İnşaat maliyet endeksi 2022 Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 3,97 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 105,73 arttı.

Bugün açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerine göre
basın açıklamasında bulunan Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş; Türkiye'de konut
fiyatlarının artmasının temelindeki faktörlerden birisi inşaat maliyetlerinin artmasıdır. İnşaat maliyet endeksinde yaşanılan artışlar sebebi ile müteahhitlerin konut üretiminde zora girdiğini görmekteyiz. Maliyetlerin artması, konut üretiminin yavaşlaması ve az konutun olması mevcut konut fiyatlarını doğrudan etkilemektedir diyen Keleş; TÜİK verilerine baktığımızda inşaat maliyet endeksi 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,97 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 105,73 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4,97, işçilik endeksi yüzde 0,18 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 130,73 işçilik endeksi yüzde 44,06 arttığını görmekteyiz.

Bina inşaatı maliyet endeksi yıllık yüzde 102,32, aylık yüzde 3,84 arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3,84, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 102,32 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4,88, işçilik endeksi yüzde 0,06 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 126,55, işçilik endeksi yüzde 43,98 arttı. Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 4,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,40 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 5,23, işçilik endeksi yüzde 0,64 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 144,66, işçilik endeksi yüzde 44,34 arttı.

"Arz açığı olmadığını ortaya koyuyor"

Bu nasıl deprem mesajı? "Kat artışlarında ivedilikle kolaylık sağlanmalıdır" Bu nasıl deprem mesajı? "Kat artışlarında ivedilikle kolaylık sağlanmalıdır"

Keleş; Açıklanan verilere baktığımızda TÜİK’in inşaat maliyet endeksi istatistikleri, konut
fiyatlarında yaşanan artışın tek sebebinin arz açığı olmadığını ortaya koyuyor. İnşaat maliyetleri
yükseldikçe maalesef ev fiyatları ve kiralarda yükselmeye devam ediyor. Bu maliyetler ile
müteahhitlerimiz konut üretmekte zorlanıyor ve yatırım yapmaya çekiniyor diyen Keleş; maliyetleri
öngörmenin mümkün olmadığını ve konut üretimin artması için maliyet artışlarının kontrol altına
alınması gerektiğini dile getirdi...