Fatma Başkan, yurtsuz kalan öğrencilere duyarsız kalmadı!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, barınma sorunlarına dikkat çekmek için Cumhuriyet Parkı’nda nöbet tutan öğrencilerin yanlarına giderek onları dinledi. Bir öğrencinin 'TÜRGEV yurdu neden ücretsiz olmuyor?' sorusuna yanıt vererek, "Sınırlarımız içinde olan o yurt için önümüzdeki toplantıda meclise teklif sunacağız" dedi.

Fatma Başkan, yurtsuz kalan öğrencilere duyarsız kalmadı!

Üniversite öğrencilerinin artan kira fiyatları ve yurt sorunları nedeniyle başlatmış olduğu “Barınamıyoruz Hareketi” Kocaeli’de ikinci gününde. 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Cumhuriyet Parkı’nda nöbet tutan öğrencileri ziyaret ederek onların sorunlarını dinledi.

İzmit Belediyesi tarafından Nevzat Doğan döneminde bedelsiz kullanım hakkı sunulan TÜRGEV yurtları ile ilgili bir öğrencinin, “Neden ücretsiz olarak öğrencilere barınma hizmeti vermiyor” sorusunu cevaplayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmit Belediyesi olarak biz TÜRGEV yurtlarıyla ilgili önce yazı gönderdik sonra bir dava açtık. 'Burayı boşaltmanız gerekir biz kullanacağız' dedik. Yurdun kullanımı hakkında alınan karar meclisten çıktığı için bu kararı mecliste tekrar görüşmemiz gerekiyor. Şu anda 1500 lira olan yurt ücreti ki bunun 800 lirasını devletten 700 lirasını öğrenciden alıyorlar ve yemek hariç” dedi.

TÜRGEV YURDU'NU ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ SUNACAĞIZ

Hürriyet meclise konuyla ilgili teklif sunulacağını belirterek, “Önümüzdeki mecliste, yurt içinde hizmet alan öğrenciler ve kapasite artırılıp yeni gelecek öğrenciler için ücretsiz barınma hakkını sağlamak için teklif sunacağız. Çoğunluğumuz olmadığı için AK Parti ve MHP’nin tavrı önemli. Eğer tekrar protokolü iptal eder uhdemize alırsak seve seve gençlerimize ücretsiz olarak barınma imkanı sağlayacağız. Ama bu 1-2 aylık bir süreç içerisinde de hızlı çözüm adına Vadi İzmit Konutları’ndan tahsis edebilir ya da başka bir bina kiralayıp yurda dönüştürebiliriz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER