Image-2

5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü, tüm dünya çapında kutlanan, her kadının tek başına, bir birey olarak erkeklerle eşit şartlar altında yaşama, özgür bir hayat sürme isteklerini ve bu yolda ettikleri mücadeleleri dile getirdikleri, seslerini duyurmaya çalıştıkları dayanışma günüdür.

Ne yazık ki sözde kadın ve erkek eşit şartlar altında yaşıyor olsa da, baskılanan, zorbalıkla susturulmaya çalışılan, ataerkil zihniyetlerin altında ezilen kadınların sayısı her geçen gün artıyor.

Her ne kadar insanoğlu gelişen teknoloji, farklılaşan hayat tarzları ile her geçen gün daha modern, daha hoşgörülü bir zihniyete sahip olmaya bir adım daha yaklaşıyor gibi gözükse de ne yazık ki en savunmasız, en kontrolsüz anında erkeğin baskın olduğu ilkel zihniyetine geri dönüyor.

Bu yüzden her gün gazetelerde sebepsiz yere kılıçlarla doğranan, öz babasının istismarına dayanamayıp kendi canına kıyan kadınların haberlerini okumaya devam ediyoruz. Sözde arkasında durduğumuz, yasalarla koruduğumuz kadın haklarının, en temel insan hakkı olan yaşama haklarının  her yaştan kadının, kız çocuğunun ellerinden nasıl alındığını haberlerden izlemeye, sosyal medyadan dehşetle takip etmeye devam ediyoruz.

Öldürülen, sessiz kalan, susturulan her kadın anısına, sadece bir gün değil her gün mücadele ettiğimiz, omuz omuza savaştığımız günlerin umudu ile 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günümüz kutlu olsun!