Karnaval havasında kutlama

İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında, Kültür Tepesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, Bağçeşmede’ki şehitlik ziyareti ve şehitlerimiz için okunan mevlid sonrasında festival havasında gerçekleşen kutlamalar İzmit’i karnaval havasına soktu.

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in başı çektiği, yüzlerce İzmitli’nin ve şehir dışından kurtuluş coşkusuna ortak olan konukların bir araya geldiği dev kortej yürüyüşü Kültür Tepesi Atatürk Anıtı’ndan başladı.

Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, sanat grupları, spor kulüpleri, davul zurna ve bando ezgileri eşliğinde yürüdü.

Hem şehir dışından hem de ilimizden korteje katılan dans grupları sayesinde tüm İzmit karnaval havasında cıvıl cıvıl bir organizasyona tanık oldu.

Kortejin İzmit Kent Merkezi’ne ulaşması sonrasında dans gösterileri ise beğeniyle izlendi.

İzmit’in kurtuluşu için sahneye çıkan ve halkın coşkusuna ortak olan sanatçı

Şevval Sam, İzmitliler’den tam not aldı.

‘Muhabbet Bağına Girdim Bu Gece’ ile konserinin açılışını yapan ve ‘Hayat Devam Ediyor’ şarkısıyla final yapan Şevval Sam yaklaşık 1,5 saat sahnede kaldı.

Konser öncesinde İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet ünlü sanatçıya arkasında ‘Şevval Sam’ yazılı Kocaelispor forması hediye etti.

Daha önce İzmit Kent Meydanı’nda açık halk konseri olarak yapılması planlanan ancak Kocaeli Valiliği’nin Covid-19 önlemleri kapsamında kalabalık olacağı gerekçesiyle bir gün kala Milli İrade Meydanı’na alınmasını ve arabalı konser olmasını istediği Şevval Sam konseri, İzmitliler’in eğlenceye olan özlemini ortaya koydu.

Pandemide iyice bunalan binlerce vatandaş bir gün kala içeriği değişse de konser alanını doldurdu.

Şevval Sam, İzmitliler’e unutulmaz bir akşam yaşatarak kurtuluş coşkusuna ortak oldu.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in, yürüyüş sonrasında ‘Kent Merkezi’nde yaptığı konuşmada verdiği mesaj ise birilerine çok sert mesaj oldu.

Hürriyet, ‘Türk Milletinin İzmit’te ateşle imtihan olduğu günün 100’üncü seneyi devriyesinde ulusal bağımsızlığımızı sonsuza dek yaşatmanın tek şartının Atatürk devrimlerinin ışığında azimle ilerlemek olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Ne kurtuluş mücadelesini, ne de bu uğurda şehit düşen, gazi olan atalarımızı unutabiliriz. Kara Fatma’yı, Yahya Kaptan’ı, İpsiz Recep’i, Tercüman Ahmet’i, Gebeşoğlu Mehmet’i, Hamidiyeli Zabıoğlu Hasan’ı, Hacı Emrullah Küçük’ü unutamayız. Bağçeşme’de, Tabakhane’de alçakça, namertçe kurşuna dizilerek şehit edilen 300 İzmitliyi de asla unutamayız. Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, beraberindeki silah ve dava arkadaşlarıyla bir ülkeyi nasıl yoktan var ettiklerini, düşmandan kurtarıp muasır medeniyetler arasına soktuğunu, kurduğu cumhuriyeti, ilkelerini ve inkılaplarını asla ve asla unutamayız. 28 Haziran İzmit’in kurtuluşunun 100.yılında kahramanlarımızı hep birlikte anacağız. İzmit Belediyesi olarak kurtuluşumuzun 100.yılına özel bir hafta sürecek etkinlikler düzenledik, hep birlikte kutlayacağız. Kurtuluşumuzun 100.yılı kutlu olsun, İzmit” şeklinde konuştu.

Değerli okurlar,

Etkinliklere bugün, yelken yarışları, dans gösterileri ve dünyaca ünlü keman virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın – Aşkın Ensemble klasik müzik dinletisi ile devam edecek olması müziğin her türlüsünün etkinliklerde yer aldığının en önemli göstergesi olacak.

İzmit kurtuluşunun 100. yılını karnaval şeklinde coşkuyla kutluyor.

Bu coşku tüm kente yayılıyor.

Bu coşku da birilerini adeta çatlatıyor…

YORUM EKLE