İzmit Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu İzmit Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı.

Mevcut Başkan Hüseyin Erol ve eğitim sektöründe hizmet veren Davut Çevik’in aday olduğu genel kurul saat 15:00’te başladı.

Genel kurula Kocaeli Kent Konseyi Ali Korkmaz başta olmak üzere kentin her kesiminden oy kullanacak yaklaşık 253 isim katıldı.

İzmit Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu’nun Divan Başkanlığını KYÖD Başkanı Didem Turan yaparken katipliklerini ise İzmit Belediyespor Başkanı Yusuf Erenkaya, Kocaeli Kuaförler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Yavuz Doğar gerçekleştirdi.

164 oy hakkının bulunduğu genel kurulda, 2 oy geçersiz sayılırken Hüseyin Erol 162 oy alarak yeniden başkan oldu.

DAVUT ÇEVİK

“KURULMASINDA EMEĞİM VAR”

İzmit Kent Konseyi Başkan Adayı Davut Çevik yaptığı konuşmada; “Bu kentte 2 sene önce kent konseyi yeniden kuruldu. Kurulmasında çok emeğim var. Belediyenin gölgesinde olmayan bir kurum yaratmak istiyoruz. Gençlerimizin işsizliğine, esnafımıza çözüm üretmek en büyük hayalim. Son 2 yıldır vizyoner projelerimizi her yerde dillendirdim. İşim dolayısı ile genç nüfusa hizmet veriyorum. Gençler işsiz. İzmit’in sanayi şehri dğil turizm şehri olmasını istiyoruz.

“SİYASET ÜSTÜ OLACAĞIZ”

Elimi taşın altına defalarca koyduğumu söylemiştim şimdi gövdemi koyuyorum. Bu seçimin kaybedeni olmayacak. Kazanan İzmit olacak. Bu seçimde kaybetsek bile İzmit için çalışmaya devam edeceğiz. Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet, yurt yapacağını söylemişti ama ben henüz yurt görmedim. Seçildiğimiz takdirde herkes ile çalışmaya hazırız. Başkanın yanında gezmeyeceğiz. Siyaset üstü olacağız” ifadelerini kullandı.

hüseyin erol-1

“5 SAYFADAN BAŞKA ŞEY YOKTU”

Çevik’in ardından konuşan İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol; “2019 yılında göreve geldiğimizden bu yana kentteki hemşehrilik duygularını en üst düzeye taşımak için uğraştık. Bu dönemde birçok projeye imza attık. Göreve geldiğimizde, bizden önceki yönetim ile ilgili bir şey söylemedim. Biz bu yapıyı sıfırdan kurduk. Göreve geldiğimizde 5 sayfa kağıttan başka bir şey yoktu. Biz yeni bir düzene başladık. Bizden sonra gelecek olan yönetimler rahat etsin istedik. Bir önceki seçimde oy kullanacak 160 kişi varken bugünkü rakam 253 oldu. Yapıyı ne kadar büyüttüğümüz ortada.

“KÜRSÜYE GELİNCE FARKLI KONUŞUYORLAR”

Ben yok biz var. Ben bir şey yapmadım. Ne yaptıysa yönetim kurulundaki arkadaşlarım yaptı. Biz arka bahçesi olduysak, olsak olsak İzmit’in arka bahçesi olmuşuzdur. Bunu yasa diyor. Yasaya göre benim ortağım İzmit Belediyesi. Onlarla iş yapmaktan doğal ne olabilir ki? İnsanlar birebir de farklı, kürsüye gelince farklı konuşuyorlar. Biz kentin çatı kurumu olarak bundan sonra da emrinizdeyiz” dedi.

resize_m4jpg_30

LİSTE TARTIŞMASI

Genel kurulun Divan Başkanı Didem Turan, seçimin blok liste olup olmasını açık olarak oyladı. Oy birliği ile seçimin blok liste olmasına karar verildi. Başkan adayı Davut Çevik, listesini kağıda dökmediği gerekçesiyle oy pusulasında yer almadı. Konsey üyeleri sadece Hüseyin Erol’un listesini oylamak durumunda kaldı. Çevik, bu duruma itiraz etti. Divan Başkanı Didem Turan ile bu konuda anlaşamayan Çevik, kendisine haksızlık yapıldığını iddia etti. Turan ise Çevik’in seçime hazırlıksız geldiğini söyledi.

resize_652df800-247f-4392-a6bf-1d2fd0361b60-5404-000000e698716b46

Davut Çevik’in Listesi

1-Ertuğrul Erdoğan

2-Muazzez Özentürk

3-Hürinaz Erdoğan

4-Sevim Korkmaz Pekyörür

5-Nuriye Köksal

6-İfran Kertmen

7-Ertuğrul Seviç

8-Enes Taban

Hüseyin Erol’un Listesi

1-Ali Aktaş

2-Cihat Önen

3-Ece Arslankaya

4-Erdoğan Göçer

5-Ezgi Çalışkan

6-Gonca Berktay

7-Göksel Genç

8-Güliz Yavuz

9-Hüseyin Akbal

10-Hüseyin Yüce

11-Arda Aygören

12-İren Dicle Aytaç

13-Kadir Kızıl

14-Lütfi Bodur

15-Mehmet Kaya

16-Meral Dönmez

17-Mustafa Berk Uluç

18-Müzeyyen Topçu Tan

19-Nurel Ergüneş

20-Pınar Atabay

21-Rafet Kırgız

22-Tülin Keçeci Güngör

23-Ümit Yılmaz

24-Yasin Burak Özer

25-Yılmaz Arif Çiftçi

26-Ziya Yekta Özkan