Özmural, Ergün Demir'e konuştu!

Kocaeli Şehir TV’de yayınlanan Ergün Demir’in Perde Arkası programına konuk olan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural belediyenin örnek olan çevre ve tasarruf çalışmalarıyla emekçilere ve kadınlara verdiği değeri anlattı.

Özmural, Ergün Demir'e konuştu!

Sosyal medya platformlarından canlı yayın yaparak merak edilen sorulara yanıt arayan Ergün Demir’in Perde Arkası programına bu hafta İzmit Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Ünal Özmural konuk oldu. Geri dönüşüm uygulaması Çınar Atık’ı, güneş enerjili aydınlatma çalışmalarını, tasarrufun işçilere ve kente nasıl döndüğünü, kadınlara verilen değeri ve pandemi sürecinde İzmit Belediyesini anlatan Özmural, “Bizim amacımız kar elde etmek değil, farkındalık oluşturmak” dedi.

SÜRECİ BAŞARILI YÖNETTİK

Pandemi sürecinden herkes gibi İzmit Belediyesinin de olumsuz etkilendiğini, bazı projelerin ertelendiğini belirten Özmural, salgın sürecinde maske üretimi, dezenfektan ve kolonya temini ve dağıtımında çok başarılı süreç yönettiklerini kaydetti. Ardından çevre çalışmalarına değinen Özmural çöp ile atığın aynı şey olmadığının altını çizen Özmural, “Çöp dediğimiz, atıktır. Bir gün çöp alınmasa, ertesi gün şikayet edilir. İzmit Belediyesi yaklaşık 450 kişilik ekiple sahadan 320 ton çöp topluyor. Bunun da maliyeti halkın vergilerinden karşılanıyor. Biz vatandaşı düşünerek yazılım geliştirdik ve ‘Çınar Atık’ uygulamasını devreye soktuk” dedi.

İZMİT ÇINAR ATIK UYGULAMASI

Yaklaşık 900 konteynerin sistemde tanımlı olduğu mobil atık kavramından bahseden başkan yardımcısı Ünal Özmural, “Geri kazanım firmalarıyla protokol imzaladık. Devlet tarafından yetkilendirilmiş şirketlerle anlaştık. İzmit Çınar Atık uygulamamızı herkes Google Play üzerinden indirebilir. Vatandaş artık neyi, nereye atacağını kolaylıkla öğreniyor. Örneğin; tekstil atığı atmak isteyen bir vatandaş; bulunduğu lokasyonu tıklıyor ve uygulama navigasyonla birlikte en yakın atık istasyonuna götürüyor. Bu işin çok başındayız ama yine de 6 aydaki farklılıkla çevreci belediye olduk” diye konuştu.

ÇÖPTEN, BİLGİSAYAR ÇIKARDIK

Okullardan toplanan çöplerin yine okullara destek olarak döndüğünü örnekle aktaran Özmural, “En çok kağıdı gelir seviyesi en düşük olan bir okulumuzdaki öğrenciler topladı. Biz de o okula bilgisayar götürdük. Müdürümüz çok şaşırdı, ‘Bu nerden çıktı ?’ dedi. ‘Çöpten çıktı ‘dedik. Okullardaki öğrencilerin beşte birine bile ulaşsak bambaşka bir yere gideriz. Cazibeyi artırmak adına çevre ile ilgili oyunlar planlıyoruz. İleride 5 yaşındaki bir çocuk oyuna girdiğinde şişeyi, şişe toplama kutusuna atmayı öğrenince çevreyi koruma bilincinin temelleri atılacak. Hatta en çok oyunu oynayana bir hediye de verebiliriz. Tüm yaş grupları için çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN İZMİTLİLER DE OLMALI

Belediye başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in de mobil uygulamayı tüm İzmitliler’in telefonuna indirmesini çok arzu ettiğini belirten Özmural, “İzmitliyseniz bu uygulama kesinlikle telefonunuzda olsun. Okullarda, muhtarlıklarda ve köylerde anlatıyor, geri dönüşüm yapmaya teşvik ediyoruz. Sonra geri dönüşümleri onların ihtiyaçlarına kullanıyoruz. Çınar Atık uygulamasında büyük atıklar için ‘çek-gönder’ kısmı var. Bize ulaştıklarında gidip atıkları alıyoruz. Atık kutuları dolduğunda da uygulama üzerinden haber veriyorlar. Uygulama kullanamayanlar için de 318 00 00 numaralı hattımız var. Uygulamamız ülke genelinde çok ses getirdi. Ankara’ya kadar bu iş yansıdı” şeklinde konuştu. 

ARAÇ FİLOSU İŞÇİMİZE YARADI

Ergün Demir’in araç filosu ile ilgili sorularına yanıt veren Özmural, “27 milyon TL’lik araç yatırımı yaparak kiralama yükünden kurtulduk. Buradaki tasarrufla işçimize içimize sinen bir sözleşme yaptık. Tüm araçlarda GPS var. Araçların hangi saatte, nereden geçtiğine kadar tüm parametreleri izliyoruz. İzmit’in nüfusu yoğun, birçok yerinde dar sokak var. Mahalle aralarından geçebilecek araçlar da tercih ettik. Hem gürültü yapmayan çevreci araçları da devreye soktuk. Vatandaş da memnun” dedi.

GÜNEŞ ENERJİSİ AYDINLATIYOR

Güneş enerjili aydınlatma sistemlerinin kullanılmasına ayrı bir parantez açan Özmural, “En ucuz enerji en tasarruf edilendir. Bizlerde daha ekonomik bir yapıya gitmek için elimizden geleni yapıyoruz. İnsanlarımız her yere aydınlatma istiyor. Biz de güneş enerjili lamba götürüyoruz. Kablo ve alt yapı derdi yok. Fatura yok. Üstelik geri dönüşüm. Daha iyi teknolojik özelliklere sahip olan sistemleri tercih ederek yaz-kış aydınlatma yapıyoruz. Lambalar vatandaş geçtikçe daha aydınlık yanıyor. Böylece yine bir tasarruf oluyor. Deneme çalışmalarını Sabri Yalım Park’ında yaptık. Ardından Çubuklubala’dan başladık ve diğer köylerimize, aydınlatma olmayan yerlere gitmeye devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

KADIN İSTİHDAMINDA ÖNDEYİZ

Kadın başkanla çalışınca kadınların istihdamında da çok yol kat edildiğini belirten Özmural, ‘’Kadının her alanda olması için çabalıyoruz. Kentte kadını daha fazla görünür kılmaya çalışıyoruz. Personel seçerken ‘dar gelirli’ gibi kriterlere dikkat ediyoruz. Bu şehirde kadınlar için bu denli görünür projeler yöneten tek belediyeyiz” şeklinde konuştu.  Son olarak halktan çok güzel geri dönüşler alan 23 Nisan kutlamalarına değinen belediye başkan yardımcısı Ünal Özmural, “Dün 23 Nisan’dı. Tüm sokakları ve köyleri dolaştık. Pandemi şartlarına rağmen kutlamak için elimizden geleni yaptık. Güzel etkinlik oldu. İnşallah pandemisiz bayramları da kutlarız” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Güler Dağdeviren
Güler Dağdeviren - 6 ay Önce

İzmit belediyesine bir teşekkürde ben ederim sokağımızda evlerimizin bahçeleri var oradan attığımız atıklarçöpün kenarında günlerce beklerdi şimdi hiç beklemeden alınıyor teşekkür ederim mahallemiz adına

SIRADAKİ HABER