AKP’liler tarafından ‘Kartepe Zirvesi’ toplantıları baz alınarak,

Türkiye’nin Davos’u olarak nitelendirilen Kartepe ilçemizde bugün çok önemli bir ÇED toplantısı yapılacak.

ÇED toplantısında İzmit Alikâhya sınırında, Kartepe ilçesi Uzunbey Mahallesi’nde, 210 dönümü Yıldızlar Holding’e, 24 dönümü hazineye ve 6.5 dönümü bölge insanına ait olan arazi üzerine 3 milyar liralık yatırımla yılda 4 milyon ton kapasiteli çelikhane ve 3.5 milyon ton kapasiteli haddehane inşa edilip edilmeyeceği ele alınacak.

Firma tesisi yapmak istemesinin gerekçelerini anlatacak.

Aynı proje için 17 Şubat’ta yapılacağı açıklanan ÇED toplantısı halkın duyarlı gücüyle iptal edilmişti.

Projenin sahibi firma, gelen tepkilerle toplantıyı ertelerken, projeyi ertelemedi.

Ankara’da çalışmalarını sürdürdü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla ikinci ÇED toplantısı karar aldırdı.

Toplantı bugün yapılacak.

Gerek Kartepe’de gerekse İzmit’te yaşayanlar, sivil toplum kuruluşları ve bazı siyasi partilerin temsilcileri bu tesisin yapılmaması istemek için toplantıya katılacaklar.

Bu ÇED toplantısıyla ilgili olarak yanıt arayan sorular kafamın içinde dolaşıyor.

1-Firma ikinci ÇED toplantısı yapılmasına yönelik bu kararı aldırmayı başarırken,

AKP’li Kocaeli Milletvekilleri, Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Emine Zeybek, Mehmet Akif Yılmaz, Sami Çakır ve Cemil Yaman,

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı,

Bu tesisin yapılması halinde kentin zarar göreceğini bakanlık yetkililerine ve bakana neden anlatmadı?

2-İlk toplantı öncesinde Kartepe’ye bu tesisi istemediğini açıklayan Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman bu kez neden susuyor?

3-Kartepe’de yer alan siyasi partilerin ilçe başkanları ve muhtarlar ilk ÇED toplantısı öncesinde bir araya gelerek bu tesisin çevreye vereceği zararı vurgulayarak istemediklerini dile getirmişlerdi. Bu kez neden sadece CHP’den açıklama geldi? Muhtarlar ve diğer siyasi partiler nerede?

4-Yerel medyamızın bir bölümü ilk ÇED toplantısında olduğu gibi firmayı öven haberler yapmaya devam ederken bu kenti ve geleceğini düşünmüyorlar mı?

Değerli okurlar,

İlk ÇED toplantısının öncesinde olduğu gibi TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Ali Elma tesisin yapılmasına karşı çıktıklarını nedenleri ve sonuçlarıyla açıklayarak duyarlılıklarını ortaya koydu. Kutluyorum.

Bu ÇED toplantısı sonrasında ÇELİKHANE ve HADDEHANE fabrikasının yapılmasına karar verilirse,

Öncelikle,

-Sıvı çelik üretimi 1200 derecede yapılır bu esnada yapılan işlem sonrası atıklar pas, boya, yağ, baca ve filtrelerle toplanmaya çalışılır. Bu atıklar baca ve  filtreleme sistemiyle bertaraf edilecek. Kartepe, İzmit, Derince, Körfez ilçeleri yani kentimizin havası, suyu, doğası olumsuz etkilenecek.

-İşletme sahasında toplanarak stoklanan cüruflar bertaraf edilirken toz ve gazlar​ hava kirliliği oluşturacak.

-Soğutma kulelerinde kimyasallı su buharlaşması oluşacak. Bu buhardaki ağır metallerin atmosferle buluşması hava akımlarını ile bölgemizle birlikte oldukça geniş bir alanı etkileyecek. Bu da tarım ve hayvancılığı yok edecek.

-Soğutma sisteminden yapılan tahliye çeşitli atık sulara karışarak yeraltı ve yer üstü sularımızı kirletecek ve bu da tarım ve hayvancılığı elverişsiz hale getirecek. Kaçınılmaz bir şekilde Hava ve yer altı yer üstü sularımız kirlenecek. Tarım alanları olumsuz hava koşullarıyla verimi düşecek ve yapılamaz hale gelecek.

-Daha fazla hemşehrimiz, çocuklarımız astım, alerji, koah, kalp-damar, kanser hastası olacak bebeklerimiz teşhisi konulamayan çeşitli hastalık ve anomalilerle doğacak. Kısaca turizm ve tarım cenneti ilçemiz karanlık bir geleceğe sürüklenecek.

Bu olumsuzluklar unutulmadan, umarım ve dilerim ÇED toplantısında kentimizin geleceği, doğası ve çevresi düşünülerek karar verilir.