İzmit Kaymakamlığı, milletvekili seçilmesine karşın cezaevinden tahliye edilmeyen Gezi Davası tutuklusu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili yapılacak her türlü eylem ve etkinliği 7 gün süreyle yasakladı.

TİP Kocaeli İl Örgütü, Türkiye İşçi Partisi'nden milletvekili seçilen ancak tüm çağrı ve itirazlara rağmen serbest bırakılmayan Can Atalay için 19 Ağustos saat 18.30'da Yahya Kaptan Mahallesi Amfi Tiyatrosu'nda Halk Buluşması düzenleyecekti. Can Atalay için Adalet Buluşması başlığı adı altında yapılacak olan etkinlik bugün İzmit Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. 

Kaymakamlık kararında şu ifadeler kullanıldı:

“İzmit İlçe sınırları içerisinde kamu güvenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması amacıyla; 5442 Sayılı İl idaresi Kanunun 32. Maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17. Madde hükümleri gereğince, TIP (Türkiye İşçi Partisi) ve benzeri oluşumlar ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu eylemleri desteklemek üzere açık alanlarda yapılması planlanan Can ATALAY için Adalet Buluşması etkinliği ile ilgili her türlü (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afis/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, film, festival, sinevizyon ve tiyatro gösterisi vb.) etkinliklerin İzmit İlçe sınırları içerisinde 19.08.2023 günü saat 00.01' den. 25.08.2023 günü saat 23.59'a kadar 7 (yedi) gün süre ile YASAKLANMASI, Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirleri uymayanlar hakkında, başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere; 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ve ilgili kanunlara göre Adli ve Idari işlem yapılması hususunda alınan Kaymakamlık Makamının 17.08.2023 tarih ve 13575 sayılı Oluru ekte gönderilmiştir.”

Yasaklama kararının ardından TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın, İzmit’e gelerek basın açıklaması düzenleyeceği öğrenildi.

ERKAN BAŞ GELİYOR

İzmit Kaymakamlığı’nın bu kararının ardından Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş İzmit’e gelme kararı aldı. Erkan Baş’ın bu kararını Twitter adresi üzerinden duyuran Türkiye İşçi Partisi Kocaeli Şubesi konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Değerli yurttaslar , 19 Ağustos saat 19.00'da "Can Atalay için Adalet Buluşması ve Halk Forumu"nun Kaymakamlık tarafından son gün yasaklanmasına karşi genel başkanımız Erkan Baş'ın katılımıyla Yahya kaptan amfi tiyatro alanında basın açıklaması gerçekleştireceğiz.”

8bb129d7-4309-43d2-8a39-0e3033e8c551

"Derince Eğitim Araştırma Hastanesi'nin durumu içler acısı!" "Derince Eğitim Araştırma Hastanesi'nin durumu içler acısı!"