Çukurbağ Kazısı’nda imzalar yarın atılıyor: İzmit’in tarihsel mirası gün yüzüne çıkıyor

İzmit Belediyesi'nin kentin tarihsel mirasını gün yüzüne çıkarmak ve şehrin marka değerini artırmak için bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı Çukurbağ Kazı Alanı ile ilgili protokol Çarşamba günü imzalanacak. Protokolün ardından kazı çalışmaları başlayacak

Çukurbağ Kazısı’nda imzalar yarın atılıyor: İzmit’in tarihsel mirası gün yüzüne çıkıyor

Roma İmparatorluğu’na 46 yıl başkentlik yapmış, üç bin yıllık geçmişiyle derin bir tarihi topraklarında barındıran Antik Nikomedia kenti, İzmit Beledisinin girişimleriyle gün yüzüne çıkarılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, İzmit Belediyesi ve Kocaeli Müze Müdürlüğü ortaklığında kazı ve konservasyon çalışmaları başlayacak. Sonrasında hazırlanacak Arkeopark Projesi ile İzmit’in kültürel ve tarihi zenginlik ziyarete açılacak.

SPONSOR; İZMİT BELEDİYESİ

İzmit Belediyesinin kentin marka değerini arttırmak için uzun süredir hayata geçirmeye çalıştığı ve geçtiğimiz günlerde onayını aldığı Çukurbağ Kazıları için büyük bir adım atılıyor. Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde 14 Temmuz 2021 Çarşamba günü saat 18.00’de Çukurbağ Kazı Protokolü imza töreni gerçekleştirilecek. Protokolün imzalanmasının ardından başlayacak kazı çalışmalarında İzmit Belediyesi sponsorluğu üstlenecek ve gereken tüm desteği sağlayacak.

SON 20 YILIN EN İYİ BULGULARI

Çukurbağ Kazıları, Kocaeli Müze Müdürlüğü Kazı Başkanlığı ve Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk danışmanlığında yürütülecek. Arkeoloji dünyası açısından son yirmi yılın en iyi bulgularının tespit edildiği Çukurbağ Kazı Alanı’ndaki çalışmalarının ardından kent turizmine kazandırılacak. İzmit’in marka değerini yükseltecek olan ve dünya genelinde adını duyuracak olan Çukurbağ Kazıları, yeni istihdam alanları da sağlayacak. 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2021, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER