Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) son kongresini 13 Mayıs 2018 tarihinde yapmış, seçimde ise Birlik Başkanı Kadir Durmuş ve Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt yarışmıştı. 403 yöneticinin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 379 üye oy kullanmış; Kadir Durmuş 196, Mustafa Kurt ise 183 oy almıştı. Durmuş, başkan seçilirken Mustafa Kurt ise 13 oy farkla seçimi kaybeden isim oldu.

MAHKEME KABUL ETMEDİ

Kurt, seçimin ardından 1 yıl geçtikten sonra olağanüstü genel kurul için imza toplamaya başladı. Kurt, yeterli imzayı topladıklarını duyururken, birlik bu duruma itiraz etti. Olağanüstü genel kurul için 105 imzanın yeterli olduğu belirtilirken Kurt ise 121 imza toplayarak bu imzaları noterde tasdik ettirdi. Konu mahkemeye taşınmasının ardından bazı imzalar geri çekilirken, mahkeme bu durumu kabul etmedi.

401 DELEGE

Mahkeme, Haziran ayında aldığı kararla birliğin itirazını reddederek genel kurul kararı alınmasının önündeki engeli kaldırmış oldu. Mahkeme kararının tebliğ edilmesini ardından KESOB, karara uyarak bugün Kadıköy Düğün Salonu’nda genel kurul gerçekleştirdi. 401 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu genel kurula Durmuş ve Kurt’un yanı sıra Ticaret il Müdürü Veysi Uzunkaya, oda başkanları katılım sağladı. Genel Kurul alanında bulunan 35 çelenkte “Kadir Durmuş Başkanımıza başarılar” ifadesi yer aldı.

resize_KESOB

KESOB Olağanüstü Genel Kurulu bugün Kadıköy Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. 401 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu genel kurula KESOB Başkanı Kadir Durmuş ve aday Mustafa Kurt’un yanı sıra Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Kayıkçı, Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, oda başkanları ve delegeler katıldı. Kocaeli Valiliği tarafından görevlendirilen bakanlık temsilcisi de genel kurulda hazır bulundu. Konuşmaların ardından oy kullanma işlemi başladı.

“SONRA BANA TEBRİK ETMEYE GELMEDİ DEME”

17.00 itibariyle oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından sandıklar açıldı. 401 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu 380 oyun kullanıldığı kongrede 4’ü geçersiz olmak üzere toplam 376 oy geçerli sayıldı. Kadir Durmuş, 208 oy alırken Mustafa Kurt ise 168 oy aldı. Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Mustafa Kurt, Kadir Durmuş’un yanında giderek tebriklerini iletti. Kurt, Durmuş’a yönelik, “Şimdiden burada seni tebrik ediyorum. Sonra bana tebrik etmeye gelmedi deme” dedi. Durmuş ise “Seçildiğimde ziyaretime bile gelmemiştin” ifadelerinde bulundu. İkili birbirlerini tebrik etti.

“SAYENİZDE YENİDEN BAŞKAN OLDUM”

Daha sonra kürsüye çıkan Durmuş, “13 Mayıs 2018’de çıktığımız bu yolda o zamanda verdiğiniz destekle buraya kadar geldik. Rabbim nasip etti. Sayenizde Esnaf ve Sanatkarlara yeniden başkan oldum. Ne kadar seçerseniz o kadar başkan olacağım” ifadelerinde bulundu.