Fethiye Köyü Camii geceleri güneşle aydınlanıyor!

Tasarrufta önemli adımlar atan İzmit Belediyesi, kentin birçok yerine yerleştirdiği güneş enerjili sokak lambalarını köylere de kurmaya devam ediyor. İlk çalışmayı Çubuklubala Köyü’nde yapan belediye, Fethiye Köyü’nü de güneşle aydınlatmaya başladı.

Fethiye Köyü Camii geceleri güneşle aydınlanıyor!

İzmit Belediyesi'nin büyük bir elektrik tasarrufu sağlayacak olan güneş enerjisi ile çalışan yeni sokak lambaları kent merkezinin yanı sıra köylere de yayılıyor. İzmit Belediyesi; Sabri Yalım Parkı, Alikahya Merkez Mahallesi, 28 Haziran Mahallesi, Ekolojik Yaşam Bahçesi ve Çubuklubala Köyü’nün ardından Fethiye Köyü Cami etrafını da 5 adet güneş enerjili sokak lambasıyla aydınlattı. Güneş olmasa dahi 24 saat enerji depolayabilen sokak lambalarıyla akşam saatlerinde camiye gelen cemaate aydınlık bir avlu sunuyor.

“GÜZEL BİR PROJE DÜŞÜNELİM”

Cami etrafına kurulan tasarruflu sokak lambalarıyla ilgili görüşlerini ifade eden Fethiye Mahalle Muhtarı İsa Altıntaş, “Fatma Başkanımız sağ olsun talebimiz üzerine camimizin altyapısını yaptı. Daha sonra camimizin çevresinin ışıklandırmasını yapmak istedik. İzmit Belediyesi Başkan Yardımcımız Ünal Özmural’ın aklına güneş enerjisi geldi ve ‘Biz buraya güzel bir proje düşünelim’ dedi. İyi olacağını tahmin ettiğimiz için ‘Siz ne diyorsanız kabulümüzdür’ dedik” şeklinde konuştu.

CAMİNİN ETRAFI AYDINLANIYOR

Daha önceleri akşam saatlerinde cami etrafının çok karanlık olduğunu söyleyen Muhtar Altıntaş, “Cemaatimiz gece camiye gelirken buralarda ışık yoktu. Emekçi arkadaşlarımızın çalışmalarıyla şimdi çok güzel bir görüntü oldu. Bu lambalar cami etrafındaki oturma alanlarında vakit geçirmek isteyen vatandaşlarımıza da aydınlık bir alan oluşturdu. Başkanımız her muhtarın dediğini yapmaya çalışıyor. Mahallem adına başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

İHTİYAÇ OLAN YERLERE YAPILIYOR

Halkın büyük memnuniyetini kazanan güneş enerjili aydınlatma sistemi köyün ihtiyaç duyulan yerlerine kurulmaya devam edecek. Cemaatin karanlıkta camiye gelmekte sorun yaşadığını aktaran Fethiye Cami İmamı Salih Alp ise “Sayın başkanımıza güneş aydınlatmalı ışıklandırma sistemi için teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bu tür projelerin daha da artacağını düşünüyorum” sözleriyle cami cemaati adına teşekkürlerini iletti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER