İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İKK yürütme kurulu üyesi Göksel Genç ve Körfez Mahallesi Muhtarı Oğuz Bayraktar konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Açıklama şöyle:

ÖSYM'den YKS açıklaması geldi! ÖSYM'den YKS açıklaması geldi!

2012 yılından beri hizmet dışı bırakılan ve bir türlü açılmayan tren istasyonları Kocaeli Ulaşım sorununu daha da artırmaktadır.

2012 yılına kadar Adapazarı-Haydarpaşa arasında hizmet veren Adapazarı treni, günde 24 sefer yapmakta ve 31 tren İstasyonu ile hizmet vermekteydi.  2012 yılına kadar hizmet veren ve halen kapalı olan Köseköy, Kırkikievler, Kuruçeşme, Koruma, Tütünçiftlik, Kirazlıyalı, Tavşancıl tren istasyonlarının ne zaman açılacağı ile ilgili kesin tarih verilmiyor.

10 yıl önce günde 24 sefer yapan Adapazarı treni sefer sayısı da  10’a düşürülmüştür. Adapazarı-Haydarpaşa arasında hizmet veren Adapazarı treni güzergahı da, Adapazarı-Gebze olarak kısaltılmıştır. Sefer vagon sayısı 7'den 4'e indirilmiştir.

KOCAELİ HALKININ ULAŞIMI İÇİN BÜYÜK ENGEL

Kocaeli nüfusu artarken tren istasyonlarının halen kapalı olması ve tren sefer sayısının artırılmaması Kocaeli halkının ulaşımı için büyük bir engeldir.

TCDD istatistiklerine göre  2011 yılında yıllık 5.128.026 yolcu taşıyan Adapazarı trenin tekrar eskisi gibi hizmet vermesi en büyük isteğimizdir.

Trafik sıkışıklığı sebebi ile yollarda uzun süreler harcamak ve toplu ulaşım aracında oturacak yer  dahi bulamamak ve çevre kirliliği yaratan araçlar bizim kaderimiz olmamalıdır.

Acilen gerekli çalışmaların yapılarak kapalı olan tren istasyonlarının açılması ve sefer sayısının artırılmasını, Kocaeli halkı adına talep ediyoruz.
WhatsApp Image 2023-05-08 at 08.39.00 (1)

WhatsApp Image 2023-05-08 at 08.39.01