İYİ Parti Kartepe İlçe Teşkilatı, yapılması planlanan Haddehane tesisi ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız ve İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel ile birlikte İYİ Parti Kartepe İlçe Teşkilatı 2. Koordinasyon Merkezi’nde bugün bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Ülke ve yerel gündemin değerlendirildiği toplantıda, Kartepe’de yapılması planan haddehane tesisi hakkında da açıklamalarda bulundular.

“MÜCADELE EDİYORUZ” 

Programda ilk olarak konuşan İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel, yapılması planlanan haddehane tesisine karşı mücadele ettiklerini belirterek, “Bilindiği üzere Kartepe’ye bir haddehane yapılmak isteniyor. Biz Kartepemizin ileride kanserle anılmasını istemiyoruz. Biz Kartepe için gücümüz yettiğince, Şubat ayından bugüne bu haddehanenin Kartepe’de kurulmaması için mücadele ediyoruz. İnşallah bunu başarabiliriz” dedi. 

“AKP İKTİDARI KOCAELİ'NİN KİMLİĞİNİ YOK ETMEK ÜZERE” 

Ardından konuşan İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız; AKP döneminde Kocaeli’nin kimliğinin bozulduğunu ifade ederek, “4 yıldır il başkanlığı yapıyorum. Biz küfreden bir siyaset dilini hiçbir zaman benimsemedik. Kartepe, bu ülkenin göz bebeği. Kış turizminin olduğu bir yer. Kartepe’de bir mantar fabrikası var. Maya fabrikası var. Nefes almak bazen imkansız hale geliyor. Bir de çelik fabrikasının yapılması ne hale getirir burayı? Vatandaşımızın istihdamı tabi ki bizim için önemli. O ayrı bir konu. Kocaelimiz sanayi şehri, turizm şehri. Adı konulmamış bir şehir. Ne girişimiz var, ne çıkışımız var. Kocaeli’nin kimliği, silüeti bozuldu. 20 yıllık AKP iktidarı, Kocaeli’nin kimliğini yok etmek üzere. Bu ülkede alternatif yok dediğiniz zaman bize haksızlık yaparsınız. Bu iktidarın bir alternatifi var artık” dedi. 

"SIĞINMACILIĞIN ÖTESİNE GEÇTİ"

Türkiye’nin fabrika ayarlarına dönmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız; “Ankara’da, İstanbul’da iktidar değiştiyse burada iyilerin büyük payı var. Şu an iktidarın değişebileceği konuşuluyorsa İYİ Parti’nin payı var. Bizim genel anlayışımız bu ülkenin fabrika ayarlarına geri dönmesi. Türkiye, ekonomik buhranın, uçurumun kenarına geldi. Ama bu ülke bundan kurtulacak. Bunu kurtaracak olan da sizlerin ve bizlerin mücadelesiyle olacak. Biz, Kocaeli’de 12 ilçe ve bir il teşkilatı olan partiyiz. Bugün mahalle teşkilatı açar hale geldik. Bunu tamamen kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Biz iktidar olmak istiyoruz. Biz bu ülkenin Arap kültürünü din saymasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Bunun da değişmesini istiyoruz. Burası Türkiye. Göçmenlerin yaşadığı bir ülke olmayacak. Türkiye bu değil. Bu olmamalı. Bu kadar Göçmenlere saygımız var ama bu göçmenliğin ötesine geçti. Bu, sığınmacılığın ötesine geçti. Bunları değiştirecek olan anlayış İYİ Parti” dedi. 

“CUMHURBAŞKANI PAZARA GİTSİN” 

Programda son olarak konuşan İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli programı ile ilgili eleştirilerde bulundu. Türkkan, “Cumartesi günü sayın Cumhurbaşkanı Kocaeli’ye geliyor. Çok mutlu oldum Kocaelili olarak. Bütün belediyeler gitti kala kala bir Kocaeli kaldı. Şanslıyız o yüzden. Daha çok bekliyoruz. Cumhurbaşkanı buraya geldiğinde, etrafını saran yöneticiler yerine pazara gitmesini öneriyorum. Alışveriş yapan işçiyi, emekliyi, memuru görsün istiyorum. Cumhurbaşkanının Kocaeli’ye yapabileceği en güzel şey budur. 20 yılda Kocaeli’ye bir şey yapamadılar bari bunu yapsınlar. Sarayda sıkıntıda olan yok. Kendisi sarayın dışındakileri görmüyor. Asgari ücretin yükselmesi ile her şeye zam geldi. Zamlar eridi. İnsanlar pazara çıkamıyor. Yeniden zam yapmak zorunda kalacak. Paranın miktar olarak çoğalması ekonomide bir anlam ifade etmez. Paranın satın alma gücü yoksa o para bir anlam ifade etmez. Biz iktidara geldikten 6 ay sonra hissedilen sıkıntıların yüzde 30’u yok olur kendiliğinden. 

“TRENLERE BİNDİREREK DEĞİL” 

Ülkede gerçek anlamda hukukun, demokrasinin tesis edildiğini gördükten sonra enflasyon canavarı durur. Bu enflasyonu indirmenin iki yolu var. Ya borçlanacaksınız ya üreteceksiniz. En kolay üretim biçimi tarım. Bunun için de çiftçiye destek vermemiz lazım. Türkiye’de gençler yurtdışına çıkmak istiyor. Kendilerini özgür hissetmiyorlar bu ülkede. Türkiye’de göçmen sorunu değil bir geçici sığınmacı sorunu var. Bu iş misafirperverlikten çıktı. Ekonomiden daha önemli bir sorun sığınmacı problemi. Trenlere bindirerek değil ama yönetimle, Esad ile görüşerek biz bu insanların ülkelerine dönmesini sağlayabiliriz. Bu bizim birinci işimiz. Ekonomiyi zaten çözeriz. Üretmiyor artık bu ülke. Çalmayacaksınız, çaldırmayacaksınız, israf etmeyeceksiniz. Bu şekilde ülkenin kısa vadede sorunları çözülmüş olur. Türkiye kaynakları olan bir ülke. Türkiye zengin bir ülke. Bunu doğru değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

“FİKRİ IŞIK’IN SESİ ÇIKMIYOR” 

Kartepe’de yapılması planlanan haddehane tesisi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkkan, “Ben Dilovası’nda oturuyorum. Fabrikam var. 27 yıldır oradayım. Dilovası kanser ovası olarak tanınır. Ölüm sebeplerinin çoğu kanser ve ölüm yaşları da çok düştü. Orada iki fabrika var, haddeden demir üreten. Siz Kartepe’ye turizm bölgesi diyerek övüneceksiniz sonra da böyle bir cinayetin burada işlenmesine göz yumacaksınız. Fikri Işık’ı takdir etmiştim ama ne oldu da ikna oldu? Artık sesi çıkmıyor. Fikri Bey, gelin bu cinayete bizlerle birlikte itiraz edin. Susmayın. Ölen insanların vebali susanların olacak. Size bir söz veriyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar. Bu firmanın sahiplerine söylüyorum. Bu haddehaneyi burada biz iktidar olduktan sonra çalıştırmayacağız. Ben sanayiciyim, istihdamdan yanayım. Ama insanları öldürmeden. İnsanları yaşatarak” dedi. 

“BURUNLARINDAN FİTİL FİTİL GETİRECEĞİZ” 

MSÜ 2022 sınav sonuçları AÇIKLANDI! MSÜ 2022 sınav sonuçları AÇIKLANDI!

Seçim sürecini değerlendiren Türkkan, “Bana göre seçim hala Kasım ayında. Bu ayın sonuna kadar iddiam devam edecek. Normal zamanda yapma şansları yok. Anayasasaya göre 23 Haziran’da Cumhurbaşkanı aday olamaz. 23 Haziran palavrasını bıraksınlar. Seçimin, Kasım olmazsa Mayıs ayında olacağını düşünüyoruz. Bu seçimin galibi de mağlubu da belli. AKP bu seçimi büyük bir farkla kaybedecek. Çünkü 20 sene boyunca sadece sattılar ve yediler. Beşli çeteyi yarattılar. Beşli çetenin yediklerini de burunlarından fitil fitil getirip bu millete tekrar iade edeceğiz. Meral Akşener’e HDP üzerinden ithamlarda bulunuyor Cumhurbaşkanı. Sayın Meral Akşener Doğu’ya gittiğinde faili meçhul konusu üzerinden eleştirirler. Sayın Meral Akşener’in bakanlık döneminde bir tek faili meçhul yoktur. Kaybedeceklerini hissettikleri anda Habur’da yaptıkları gibi yapacaklar. Apo’ya mektup yazdıracaklar. PKK’nın ittifak ortağı Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. Pervin Buldan’ın itirafı da bunu ortaya koyuyor. Seçim yaklaştıkça HDP’den çıkan seslere bakarsanız kimin nerede olduğunu görürsünüz” şeklinde konuştu.

yildiz-2

turkkan-2