırırız, çiftçilerimize, üretim yapan köylülerimize hem girdide hem ürünün yetiştirilmesi hem de pazarlarda yer bulması açısından ne yaparsak köyümüz kalkınır, kırsalda hayat yeniden canlanır diye dört senedir planlıyoruz. Bu kapsamda ‘Fikir Sizden, Destek Bizden’ projesini hayata geçirdik. Daha önceki tarım ve hayvancılık konusundaki desteklerimizden biraz farklı olarak, kolektif, yani birlikte üretime destek veriyoruz. Bu sayede üretimde toplulaştırmayı ve birlikte üretimin getirdiği sinerjiden kaynaklanan artı değerin artmasını sağlamış olacağız.”

“ÜRÜNLERİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITACAĞIZ”

Büyükşehir olarak, kırsal kesimde, özellikle kadınların bir araya geldiği kooperatif ve birliklere proje karşılığında yüzde 75 hibe desteği verdiklerini aktaran Aydınlık, “Diğer projelerden farkı olarak, yüzde 25’i çiftçilerimizin ürettiği ürünlerden alıyoruz. Bu ürünleri de Büyükşehir’den sürekli yardım alan ihtiyaç sahibi ailelere veriyoruz. Ödeme konusunda çiftçilerimizi zorlamıyoruz, geniş bir takvime yayıyoruz” dedi.

“DESTEKLE BİRLİKTE SERACILIKTA ÜRETİM İKİ KAT ARTTI”

Mazottan gübreye, tohumdan fidana, arıcılıktan seracılığa kadar üreticilere çok sayıda destek verdiklerini, hayata geçirdikleri birçok projesinin Türkiye’ye örnek olduğunu kaydeden Aydınlık, “Kocaeli’nin sadece sanayi şehri değil, tarım kenti olmasını da düşündük. Verdiğimiz desteklerle atıl tarlalar sürülmeye, ekilmeye başlandı. Son dört yılda seracılıkta üretim iki kat arttı. Başkanımızın direktifleriyle tarıma ve üreticilere desteklerimiz artarak sürecek.” diye konuştu.

Topraksız seracılık konusunda dünyadaki son teknoloji ve yöntemleri Kocaeli’de yerlileştirerek uygulamaya başladıklarını aktaran Genel Sekreter Yardımcısı Aydınlık, şunları kaydetti: “Bu serayı Darıca’da, kaymakamlığımızla işbirliği yaparak kurduk. Orada üretim başladı. Seralarda üretilen sebze ve meyveler, kaymakamlığımızdan yardım alan ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor. Serada bu kişiler istihdam ediliyor. Bu çok güzel ve Türkiye’ye örnek bir projedir. Topraksız sera üretimi yapmak isteyenlere önümüzdeki günlerde hibe desteklerimiz olacak.”

HASAT ŞENLİĞİ RENKLİ GEÇTİ

Kadın çiftçiler, yetiştirdikleri arakaların hasadını yaptı. Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık ve protokol üyeleri, üreticilerle birlikte bezelyeleri ayıkladı. Çocuklar, kurulan oyun alanların doyasıya eğlenirken, organik olarak yetiştirilen araka başta olmak üzere çok sayıda sebzenin stantlarda satışı gerçekleştirildi. Bezelye ayıklama yarışmasında dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi. Etkinlikte ayrıca, “Genç gelecektir ve tarım varsa hayat vardır” sloganıyla üretimde sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla eğitim ve öğretimin son haftası olması dolayısıyla Dağköy ve civar mahallelerde bulunan öğrenciler için çeşitli tanıtıcı stantlar, atölyeler, eğlence ve oyun alanları kuruldu. Programın sonunda vatandaşlara, etkinlik alanında pişirilen araka yemeği ve bezelyeli pilav ikram edildi.