Kartepe Belediyesi'nde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 'Hayat Eve Sığar' (HES) kodu uygulaması başlatıldı. Kartepe Belediyesi'nin merkez ve şubelerinde tüm personel ve vatandaşlar, HES kodu ile belediyeye giriş yapıyor.

Kartepe Belediyesi koronavirüs salgını ile mücadelesini sürdürürken, kurum binalarında HES kodu uygulamasına başladı. Mobil uygulama üzerinden kurumda çalışan personel ve kuruma gelen vatandaşların HES kodlarının sorgulanması yapılıyor.

HES KODU ALINMASI ZORUNLU

Covid-19 tedbirlerine taviz verilmeden devam edildiğini belirten Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman "Covid-19 ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarına girişte HES kodu uygulaması başlatıldı. Uygulama kapsamında belediye personelleri başta olmak üzere belediyeye giriş yapmak isteyen vatandaşlar, ateş ve maske kontrolünün ardından güvenlik görevlilerine gösterdikleri HES kodu ile binaya alınmaya başlandı. Genelge gereği, HES kodu olmayan vatandaşlar kamu binalarına giriş yapamayacak. Hemşehrilerimizin HES kodu almaları çok önemlidir” açıklamasında bulundu.

HES KODU ALMA

Kartepe, Gönül Dağı Türküleri ile coştu! Kartepe, Gönül Dağı Türküleri ile coştu!

E-devlet şifresiyle www.turkiye.gov.tr adresinden alınabilen HES kodu, cep telefonlarından kısa mesaj yöntemiyle de alınabiliyor. Tüm GSM operatörlerinden HES yazılıp, aralarında boşluk bırakılarak, sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılıp 2023’e SMS atılarak alınabiliyor.