Kartepe'de yapılması planlanan haddehane tesisi ile ilgili bugün düzenlenecek olan ÇED toplantısı, halkın itirazları üzerine gerçekleştirilemedi.

16 Şubat tarihinde yapılması planlanan ÇED toplantısı tepkiler sebebiyle bugüne ertelenmişti. Ertelenen ÇED toplantısı bugün Kartepe Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde halkın ve siyasilerin tepkisi sebebiyle yapılamadı.

çed

ARBEDE YAŞANDI

Toplantı öncesi salonun dışında çevik kuvvet ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Toplantıya  CHP Kocaeli Milletvekili  Tahsin Tarhan, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, siyasi partilerin temsilcileri, çevre dernekleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. ÇED yetkililerinin toplantının açıldığına dair tutanak hazırlaması üzerine arbede yaşandı. Halkın yoğun tepkisi üzerine ÇED toplantısı yapılamadı. Yaşanan gerginliğin ardından ÇED yetkilileri salondan dışarı çıkarılırken, toplantıya katılan siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve vatandaşlar da salonun önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

tarhan-1

KARTEPE HALKI İSTEMİYOR

CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı; Kartepe halkının haddehane tesisine karşı olduğunu belirterek, “Bizler planlı şehirlerde yaşamak istiyoruz. Bugün gördüğünüz tavır Kartepe halkının tavrıdır. Kartepe halkı, burada bu tesisin yapılmasını istemiyor. Bunları halk söylüyor, Sivil Toplum Örgütleri söylüyor, muhtarlar söylüyor” dedi.

KARTEPE DEYİNCE AKLA TARIM GELİR, KAYAK MERKEZİ GELİR

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Kartepe deyince akla tarım gelir, Eşme’nin ayvası gelir, kayak merkezi gelir. Türkiye’nin en  güzel tarım arazisi olan Kartepe Ovası’nda çelik fabrikasının kurulması asla doğru değil. Burası sanayi alanı değil. Küçük sanayi sitesi adı altında tarım arazsisinin üzerine çelik fabrikası kuruluyor. Bölge, buradan nefes alıyor. En güzel alanımız. Bu ovanın içine çelik fabrikası kuruluyor. Bu; Türkiye’ye, Kartepe’ye ihanettir. Böyle bir toplantıya Kartepe halkı izin vermez. Buna imza atanlar; hem Şehircilik Bakanı hem de Sanayi Bakanı Türkiye’ye ihanet etmiştir” ifadelerini kullandı.

gergerlioğlu-3

HANGİ GİZLİ GÜÇ BUNU YAPMAK İSTİYOR?

Son olarak konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, iktidar yetkililerinin de projeye karşı olduklarını belirterek, “Halkımız burada haddehaneyi istemiyor. Aslında iktidar da bunun son derece zararlı bir proje olduğunu biliyor. Şubat ayında ÇED toplantısı yaptırılmadı. İktidar yetkilileri de, Büyükşehir Belediye Başkanının konuşmaları da, Ak Partili milletvekillerinin konuşmaları da bu tesisin zararlı olduğu yönünde. Hangi gizli güç, hangi el bunu yaptırmak istiyor? Bugün de her kesimin tepkisiyle ÇED toplantısı yapılmadı. Kanser vakaları artmış durumda. Bir hekim olarak bunu biliyorum. Yıldızlar Entegre daha çok para kazanacak. Bundan bize ne. Halkın sağlığı bozulacak. Bunu kabul etmiyoruz. Bu toplantıları yaptırmıyoruz. Bu proje yapılmayacaktır” şeklinde konuştu.

polis-3

"Ülke de Büyükşehir de FAİZ BORCU batağında!" "Ülke de Büyükşehir de FAİZ BORCU batağında!"

NE OLMUŞTU?

Yıldızlar Yatırım Holding tarafından Kartepe Uzunbey Mahallesi’ne yapılmak istenen haddehane ve çelikhane tesisi tesisine karşı geçtiğimiz Şubat ayında bölge halkı, STK’lar ve siyasi partiler tarafından basın açıklaması gerçekleştirilmişti. Yapılması planlanan tesis önünde toplanan kitle, tesisin yapılması halinde yaşanacak çevre sorunlarından bahsederek konunun sadece Kartepe’yi değil tüm Kocaeli’yi ilgilendirdiğini vurgulamıştı. Yükselen tepkiler üzerine 16 Şubat'ta yapılması gereken toplantı bugüne ertelenmişti.