Kentin gündemi yoğundu…

Eylül ayının son günlerini yaşıyoruz.

Bir tarafta ekonomik zorluk, hayat pahalılığı, işsizlik,

Bir tarafta ölümcül Covid 19 salgının getirdiği sorunlar,

Bir başka tarafta ise virüse karşı tek mücadele dayanağımız ‘Aşı’,

Aşı olmayanlar ve aşı uygulamasının tüm dozlarını tamamlamayanlar,

Gündemimizin en önemli yerini oluşturuyor…

Durum bu merkezdeyken, kentimiz eylül aynın son haftasına,

AKP ve CHP’nin üst düzey kurmaylarını konuk ederek başladı.

Kocaeli’nin ilk vakıf üniversitesi olan KOSTÜ’nün

2021-2022 akademik eğitim yılı ve Şerif Kanık Kampüsü açılışı

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleşti.

Kurtulmuş’un konuşmak için kürsüye davet edilirken ilk dersi vereceği

şeklinde anons edilmesi dikkat çekti.

Kurtulmuş’un, ‘Üniversite’nin kent ile bütünleşmesi, kentin insanlarıyla bağ kurması gerekir. Her üniversite bulunduğu şehirde reel hayatın içinde yer almalı o şehir ile birlikte büyümelidir. Adalet mülkün temelidir. Adalet bir terazidir, denge demektir. İki taraf varsa onlar arasında dengedir. İnsan toplumlarında dengedir. Denge şaştığında adalet olmaz. Adalet çadırın ana dirediğidir. Onu söküp alırsanız ne bilim ne teknoloji ne gelişme kalır. Onun için adaleti tarih boyunca önemseyen toplumlar, adaleti toplumsal gelişmelerin merkezi haline getiren topluluklar büyük medeniyetler kurmuşlardır. Büyük medeniyetlerin yükselişi, toplumların gelişmesi adaletin gerçekten güçlü ve etkili bir şekilde toplumların ana direğini oluşturmasıdır’ ifadeleri ise oldukça ilginçti.

Kurtulmuş, STK ile bir araya gelip, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve AKP İl Başkanlığını ziyaret etti. İzmit Körfezi’ni havadan inceledi. AKP’nin danışma kurulu toplantısına katılıp ilimizden ayrıldı.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, öğleden önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tahsisini yenilemediği Cumhuriyet Parkı’nda belediyenin işleteceği Aile Çay Bahçesi’ni açtı.

Hürriyet, ‘Biz polemik olsun istemedik ama siyasi ayrımcılığa uğruyoruz. 2005 yılında büyükşehir meclisinin aldığı karar gereği zaten Kültür Tepesi de, Cumhuriyet Parkı da bizim sorumluluğumuzda’ diyerek konuyu farklı bir boyuta getirdi.

Aile Çay Bahçesi’nin açılışına ve belediye tarafından işletilmesine sevindiğine vurgu yapan AKP’li ve önceki dönem İzmit Belediye Başkanlığı yapmış Halil Vehbi Yenice’nin o açılışta olmak isterdim açıklaması Hürriyet’e destek olarak yorumlandı.

İzmit Belediyesi’nin Çınar Halk Market açılışına gelen CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağababa’nın, CHP İl Başkanlığını ziyaret etti. Açılışı gerçekleştirdi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in İzmit’i nasıl yönetiyorsak Türkiye’yi öğle yöneteceğiz deyip, başkan Hürriyet ile gurur duyuyor, taktir ve tebrik ediyoruz. İzmitlilerede küçük esnafa sahip çıkın çağrısında bulundu.

Değerli okurlar,

Kocaeli kenti sanayinin kalbi, 12 ilçenin içinde yer alan İzmit kentin en önemli ilçesi, 11 ilçe ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AKP’de, İzmit Belediyesi ise CHP’de.

Durum böyle olunca AKP anlayışı kendinden olmayanı çalıştırmamak üzerine kurulu olduğu için İzmit Belediyesi’ne engel çıkarmak için çaba sarfediyor.

Başkan Hürriyet’te engellemelere inat her hafta kurdele kesmeye devam ediyor…

YORUM EKLE