İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 2022 Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü meclis toplantısında kadınlara yönelik yapılan çalışmaları anlattı. Başkan Hürriyet, kadınların üretimde yer alarak özellikle ekonomik bağımsızlıklarını elde edebilmeleri için birçok teşvik edici proje uyguladıklarını belirtti. 

İZMEKLERİ KAPATMADIK, DAHA DA GELİŞTİRDİK”

Başkan Hürriyet yaptığı konuşmada, “Göreve gelmeden önce çok fazla spekülasyonun olduğu, “Onlar göreve gelince kapatılacak” diye çok fazla dedikodunun döndüğü bir yer: İZMEK İzmit Meslek Edindirme Kursları. Kapatmadık daha da geliştirdik. Kadına, onun hayatına, çevresine dokunan ve Halk Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen bu projeye 46 merkezimizde aktif olarak devam ediyoruz. 7 bin kursiyerimize eğitim vermeye devam ediyoruz. İZMEK’i, Çınar Kadın Kooperatifi ve İZGİM ile entegre bir şekilde daha da büyüttük. Bu büyümeyle beraber kadınların emeği aile ekonomisine katkı sunar hale geldi. 

3 BİN KADINA EVLERİNDEN ÇALIŞMA İMKANI

Yine kadınların üretimde yer almasını önemsediğimiz ve bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan biri olan Çınar Home Mağazası’nı açtık. Bu kapsamda daha önce Çınar Kadın Kooperatifimizi açmıştık. Bu kooperatif desteklerimizle birlikte artık şubeler açmaya başladı. Çınar Home Mağazası da Çınar Kadın Kooperatifinin ikinci şubesi olarak açıldı. Kadın Kooperatifi, Çınar Home Mağazamızla birlikte 3 bin kadına evlerinden çalışma imkanı sağlayan değerli bir proje haline geldi. Hatta şu anda Konya’ya şube açmakla ilgili çalışmalarını yürütüyorlar.  

KOİDER İLE BAĞ PROJESİ’Nİ BAŞLATTIK

Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği ile başlattığımız Bağ Projesi; kadınların ticaret ile arasındaki bağı güçlendirmek için ben de varım diyen kadınlara fırsatlar sunan çok kıymetli bir proje. 94 proje başvurusu geldi. Mülakatları geçen kadın girişimciler 2023 yılında verilecek eğitimlere katılma ve ödül kazanma hakkına sahip oldu. 

KADIN KOOPERATİFLERİ ÇALIŞTAYI YAPTIK

Geçtiğimiz sene Aralık ayında Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı işbirliği ile Kadın Kooperatifleri Çalıştayı yaptık. Kooperatifçiliği ve bununla beraber kadın emeğinin ekonomiye dönüşmesini önemsiyoruz. Hem kentin tanıtımına hem kooperatifçilik anlamında öncü çalışmalara katkı sunacak önemli bir çalıştay haline geldi. 

ÖNEMLİ BİR KAYNAK KİTAP

İzmitli Periler Süper Lige bir adım daha yaklaştı  "65-61" İzmitli Periler Süper Lige bir adım daha yaklaştı "65-61"

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Çalıştayı’nın kitap lansmanını yaptık. Bu kitap da yazılı kaynak olarak ilk ve tek olması adına önemli. Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı İmza Protokolü ve Aile İçi Şiddeti Önleme Çalıştayı’nın notlarını içeren önemli bir kaynak kitap. Birçok kurum ve kütüphanede bulunması gereken bir kitap. Artık raflara da koymuş olduk. 

KADINLAR İZGİM’DEN BİRÇOK HİZMET ALDI

Kadın Girişimciler Merkezi’ni 2021 yılında açmıştık. Geçtiğimiz sene bu merkezimizden 2 bine yakın kadın faydalandı. Kadınlar buradan; E-Ticaret, Kadın Girişimciler ve El Emeği Ürünler için E-İhracat, Stratejik Planlama ve Bütçe Yönetimi eğitimleri, Geleneksel Türk Kültürü El Sanatları’nı tanıtımı, Dijital Pazarlama ve Tasarım Odaklı Düşünme, Ürün Fotoğraflama Eğitimi, gebe eğitimleri, diyetisyen, psikolojik danışman ve emzirme danışmanlığı gibi çok önemli hizmetler aldılar. 

İZGİM 2022’DE SINIRLARINI AŞARAK BÜYÜDÜ

Mikro Kredi desteği alma şansına sahip oldular. Burada üretilen ürünler için Trendyol, Hepsi Burada ve İzmit Çarşısı e ticaret platformlarından çok ciddi siparişler alındı. İSTOÇ gibi çok önemli yerlere koli koli malzeme gönderen mekanizmaya dönüştü. Evlere iş verilen projelerde 500 kadına 25 bin ürün dağıtılarak istihdam sağlandı. Burası, İkinci Yüzyıl Derneği’nin düzenlediği ‘Yerel Yönetimler Proje Ödülleri’ töreninde ödüle layık görüldü ve ödülümüzü Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in elinden aldık. 

İZMİT ÇARŞISI ULUSLARARASI ARENADA DİKKAT ÇEKTİ

İzmit Çarşısı da büyüyerek yoluna devam ediyor. Burada bulunan 181 üreticinin 157’si kadın üreticiden oluşuyor. İzmit Çarşısı yaptığı dikkat çekici çalışmalar neticesinde, Harvard Business Review dergisinin Şubat 2022 sayısında yer almayı başardı. Bisiklet Kurye Ağı Projesi’nin çevrimiçi çalıştayını da gerçekleştirdi. Sürdürülebilir olduğu için gururla anlattığımız ve gelişmesi için de her daim desteklediğimiz bir proje” ifadelerini kullandı.