Ülkemiz 14 Mayıs’ta yapılacak tarihi seçime doğru giderken YSK tarafından ilan edilen seçim takvimi uygulanarak ilerleniyor.

Bu takvim doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı için yarışacak 4 isim kesinleşti.

Yapılan kura çekiminde adayların oy pusulasındaki yerleri belirlendi.

28. dönem milletvekilliği seçimleri için siyasi partilerin milletvekili aday adaylarının tanıtımı ve saha çalışması programları devam ediyor.

Bu nedenle her günümüz dolu dolu geçiyor.

Geçtiğimiz hafta ofisimize gelen milletvekili aday adaylarını ağırladık.

Hafta sonu ise iki ayrı programa katılıp gözlemde bulundum.

Cumartesi günü İzmit Belediyesi’nin dernekler yerleşkesinde düzenlediği,

“Deprem Hazırlık Eylem Planı” tanıtım toplantısına katıldım.

Saat 14.00’deki toplantı için saat 13.00 de Bağçeşme’deydim.

Bağçeşme Meydanı’ndan geçerken eski günlere gittim, hüzünlendim, daha sonra kabristanda yatan aile büyüklerimin mezarlarını ziyaret edip ruhlarına fatiha okuduktan sonra programın yapılacağı dernekler yerleşkesine mezarlığın içinde geçerek gittim.

Salona girdiğimde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet konuşmasına yeni başlamıştı. Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremde arama kurtarma çalışmalarıyla, kurulan kıl çardır kentleriyle, aşevleriye, prefabik konutlarıyla ve bölgedeki kadına çocuklara yönelik yaraları sarma çalışmasıyla örnek ilçe belediye başkanı ve belediye olan ve bölgedeki depremzedeler tarafından övgü ile bahsedilen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet,

“Bu büyük afetin hepimize yüklediği çok derin bir sorumluluk var. Artık hayatımıza eskisi gibi devam edemeyiz ve her şeyi yeni baştan düşünmek zorundayız.

Bu topraklarda durmadan deprem oluyor, binalar yıkılıyor ve insanlarımız ölüyorsa, iktidarı, muhalefeti, bürokrasisi veya vatandaşları, kısacası hepimiz için ülkemizin birincil sorunu depremdir. Depremleri durduramayacağımıza göre milletçe depremde yıkılmamak için yerleşim alanları ve deprem dirençli kentler yaratmak zorundayız. Biz bugün güçlü bir inisiyatif alıyoruz ve diyoruz ki, düzen değiştirmek zorundayız. Düzen değiştirmek cesaret ister. Ve yanlış giden bir sürecin bir parçası olmaktan net olarak kurtulmak gerekir. Gerçekçi stratejilere ihtiyacımız var. Kaynağa ihtiyacımız var çünkü sorunun devasa büyüklükte olduğunu hepimiz biliyoruz. İşbirliğine ihtiyacımız var çünkü yapılması gereken çok boyutlu ve çok çeşitli işleri kapsıyor. Bilime ihtiyacımız var. Bilim yegane ışığımızdır. Somut adımlar atmak için Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine bağlı meslek odalarının başkanları ve Kocaeli Üniversitesi akademisyenleri ile bir araya geldik. Depreme yönelik güçlendirmeden acil yardıma, lojistikten, sağlık önlemlerine, örgütlenmeden afet koordinasyon merkezimize kadar tüm boyutlarını mercek altına aldık. Ve toplantının sonunda da bir ‘Sonuç Bildirgesi’ ortaya koyduk. Bu sonuç bildirgesinin en önemli konusu ise, deprem konusunda farklı disiplinlerin bir araya gelerek oluşturacağı ‘Bilim Kurulu’ oldu” cümlelerini kurdu.

İzmit’i depreme hazır hale getirmek için yapılan çalışmada ”Bilim Kurulu” oluşturulması ortaya çıkarken bunun gerekçelerini de,

Toplantının konuğu, Jeofizik Mühendisi Deprem Bilimci CHP’nin önceki dönem İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ve çalışmalarını sunan İzmit Belediyesi’nin konuyla ilgili müdürleri net bir şekilde ortaya koydu.

Depreme hazırlık konusunda İzmit Belediyesi’nin bu çalışması daha da genişleyecek umarım örnek alınarak gerekli çalışmalar dalga dalga yayılır.

Gelelim pazar günkü CHP’nin 28. Dönem milletvekili aday adayı tanıtımına.

Seka Park’taki Kongre Merkezi’ne saat 12.45‘te gittiğimde salon dışında kalabalık bir partili grubu gördüm.

Güvenlik kontrolünden geçip içeri girdiğimde ise dışarıdaki topluluktan daha fazla bir kalabalıkla karşılaştım.

Tanıdıklarla selamlaştıktan sonra içeri doğru yöneldim. İçeri girdiğimde koltukların tamamının dolduğunu, koridorlarda yan kapılarda ve sahnenin iki yanında kalabalıkları gördüm.

Aşağıya doğru inip basın mensuplarının çalışma alanındaki arkadaşlara kolay gelsin deyip bir çok dostla selamlaştım.

Uzun süre görmediğim arkadaşlarla sohbet ettikten sonra salonun salonu ve sahneyi çok rahat görebilecek bir yer buldum ve programın başlamasını beklemeye başladım.

Salondaki kalabalık, sahnedeki mavi ağırlıklı dijital ekranda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafları, sahnenin bir tarafındaki Türk Bayrağı diğer tarafındaki 6 oklu CHP bayrağı, kalabalığın zaman zaman iktidar, hak, hukuk, adalet sloganları atması, coşkuyu giderek arttırıyor ve havayı daha da ısıtıyordu.

Klimalar çalışmıyor mu? Sorusunu kendime sordum gördüğüm kadarıyla çalışmıyordu.

Salonda partililer, adayların yakınları, taraftarları ve genciyle, yaşlısıyla her kesimde topluluklar vardı.

Sahnenin altındaki “Başlıyoruz” yazısı ve kürsüdeki “Sana Söz” yazısı tanıtımın bir başka detayı oldu.

Program saat 13.20’de saygı duruşu ile başladı. Dijital ekranda ise depremin etkilediği 11 ildeki yıkımın görüntüleri akarken 11 ilin isimleri yazıldı. Ardından okunan ulusal marşımızda ise ekranda ay yıldızlı bayrağımız ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün görseli yer aldı.

Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı adayı ve CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin yer aldığı klipte salonda coşku adeta tavan yaptı.

CHP Kocaeli SKM Başkanı Mehmet Nazım Gençtürk, yaptığı konuşmasını coşkulu bir şekilde “Başlıyoruz” kelimesinin 3 kez söyledikten sonra salondaki herkes ayağa kalkarak omuz omuzayız, birlikte başaracağız mesajı verdi.

İl başkanı Bülent Sarı heyecanlanarak yaptığı konuşmasında  “Ne için mi başlıyoruz? Uzaklaşan değil kucaklaşan Türkiye için" sözüyle alkışlanarak kürsüden indikten sonra 66 adayın tanıtımı başladı.

Soyadlarına göre alfabetik sırayla kısa özgeçmişi okunan aday adayı sahneye çıktı katılanları selamlayıp diğer taraftan aşağıya indi.

Akıcı bir şekilde aralarda “Sana Söz” klipinden bölümlerin yer aldığı başarılı bir tanıtım programı sunuldu.

66 aday adayı arasından Hurşit Güneş, Muharrem Eskiyapan ve Murat Kaki toplantıya katılmayan isimlerdi.

Aday adayı olduysan il örgütün böyle bir tanıtım toplantısı yapıyorsa vefat ve çok ciddi bir sağlık problemin yoksa toplantıya katılacaksın o toplantıya katılmıyorsan örgüt zamanı ve sırası geldiğinde gereğini yapar.

Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı ve yönetim kurulunu, 12 ilçe başkanını, gençlik ve kadın kollarını, İl SKM Başkanı Mehmet Nazım Gençtürk ve arkadaşlarını, İzmit SKM Başkanı Hakan Tanta ve arkadaşlarını emeği geçen herkesi kutluyorum.

DİP NOT: Programın tek eksiği ise salon dışında kalanların izlemesi için bir ekran kurulmamış olmasıydı. CHP Kocaeli örgütü bundan sonra yapacağı salon toplantılarında bu ayrıntıyı unutmamalı.