Kocaeli'de 5 liradan satılan ekmeğin 7,5 liradan, 7,5 liraya satılan simidin ise 10 liradan satılmasına ilişkin zam talebi bugün KESOB yönetiminde görüşülerek kabul edildi.

İklim Kanunu'na karşı bugün MİTİNG var! İklim Kanunu'na karşı bugün MİTİNG var!

Ekmek ve simit yarından (19 Temmuz) itibaren 10 liradan satışa sunulacak.

EKMEK 7.5 TL, SİMİT 10 TL
Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) bugün bir araya gelerek odaların zam taleplerini konuştu. Özellikle ekmek zammının görüşülmesinin akabinde simit zammı da gündeme geldi. 210 gr. ekmek 19 Temmuz Çarşamba itibariyle 7.50 liradan satışa sunulacak. Merakla beklenen simit zammı da masada görüşülerek kabul edildi. 7.5 liradan satılan simit yarından itibaren 10 lira olacak.
İLK ZAM YAPAN İL BURSA
Toplantıda Fırıncılar Odası’nın yanı sıra Pazarcılar Odası, Emlakçılar Odası, Fotoğrafçılar Odası, Kuaförler Odası, Terziler Odası, Berberler Odası ve ilçelerdeki bazı odaların zam talepleri görüşüldü. KESOB Başkanı Kadir Durmuş, akaryakıttaki çıkışın ardından ekmek ve simide zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirerek “Simide Bursa’da bir buçuk ay önce zam yapıldı. Simitçilerin 54 liraya aldıkları susam 95 liraya çıktı. Maya 100 lira oldu. Mazot fiyatı çok arttı. O yüzden bu zamları yapmamız kaçınılmazdı.

SIRADA KUAFÖRLER, BERBERLER…
Ayrıca pastacılar, terziler, kuaför ve berberler ve fotoğrafçılar da 2 aydır zam taleplerinin onaylanmasını bekliyorlardı. Gerekli araştırmayı ve incelemeyi yaptık. Bu saydığım odaların zam talepleri de toplantıda kabul edildi. Hepsi yarından itibaren sırasıyla zamlı tarifelerini bastırıp Oda üyelerine bildirecek. Yiyecek ve temizlik ürünlerine yani A’dan Z’ye her şeye yağmur gibi zam gelecek. Bu yüzden izim esnafımız ya zamları uygulayacaklar ya da kapatıp gidecekler” diye belirtti.

Bununla birlikte KESOB resmi sosyal medya hesabından da toplantının paylaşımı  yapıldı.

Paylaşım şöyle:

paylaşım-5