İzmit'te Gençler Ne İstiyordu?

Sahte içki can yakıyor.

Son okuduğumda ölenlerin sayısı 80’ni aşmıştı.

Bu felaketin tek nedeni var. İçki fiyatlarındaki büyük artış…

Fiyatların 4-5 katı vergi. Devletin çok önemli kazancı sigara ve içkiden…

Gelir elde etmekten başka iktidarın başka bir niyeti var mı? Var elbet: vatandaş içkiyi pahalı diye almasın, böylece içki içmekten l vazgeçsin.

Bu bir hayal, gerçekçi olmayan önlem.

Bunu bilmek için hem dünya tarihine, hem de kendi tarihimize şöyle bir göz atmak yeterli…

Benim takıldığım konu devletin gelir etmekten öte, vatandaşı böyle yüksek fiyatlarla caydırma girişimi. Cumhurbaşkanı 'içki yerine milli içki ayran için' diyor.

İnsan zevkinde ve beslenmesinde ayran da içki de var.

Bunlardan birine yasak getirmek son derece anlamsız… Bu anlamsız eylemin sonu da yok, işte göründüğü gibi faciaların yaratıcısı oluyor.

Bizde yöneticilerin büyük bir yanlışı var.

Seçimle işbaşına gelen, kendisine oy verenin de vermeyenin de kendi yaşam görüşünü paylaşmasını istiyor.

Oysa ki toplumu oluşturan bireylerin, yaradılışlarında farklılık var.

Kimi ayran içer, kimi içki… Kimi namaz kılar, kimi kılmaz. Kimi kumar gibi alışkanlıklar ve tutkular edinmiştir. Kimi ise bunlardan uzak durur. Kimi spor yapar, kimi yapmaz. Kimi klasik müzik dinler, kimi arabesk… Bu farklılıkları çeşitlendirmek en doğal şeydir. Örneklerin sonu yoktur.

Farklılıklar toplumun renkli mozaiğini oluşturur. Çeşitlilik ve değişik renkler yaşama tat verir, topluma dinamizm kazandırır..

Yöneticilerden beklenen, insan fıtratın yer alan kötü alışkanlıklara mücadele yasak koyarak değil, ikna yoluyla olur.

Bakın fiyatları yükselince evde içki üretimi başladı. İnternet içki üretmek için gerekli donanım ilanlarıyla ve üretimi anlatan videolarla dolu. Benim bildiğim tanıdığım insanların büyük kısmı, sosyal konumlarına bakmadan evlerinde üretim yapıp, kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Buna mecburlar. Onca eziyetlerle dolu yaşamın keyfini rakı balıkla çıkartmak en insani haktır. Bunun için onları hiç kimsenin suçlamaya hakkı yok.

Tabi bu durumda, bunu istismar eden sahtekarlar piyasaya çıkıyor. Ardından da gelsin ölümler.

Ben hiçbir konuda yasak istemiyorum. Toplumun her konuya ihtiyacı var. Yönetenlerin kendi dünya görüşlerini, yaşam biçimlerini zor yollarda kabul ettirmeye hakkı yoktur. Ancak zarar verecek durumları engellemek için denetlemek, disipline etmek gibi bir sorumlulukları vardır.

Bugün kumar, fuhuş ve benzeri konular birer dünya gerçeğidir.

Yasaklanan kumarın oynanması engellenebiliyor mu? Yaşadığımız kente gizli fuhuş yapılmıyor mu? Tütün ve sigara kaçakçılığından devletin kaybı büyük mü büyük.

Bir zamanlar ülkemizde özellikle yabancıların tercih ettiği kumarhaneler vardı. İçimizdeki tutkulular da yararlanıyordu. Denetimsizlik yüzünden bazı facialara neden oldu. Yasaklandı. Ne oldu şimdi, bize milyarlarca dolar kazandıran yabancılar, Bulgaristan’a, Karabağ’a, Romanya’ya kaydılar.

Yerli kumar tutkunları nereye gidiyor? Kıbrıs’a.

Yönetimlerin toplumun tüm insani ihtiyaçlarını dikkate alması ve gerekli denetimlerle bunlara imkan tanıması gerektiğine inananlardanım. Yoksa tutkular, meşru olmayan yolları kolay bulur, zararlar ikiye katlanır.

Yıllar önce İzmit’e Milliyet Gazetesi Kervanı gelmişti. Oğuz sinemasının dolu salonunda yazarlar gençlerin ortak ihtiyacını saptadılar. Toplanan oylar değerlendirildi ve birkaç gün sonra gazete manşetten şu haberi verdi: İzmitli gençler genelev istiyor.

YORUM EKLE