2022 yılının son ayında yeni bir haftaya başlarken,

6 yaşındaki bir bebeğe yönelik cinsel istismar iddiasının iğrençliğiyle sinir katsayım hep yüksekte ve insanlıktan nasibini almamışların yaptıklarına yönelik ortaya çıkan ifadeleri okurken yüreğim daralıyor, boğazım düğümleniyor, nefretim daha da fazlalaşıyor. Bu yaşanan iğrenç konu ülke gündeminde yer alırken,

Çok zor bir süreçten geçiyoruz.

Bir çok sorun, bir çok soru işaretiyle yaşam sürmeye devam ediyoruz.

Ülke genelinde yaşananlar, ekonomik sıkıntı, geçim sıkıntısı, alım gücünün düşmesi, yoksulluk, işsizlik, ödenemeyen faturalar eşliğinde nefes alıp vermeye devam ederken kentimizde yaşananlar da bir çok soruyu beraberinde karşımıza çıkartıyor.

Kartepe’ye haddehane yapılacak mı?

Kartepe ilçesi sınırlarında ağır metallerin işleneceği Yıldızlar Holding’in 3 milyar liralık yatırımla yılda 4 milyon ton kapasiteli çelikhane ve 3.5 milyon ton kapasiteli haddehane inşa etmek için çalışma başlatmıştı.

Tepkiler sonrasında 16 Şubat 2022’de yapılmayan ÇED toplantısı 04 Ağustos 2022’de yapılmak istendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kartepe Belediyesi ve siyasi partilerle bölgenin muhtarları bu ÇED toplantısına karşı çıkarak bu tesisi istemediklerini dile getirdiler ve ÇED toplantısı yapılmadı.

Bu gelişmenin ardından bazı iddialar kulislerde konuşulmaya başlandı.

Başkentte yapılan bazı görüşmeler sonrasında tesisin yapılması için çalışmalara tekrar başlandığı, tesisin yapılmasına karşı çıkanların uyarıldığı iddia edilirken, önümüzdeki günlerde konunun gündeme taşınacağı sızan haberler arasında yer alıyor.,

Hatta, holding bünyesinde yer alan Yıldız Entegre’nin Kocaelispor formasının göğsüne reklam vermesinin de kamuoyu baskısının Kocaelispor üzerinden hafifletilmeye çalışıldığı da kulislerde konuşuluyor.

Bu iddialar doğruysa,

Bu kentin çevresinin kirletilmesi, havasının nefes alınamayacak duruma getirilmesi, doğal kaynaklarının yok edilmesi bu kadar ucuz mu?

Sorusu yanıt bulmalı…

Gölcük Devlet Hastanesi,

Gölcük Değirmendere Yüzbaşılar mevkiine 2016’dan beri yapılması beklenen Gölcük Devlet Hastanesi ikmal ihalesi için 2018 yılında ihaleye çıkılmış, 2020’de ise ödenek olmadığı gerekçesiyle durmuştu.

Sağlık Bakanlığı hastanenin kalan inşaatı için 27 Temmuz’da ihaleye çıktı. Katılım olmaması nedeniyle ihale iptal edildi. Söz konusu işin ikinci ihalesi 02 Kasım 2022’de yapıldı yine ihaleye katılım olmadı.

Bakanlık yeni ihale tarihini açıklamadı.

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer geçtiğimiz hafta Gölcük Haber Gazetesi’nde çıkan haberde, ihale yetkisinin Sağlık Bakanlığı’nda olduğu Gölcük Devlet Hastanesi’nin 2023’ün ilk aylarında yeni ihalesinin yapılacağını ve tamamlanacağını açıkladı. Başkan Sezer yüzde 75 oranında tamamlanan hastanenin ne zaman hizmete gireceğini açıklamadı.

Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yatırım planında bu ihalenin yapılması yer alıyor mu? Gölcük Devlet Hastanesi ne zaman hizmet verecek?

Soruları yanıt arıyor.

Halkevi binasının restorasyonu,

İzmit’te Cumhuriyet döneminin sembol yapılardan biri olan Halkevi Binası’nın güçlendirilmesi ve yenilenmesi için Kocaeli Valiliği’nin proje hazırlatmasının ardından ihale süreci başlamıştı.

İzmit Halkevi Binası Restorasyon ve Güçlendirme işinin ihalesi, “yeterli rekabet ortamının oluşmadığı” gerekçesiyle 2 kez 1 kez de katılan olmadığı için iptal edilmişti. Dördüncü ihale 4 Ekim 2022 tarihinde yapıldı.

Talipli çıkmadı.

Bu gelişme sonrasında İzmit Belediyesi ve Mimarlar Odası valiliğe başvurarak bize verin biz restorasyonu yapalım dilekçesi verdi.

Valilik bu önerilere yanıt vermedi. Yeni ihale tarihini de açıklamadı.

İzmit Halkevi Binası’nın durumu ne olacak?

Kaderine mi terk edildi?

AKP Milletvekili Fikri Işık’ın önerdiği gibi yıkılması mı bekleniyor?

Sorularına yanıt aranıyor…

Kocaeli Şehir Hastanesi,

Kentimizde önce 2020 yılının sonundan itibaren hizmete gireceği açıklanan, daha sonra açılış tarihi ertelenen ve çok bilinmeyenli bir denklem haline gelen, “Kocaeli Şehir Hastanesi” bu yılın son ayında hizmete girer mi?

Hizmete girerse toplu taşıma için kullanılması planlanan tramvay ne zaman çalışacak? Hastaneye gitmek için kullanılacak yolların son durumu hangi boyutta*

Hastahane hizmete girdiğinde Seka Devlet Hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi, bu hastahanelere bağlı hizmet veren sağlık kuruluşları ve Alikahya Çocuk Hastanesi kapacak mı? Hizmet vermeye devam mı edecek?

Sorularının yanıtları kent halkı tarafından merakla bekleniyor…

Değerli okurlar,

Yanıt bekleyen bu konuları ve soruları haftanın bu ilk günüde kent halkı adına soruyorum.

Yanıt bekleyen bu soruların kent halkının daha iyi bir yaşam sürmesi için olumlu bir şekilde yanıtlanmasını bekliyorum…