Hürriyet: "Gerekirse 3 vardiya yapacağız"

Başkan Hürriyet Çarşı projesini konuşmak üzere Sanat Sokağı'nda düzenlediği kahvaltıda esnafla buluştu. Projenin 6 ayda biteceğini belirten Hürriyet, “Gerekirse 3 vardiya yapacağız. En az hasarla bitirmeye çalışacağız” dedi.

Hürriyet: "Gerekirse 3 vardiya yapacağız"

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit esnafı ile kahvaltıda buluştu. Sanat Sokağı Antik Dürüm’ün karşısında esnafla bir araya gelen Başkan Hürriyet’e Belediye Başkan Yardımcıları Emirşah Torun, Dilek Yalçın, Cem Küçük İzmit Belediyesi Koordinatörü Ozan Aksu, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol da eşlik etti. Kahvaltı sonrası ilimize esnaf ziyaret için gelen Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, PM üyesi Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, PM üyesi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, PM üyesi İstanbul Milletvekili Yunus Emre, PM üyesi Umut Akdoğan, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya da esnafla buluştu. ardından Gölcük ve Kandıra’ya geçmek için kahvaltıdan ayrıldı.

EROL: ÇARŞI BİZİM EKMEK KAPIMIZ

Kahvaltı sonrası sözü alan İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, “İzmit Kent Konseyi Başkanı ne yapacağımızı ne yapacağımıza sizlerle birlikte karar verdik. Kent halkıyla ket dinamikleri ile kenti yönet bundan sonrası için yapılacaklar hakkında sizlerle bilgi alışverişinde bulunalım istedik. Çarşı bizim ekmek kapımız yıllardan beri çocuklarımıza bakıyor ve ticaret yapıyoruz. Bizim için esnafın ana vatanı burası. Buradaki en olumlu şey esnafın yüzünü güldürmek ona daha fazla kazandırmak” diye konuştu. Erol’un ardından konuşan Başkan Hürriyet, hepinize zaman ayırıp geldiğimiz için teşekkür ediyorum. Yeni normalle birlikte esnaf kardeşimize hayırlı bol kazançlar diliyorum. Elimizden geldiği kadar dayanışma göstermeye devam ediyoruz esnafımızla. İzmit Kent Konseyi, Çok uzun yıllardır el sürülmemiş yenilenmeye gerek duyulmuştu. Pandemiyle mücadeleyi öğrendikten sonra kent konseyini nasıl yenileriz diye düşünürken yar kent merkezini belirlemek adına proje yarışması yaptık. Kastettiğimiz sadece Fethiye’nin ince uzun caddesi değil Fethiye’yi kesen bütün sokakları elden geçireceğiz. Alemdar’dan Vergi Dariesi’ne kadar olan bölgelerin bütün iç sokaklar, İstiklal Caddesi de dahil düzenlenecek” dedi.

İSKİ BİZE BÜYÜK DESTEK VERDİ

Projenin başlama tarihini esnafa sorduklarını belirten Başkan Hürriyet, “Bayram sonrası Ağustos ayı başı dediler. Bunun için ciddi bir anket yapmıştık. Yüzde 90 oranında bu tarihte karar alındı. İhale aşamamızı başlattık. Sürecimiz devam ediyor. Daha öce ilk toplantıda söylediğimiz altyapı konusu net değildi. Bir sene öncesinden bahsediyorum. Bizler ise radikal bir karar alarak al ve üstyapıyı beraber yapma kararı aldık. Üst düzenlemeyi makyaj gibi yaptığımızda altyapıda bir sorun çıktığında tekrar kırııp dökülecek. Esaslı bir altyapı işine girmek gerekiyor. Son geldiğimiz noktada da meclisten yetki alarak İSU ile görüştük. İSU’nun projelerini kullanıyoruz. Sonuçta ilçe belediyesiyiz. İlçe belediyeleri, altyapı hatlarına müdahale edemiyor. 3 ayrı çalışma yapacağız” dedi. Açıklamalarını sürdüren Başkan Hürriyet, “Hiçbir ego ve siyaset gütmeksizin İSU ile şeffaf bir şekilde çalışıyoruz. İSU bize ön projesini teslim etti. Onun için de ihale yapıyoruz. İlk etapta kaplama yapacağız. Zaten kazıyoruz bari bu hatları daha güçlü yapalım dedik. O yüzden kaplama yöntemini tercih etik. Milleti parası heba olmasın dedik. İSKİ de bize çok destek verdi bu süreçte. Altyapı da biraz fikrimiz olsun dedik. Onlardan aldığımız bilgiler ışığında esaslı altyapı yapacağız. Yılların keşmekeşi Kadıköy’ü 1,5 ayda hallettiler. İşe başladığımızda da elleri yine üstümüzde olacak. İSU’nun kontrol mühendisleri de projenin başında olacak ki aksama ve yanlış bir iş olmasın. Ekibimizin komisyon usulü ile çalışacak. Ondan sonra da üstyapıya başlayacağız” dedi.

ALTYAPI 2,5 AYDA BİTECEK

Çalışmaların esnafı korkutmaması gerektiğini de vurgulayan Hürriyet, “Esnaf tabi 1,5 yıldır iş yapmıyor bu tür işlerden esnaf zarar görüyor olabildiğince uzatmama gayretindeyiz. Altyapı konusu 2-2,5 ay gibi bir sürede bitecek. Bu sürede bütün sokaklar aynı anda kazılmayacak. Parça parça gireceğiz. Fethiye Caddesi’ni de bir anda kazmayacağız. Bir anda sokağa girilemez hale getirmeyeceğiz. İnsanların geçiş noktası esnafların raht iş yapabilmesini sağlamak için kazı alanlarını olabildiğince küçük ve dar tutmaya gayret edeceğiz. İki vardiya çalışacağız. Esnafın en az iş yaptığı alışverişin en az yoğun olduğu zamanlar çalışacağız. Gerekirse 3 vardiya yapacağız. En az hasarla bitirmeye çalışacağız. Tabiki biraz etkileneceksiniz” şeklinde konuştu. Bölgeye yıllardır el sürülmediğini ifade eden Hürriyet, “Alltan ne çıkacak bilmiyoruz. SEDAŞ girecek fiber hatları kanalizasyon hatları yenilecek. 2,-2,5 metre derinliğine de yağmur suyu hattı yapacağız. İnşallah en kısa sürede sizleri mağdur etmeden bitirmeye çalışacağız. Dersimize çok iyi çalıştık. En iyi detayına kadar hesapları dükkanlarınızın girişleri, baca kapakların detaylandırdılar. Uygulamaya girdiğimizde de çok sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum açıkçası. Eksik ve hata yaptığımızda da bu konuda sizin bizi yönlendirmeniz çok kıymetli. Eksik gördüğünüz noktada bunu bize bildirmeniz çok önemli. Sizlerle hareket etme arzusu içindeyiz. Çarşı merkez projemizle ilgili Ağustos ayında başlamayı düşünüyoruz ama esnafımız okullar açıldıktan sonra başlayalım diyor. Onu da oturup konuşacağız. Sizinle bir inatlaşma asla olmaz. Size sora sora ilerledik. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz” dedi.

İMANİ: TURİSTİ ÇEKMEMİZ LAZIM

Kahvaltıya katılan esnaflardan Mehmet İmani, Başkan Hürriyet’in konuşması sonrası söz alarak “Alaçatı’dan taşındık buraya oradaki turizmi gözlemleme imkanımız oldu. Fakat olan hep esnaf oluyor. Empati kuralım herkes maaşını alıyor fakat esnaf altyapı çalışmaları pandemi bir yanda. Esnafı çok zor durumda bırakıyor Zor bir dönemden geçiyoruz. Çözümü iletmek çözümün bir parçası olmaktır. Kocaeli’nin çok büyük bir turizm potansiyeli var. Esnafa katılacak olan turizmdir. Turizm fuarlarına katılıyor muyuz turistleri buraya çekmeye çalışıyor muyuz? Bu konuda hiçbir büyük adı atılmadı, büyük yatırımcı buraya gelmedi. Bir taraftan çalışma olsun bir taraftan turizm olsun” dedi. Başkan Hürriyet Mehmet İmani’ye cevap vererek “Göreve geldiğimizden bu yana turizm, tarih, sanat, sor diyoruz. Pandemi koşulları birçok planlarımızı etkiledi ancak turizm noktasında serzenişimiz bu. Turisti nereye getirelim. Ne yedirelim, ne içirelim. İzmit’i sembolize eden bir tane magneti yok. Bununla ilgili aidiyet de yok. Bunun için yenilenme lazım. Bu kentin yerel turisti var. İstnabul’a yemek yemeye eğlenmeye gidiyor. Buraya sadece yatmaya geliyor. Biz özellikle Nikomedya tarihini gün yüzüne çıkarmalıyız. Bu akşam da protokol imzalayıp Çukurbağ alanında kazıya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

AĞBABA: EN BÜYÜK BEKA ESNAFIN AYAKTA KALMASI

Kahvaltıya sonradan katılan Milletvekili Veli Ağbaba ise esnafı selamlayarak “Genel başkanımızın bütün esnaf arkadaşlarımıza selam ve saygılarını iletiyorum. Pandemiyle birlikte esnafımızın sorun ve dertleri arttı. Esnafımızın ayakta kaldığı bir dönemi umarım yeni dönemde yakalarlar. Türkiye’de zaman zaman beka tartışması yaşanıyor. Bizce en büyük beka esnafımızın ayakta kalmasıdır. Çünkü esnafımız sadece para kazanan ya da semtte gelen insanlara hizmet eden değil sosyal sorumluluğu olan bazen insanların çocuğunu emanet etiği bazen borç alıp verdiği bir kesimdir. Partimiz bünyesinde bir esnaf masası var. Türkiye’de her ili gezmeye gayret ediyoruz. Allah çoluk ve çocuğunuzla sizlere hayırlı ömürler versin. Şimdiden kurban bayramınızı kutluyorum” ifadelerini kullandı. Toptancılar Sitesi Başkanı Birol Öztürk de söz alarak “Müteahhitlerin işleri yarıda bıraktığı için esnaf ve vatandaşlar mağdur oluyor. İhale kanununda daha ağır müeyyideler getirmek gerekiyor bu halkın ve esnafın mağduriyetlerini gidermiş olacaktır” dedi. Milletvekili Veli Ağbaba, esnafa cevap vererek “Çok haklısınız ihale kanunumuz dünyada en çok değişen kanun. İhale kanunumuz şimdiye kadar 191 keredeğiştirilmiş. Bizler şeffaflığı çok önemsiyoruz. Belediyelerin bütün ihalelerini şeffaf yapmasını istiyoruz. Bu konuda bütün ihalelerin şeffaf yapılmasını istiyorum. Türkiye’nin her yanında bu tür sorunlar var. Esnaflarımız sıkıntı çekerken kredi faizleri 9,5’u bulmuşken Türkiye’nin kaymağını yiyen firmalara mayıs ayı itibariyle 60 katrilyonluk bir borç erteleme geldi. Devletle vatandaş mağdur olmasın diye uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

6 AYDA BİTİRECEĞİZ

Projenin kaç ayda biteceğini ve esnafın asla mağdur edilmeyeceğini sürekli tekrarlayan soran esnafı da yanıtlayan Hürriyet, “6 ay gibi bir zaman öngörüyoruz totalde. İhalemize göre hareket ederiz teslimi biraz öteleriz. Üstten analiz görüntülemeler yapılacak. Kepçeyi damdan düşer gibi girsin istemiyoruz. Eylül’ü de geçirmem Eylül’e doğru başlamak istiyoruz. Öte yandan suyun üstünde yürüsem bile yüzme bilmiyor diyecekler. Yapacak yapmayacak gibi bir sürü aslı atarı olmayan dedikodular döndü. Bu dedikodular mahal vermemek ve çalışan arkadaşlarımızın motivasyonunu düşürmemek için bu tür şeyleri duymamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Esnaflardan Ayşe Toksipar “Gurbetçi vatandaşlarımız ve Arapların şuanda ülkemize olduğu bir dönemdeyiz. Bu projeyi en azından 1-2 ay öteleme şansımız olursa yaralarımızı biraz daha sarmamıza yardımcı olacaktır diye düşünüyorum” dedi. Başkan hürriyet esnafa cevap vererek “Planlama ve görüntülemeyi ağustosta halledeceğiz. Kazma işini eylülde yaparız. Sizleri mağdur etmeyeceğim” diye konuştu. İnönü Caddesi içinde bir çalışma olup olmadığını soran esnafa cevap evren Hürriyet, “İnönü Caddesi benim sorumluluk alanım değil oraya istesem de giremem büyükşehire müdahale etmiş olurum. Bu konuda büyükşehrin çalışma yapmasını mecliste dile getirebilirim” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER