CHP Kocaeli İl Örgütü’nün ziyaret ettiği Kartepe Sanayi Sitesi esnafı siyasilere “Kurtarın bizi” diye seslendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Örgütü’nün Kartepe Sanayi Sitesi esnafına yaptığı ziyarette vatandaşların anlattıkları, zamlarla katlanarak artan ekonomik buhranın boyutu gözler önüne serdi. CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, il yönetim kurulu üyeleri, CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk ve ilçe yönetimi, sanayi sitesi esnafının yaşadığı zorlukları dinledi. Elektriğe gelen zam ile dörde katlanan faturalar sebebi ile birçok dükkanın aydınlatmalarını yakmazken, başka bir esnaf ısınmak için çareyi kendi imkanlarıyla komprosörden ürettiği odun sobasında buldu.

CHP’lilerin ziyaretinde ‘Kurtarın bizi’ diye seslenen sanayi esnafının dile getirdikleri:

“Yılbaşında aldığımız parayla aldığımızı, şimdi yarı fiyatına alamıyoruz. Maaşlar asgari ücret. Bir zamanlar asgari ücretin 3 misli alan biz, şimdi asgari ücretten 100 lira, 200 lira fazla para alıyoruz.”

“Elektriği, suyu, hammaddesi her şeyi sıkıntı. Bu ara her şeyimiz sıkıntı maalesef. Elektrik normalde mesela 4 geliyorsa şu an 12 geliyor. Çok yükseldi. Bu ay yine yüzde 26 zam yapmışlar. Şimdi bu ay göreceğiz onu da”

“Eşim de ben de emekliyim. Ama yine çalışıyorum. Ne yapayım. Yardımcı oluyorum çocuklarıma”

“Malı üretip satamadığın zaman, sabret diyorlar. Yani elbet yaptıracak diyorlar. Öyle gidiyor”

“Elektrik, indirimden önce çok yüklü geldi. Sonra soba kurduk bizde. Komple sobaya geçtik. Komprosörden soba kurduk”

“Geçen sene döküldü elemanlar, maaşlar yetmiyor diye. Ondan sonrada daha yerine eleman koymadık. Bir eleman 10 bin lira. 3 eleman çalıştırsan 30 bin lira. Her ay cepten 30 bin lira artış yapman lazım. Ufaldık biz de.”

"Yüzleri varsa gelsinler, onları bekliyoruz!" "Yüzleri varsa gelsinler, onları bekliyoruz!"

“Eskiden yağ bakımı için arıyorlardı, diyorlardı ki en iyisinden kullanalım. Şimdi fiyat veriyorsun, kötü malzeme kullanalım ama uygun olsun diyorlar. İş oraya gidiyor. Bugün buradan İstanbul’a gitmek bile lüks oldu. Sinop memleketim buradan 500 kilometre. Ben o zaman Sinop’a gittiğim masrafla şu an İstanbul’a gidemiyorum ki. Kurtarın bizi”

“Geze geze geliyordunuz ya. İnşallah AK Parti’den çıkar da tepki gösteririm dedim. CHP İl Başkanıyım dedin ya ağabey, Kuran çarpsın rahatladım. Sinirim dindi. İstasyon Mahallesi’nde oturuyorum, buranın çocuğuyum. Peşlerinden de koştum. Sevdiğimiz ağabeylerimiz de vardı. Dediler ki yanımızda durun. Bize sahip çıkın. Sadece bana değil şahsi olarak söylemiyorum. Gemisini denize düşüren rahatına bakıyor”