Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş, yaptığı yazılı açıklama ile inşaat sektöründe daralmaların meydana geldiğine dikkat çekti. TÜİK verilerine göre inşaat sektörünün 2021 yılının üçüncü çeyreğinde %6,7 küçüldüğünü belirten Keleş,inşaat sektöründe daralmaların meydana geldiğini ifade etti. Keleş, alınabilir seviyede konut üretebilmesi için malzemede KDV'nin yüzde 8'e indirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Tedarik zinciri kaynaklı sorunlara döviz kurundaki yükselişler eklenince inşaat malzemelerinde fiyatlar son 6 ayda yüzde 150 oranında arttı. Artışlar hem kamuyla çalışan müteahhitler hem de özel sektörde konut geliştiren şirketleri sert şekilde etkiledi. İnşaat sektörünün önde gelen üst örgütleri, özel sektör firmalarının alınabilir seviyede konut üretebilmesi için malzemede KDV’nin yüzde 8’e indirilmesi, 150 metrekare altı konutlarda da tapu harcının kaldırılmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“ZARAR 40 MİLYARI AŞABİLİR”

Kamuyla çalışan 30 bin müteahhittin çok zor durumda olduğu vurgulayan Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş, “Dolayısıyla acil olarak 8 ila 10 milyar lira arasında fiyat farkı ödemesi yapılması gerektiği çok açık. Bu destekler gelmediği takdirde Kocaeli’de bir konutun satış fiyatı oldukça yüksek rakamlara çıkacak. Kamuda acil olarak ödeme yapılmaması halinde devletin duran inşaatları yeniden başlatmak adına uğrayacağı zarar 40 milyarı aşabilir. Son 6 ayda malzeme fiyatlarında yüzde 150, son 1.5 yılda ise yüzde 250 oranında artış yaşandı. Artış kamu ve özel sektör firmalarını zorladı. Yapı müteahhitleri sınıflandırılması ile sektördeki firmaların yüzde 70’i elendi. Biz bu oranın yüzde 20 ile 30 arasında olmasını bekliyorduk. Dolayısıyla birçok firmanın bu şekilde elenmesi de bir sıkıntı oluşturdu. Bunun üzerine inşaat malzeme fiyatları da gelince konut üretiminde ve vatandaşın ihtiyacını karşılayacak fiyata konut üretiminde bir daralma yaşandı. Bu durum kiralara yansıdı. Dolayısıyla bu sorunun 2022’de daha da artacağını tahmin ediyorum” dedi.

“BİRİKEN BİR TALEP OLUŞTU”

Keleş’in açıklamasının devamı şöyle: “Metrekare fiyatları 30 bin TL olur. Piyasada yaşanan istikrarsızlıktan dolayı çok fazla yeni konut inşaatının olmayacak.Diğer taraftan biriken bir talep oluştu. Teminat mektubu, referans mektubu varsa ve işle ilgili hiçbir sıkıntısı yoksa sadece üç yıllık dönemde piyasa koşullarından dolayı çok fazla iş yapmadığı için bilançosunda sorun yaşayan fakat bankada parası olan deneyimli firmaların önünün açılması gerekir. İkincisi, TOKİ, Emlak Konut ve belediyeler arsa geliştirmeli. Alt yapı hizmetini getirmeli. Kat karşılığı da yüzde 30’lara düşürülmeli. Üçüncü olarak inşaat malzemelerinde KDV yüzde 8’e düşürülür. Ayrıca konutta da KDV oranı da yüzde 8’e düşürülür. KDV dengelemesi ile en azından maliyette toplam yüzde 16’lık bir indirim olur. Ayrıca 150 metrekareyi geçmeyen konutlarda bir daireye mahsus tapu harcı da sıfırlanabilir ve bu türalımlarda uygun oranlı konut kredi desteği verilerek orta ve alt kesimi devlet sübvanse edebilir.

“ORTALIK YANGIN YERİ”

Kamuda kâr gitti, zarar kaldı. Kamu müteahhitlerinin ortalama yüzde 25 kar oranıyla iş alıyor. Ancak malzeme fiyatları kısa sürede yüzde 150 oranında arttı. Dolayısıyla kar zarara girdi. Burada bir kısım sözleşmelerde fiyat farkı var. Ancak olanlarda ise resmi enflasyon oranı baz alınıyor. Bu da kabul edilebilir bir şey değil. Şu an ortalık yangın yeri. Makul olan gerçek enflasyona göre bir fiyat farkı verilmesi gerekir. Bu enflasyona göre fiyat farkı kurtarmıyorsa devir etme imkânı sunulmalı. Eğer devirde kurtarmıyorsa tasfiye hakkı sunulmalı. Bu da Maliye Bakanlığı yerine bağlı bulunduğu kurum izniyle yapılmalı. Bu destekler gelmediği takdirde kamu müteahhitlerinin önemli bir kısmının batacağını, kamunun uğrayacağın zararın artarak en az 30-40 milyarı bulacağını düşünüyorum.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak bağlı olduğumuz ve Yönetim Kurulunda görev aldığımız İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu’nun (İMKON) 17-19 Aralık’ta Antalya’da düzenlediği Sektörel Çalıştayda bizlerde yer alacağız. Sektörümüzün mevcut durumu, çözüm önerilerinin de görüşüleceği toplantıda 2022 yılında konfederasyonumuz ile yapacağımız çalışmaları diğer birlik başkanlarımız ve yönetim kurulu üyeleri ile görüş ve önerilerimizi sunabileceğimiz verimli bir toplantı gerçekleştireceğiz dedi. Başkan Keleş, sektörümüzün ayaklanması, vatandaşlarımızın ev sahibi olmaları için elimizden geleni yapacağız.”