Hastanenin ani kapanma kararı pek çok spekülasyona yol açmış özellikle de basında 'binanın depreme karşı dayanıklı olmadığı' gerekçesi öne çıkmıştı.

İzmit’ten çekilme kararı alan üst yetkililer hastanenin kapanacağını çalışanlara mesajla duyurmuştu. 300 personelin işsiz kaldığı hastanenin kapanma sebebi olarak kafalarda bina ve binanın bulunduğu alan 'şüpheli' konumununda kalmıştı.

Avukat Ersayın Işık, binanın sahibi olan müvekkili Uzuner Otomotiv San. Tic. A.Ş., adına bir yazılı açıklamayla konuya açıklık getirdi.

Işık, basında çıkan iddialar üzerine Kocaeli Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ne başvuru yapılarak binanın zemin durumu hakkında kapsamlı bir rapor düzenlenmesi talebinde bulunulduğunu, bu talep üzerine yine Kocaeli Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyetince yerinde yapılan incelemeler sonucunda düzenlenen teknik rapor kapsamında, bina zemininde hiçbir sorun olmadığının tespit edildiğini aktardı.

O yer de ÇEVRE FELAKETİNİN EŞİĞİNDE! O yer de ÇEVRE FELAKETİNİN EŞİĞİNDE!

Bilindiği üzere bölgede İzmit Lisesi, Gazi Lisesi gibi okulların kampüsü bulunuyor ve bölgeden fay hattı geçtiğine dair iddialar, bu okullardaki öğrencileri, öğretmenleri ve velileri tedirgin etmişti. 

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Müvekkil Şirketin sahibi olduğu binada yaklaşık 16 yıldır faaliyet gösteren Acıbadem Kocaeli Hastanesi’nin kapanma süreci ve nedenlerine ilişkin gerek yerel ve ulusal yayın organlarının haber metinlerinde ve gerekse de sosyal medyada pek çok beyan ve iddiaya yer verilmiştir.

ÜZÜLEREK TAKİP ETTİK

Konuyla ilgili haber ve sosyal medya paylaşımlarında yoğun bir şekilde, hastanenin bina zemininin sorunlu olması ve binanın altında aktif bir fay hattı bulunuyor olması nedeniyle kapatıldığına ilişkin iddialara yer verildiğini üzülerek takip etmiş bulunmaktayız.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ'NE BAŞVURDUK

Söz konusu iddialar üzerine tarafımızca Kocaeli Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ne başvuru yapılarak binanın zemin durumu hakkında kapsamlı bir rapor düzenlenmesi talebinde bulunulmuş olup, bu talebimiz üzerine yine Kocaeli Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyetince yerinde yapılan incelemeler sonucunda düzenlenen teknik rapor kapsamında, bina zemininde hiçbir sorun olmadığının tespit edildiğini önemle belirtmemiz gerekmektedir.

ZEMİN PROBLEMİNİN DE OLMADIĞI GAYET AÇIK

Kaldı ki, aynı bölgede birçok eğitim kurumunun bulunduğu dikkate alındığında bölge genelinde de herhangi bir zemin problemi olmadığı gayet açıktır.

Dolayasıyla zemininde herhangi bir sorun olmadığı bilirkişi raporu ile sabit olan ve 2005 yılında ilgili belediyesinden yapı ruhsatı alınarak inşa edilmiş, iskânı da alınarak faaliyete açılmış müvekkil şirkete ait binada en ufak bir olumsuzluk bulunmamaktadır.

Söz konusu teknik raporun Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili tüm kurumlara da sunulacağı hususu Sayın Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

SONUÇ 1-1

SONUÇ 2

Detaylı Rapor için aşağıdaki linki tıklayınız:

Acıbadem Değerlendirme Raporu