İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan TBMM'ye Kandıra'daki çevre katliamı ile ilgili soru önergesi verdi.

Sarısu Çayı’ndan alınan numune sonucu ne zaman belli olacak?

Gözden kaçırmayın

Gençtürk: 'Gülümse Kafe ve olağan şüpheliler!' Gençtürk: 'Gülümse Kafe ve olağan şüpheliler!'

Bu sonuca göre nasıl bir yol izlenecek?

Kandıra’da bulunan ve pek çok vatandaşın kullandığı Sarısu Çayı’nın kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kirletildiği iddiası Kocaeli basınında yer almış, hatta yetkililer tarafından sudan numune alınmıştı. İYİ Parti konunun takipçisi oldu. İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, çevre katliamısoru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.

Türkkan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.

Sarısu Çayı’ndaki kirliliğin çayın geçtiği mahallelerde hayvancılık ve seracılık yapan üreticiler için tehlike oluşturmasına karşı alınmış tedbirler var mı?

Önergesinde; 

Kocaeli’nin Kandıra İlçesi’nde yer alan Arıklar Göleti’nden başlayan ve Sarısu mevkiinden denize dökülen Sarısu Çayı iddiaya göre kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kirletildiğini, çay üzerinde köpüklenme görüldüğünü, Karlı, Bozburun, İncecik, Ferizli, Lokmanlı ve Akbal mahallelerinden geçen Sarısu Çayı’ndaki kirliliğin bu mahallelerde hayvancılık ve seracılık yapan üreticiler için ciddi tehlike oluşturduğunu yazan Türkkan, konu ile ilgili Bakan Kurum’a 4 soru yöneltti.

Türkkan Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

1-Kocaeli Kandıra’daki Sarısu Çayı’ndan alınan numune sonucu ne zaman belli olacaktır, bu sonuca göre nasıl bir yol izlenecektir?

2-Birçok mahalleden geçen Sarısu Çayı’ndaki kirliliğin bu mahallelerde hayvancılık ve seracılık yapan üreticiler için tehlike oluşturmasına karşı alınmış tedbirler bulunmakta mıdır, bu tedbirler nelerdir?

3-Sarısu Çayı’nın eski haline dönmesi için Bakanlık olarak uygulanması düşünülen çalışmalar bulunmakta mıdır, bu çalışmalar nelerdir?

4-Sarısu Çayı’nın tekrar bu şekilde kirletilmemesi için Bakanlık hangi uygulamaları hayata geçirecek, hangi tedbirleri alacaktır?