Et ve Süt Kurumu’nun kapısının yetkililer tarafından 'dal'la kilitlenmesinden sonra Kemal Kılıçdaroğlu bir açıklama yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam saatlerinde sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Et ve Süt Kurumu’ndan randevu istediğini ancak yanıt gelmediğini kaydederek, bugün saat 10.00’da kuruma gideceğini belirtmişti. Et ve Süt Kurumu’nun önüne gelen Kemal Kılıçdaroğlu, kurumun önünde açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Daha önce TÜİK’e gitmiştim. Emeklilerin, asgari ücretlilerin, memurların, dul ve yetimlerin haklarını savunmak için. Çünkü TÜİK, enflasyonu düşük göstererek milyonlarca insanın düşük zam almasının yolunu açıyordu. Buna toplumun dikkatini çekmek için TÜİK’e gitmiştim.

Daha sonra sözlü sınavda hakları yenen gençlerin uğradığı haksızlığı kamuoyuna duyurmak için MEB’e gitmiştim. Türkiye’de KPSS’de dereceye giren pek çok genç üzülerek ifade edeyim sözlü sınavda elenmişlerdi torpilleri olmadığı için.

“BAKANIN TÜRKİYE GERÇEKLERİNDEN HABERİ YOK”

Bugün Et ve Süt Kurumu’nun önündeyim. Burada bulunmamın temel nedeni çocukların haklarını savunmak. Kadın milletvekilleri ile beraberim. Kadın milletvekilleri, bütün anneler çocuklarının iyi beslenmesini isterler. Beslenme bir haktır. Yeterli beslenme bütün çocuklar için bir haktır. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi lazım. Bu çok ama çok önemlidir.

Tarım Bakanı dün katıldığı bir televizyon programında ‘Türkiye’de aç ve açıkta kimse yok. Herkesin karnı tok’ diye bir açıklama yapıyor. Tarım Bakanı’nın Türkiye gerçeklerinden haberi yok.

‘ARTIK AÇLIKLA MÜCADELE EDİYORUZ’

Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo ise şunları söyledi:

Prof.Dr. Serdar Filiz: SİYASİ GEÇMİŞİMİZ-2 Prof.Dr. Serdar Filiz: SİYASİ GEÇMİŞİMİZ-2

Türkiye’de yoksullukla değil artık açlıkla mücadele ediyoruz. Yetersiz beslenme ile mücadele ediyor çocuklar. Son yapılan araştırmada çocuklarda kızların yüzde 85’inin kansızlıkla yüzde 68’de erkek çocuğunun kansız olduğu ortaya çıktı. Bu yetersiz beslenme, öğrenme güçlüğü çekmek demek. Aynı zamanda kronik açlık demek ve bütün çocuklar bununla mücadele ediyor.

Yaşlılar, çocuklar derin yoksullukla açlıkla mücadele ediyor. Yapılan araştırmalarda Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde çocukların yüzde 5’i bodur. Kronik açlık demek. Türkiye’de yoksulluk var açlıkla mücadele ediliyor şu anda. Yoksulluk, açlık yok demek iyi bir temenni. Ben böyle bir dönem gerçekten görmedim. Her girdiğim evde gelişim bozukluğu olan çocuklar var.

Geçen hafta sosyal hizmet uzmanlarıyla görüştüm. ‘Gittiğiniz evde yetersiz beslenme nedeniyle gelişim bozukluğu olmayan bir çocukluk gördünüz mü?’ diye sordum. ‘Görmedik’ dediler. 7 yaşındaki çocuk 4 yaşındaki gibi gösteriyor.

Medyada çok fazla bilir kişi çıkıyor yoksullukla ilgili ‘Balık tutmaya öğreteceğiz, sosyal yardımlar olmasın’ diyorlar. Balık tutmak demek sağlıklı yeni nesillerin ortaya çıkması demek ama maalesef benim verdiğim rakamlarda olduğu gibi değil. Açlık var. Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin diye son çocuğu bulana kadar mücadele edeceğiz.

Kılıçdaroğlu devam etti:

Yıllardır derin yoksulluk konusunda araştırma yapan, Türkiye gerçeklerini kamuoyu ile paylaşan saygın bir isim ve kendisinin derin yoksulluk manzarasıyla karşılaştığında yaşadığı sıkıntıları o da biliyor ben de biliyorum.

SARAY’A BEŞLİ ÇETE ÇAĞRISI

Buradan, Saray’a ve Saray’ın yetkililerine çağrı yapıyorum. Beşli çeteye verilen imkanların, beşli çeteye verilen dolanların en azından binde 1’ini bu ülkenin yoksul aileleri içi harcasalar hiçbir çocuk yatağa aç girmez. Sözler bana ait değil. Sözler Aydın’da bir STK’nın başkanına ait sözler. ‘Damızlık hayvanlar, süt inekleri kesiliyor. Kesile kesile nereye kadar gidecek bu. Yarın damızlık hayvanlar bittiğinde et sıkıntısı başlayacak. Süt ve hayvansal ürünleri bulamayacağız. Hayvancılık sektörünün, üreticinin sırtındaki yükün, tepesindeki balyozun artık inmesi gerekir. Milletin artık gücü kalmadı’ diyor.

1-23

‘MİLLETİN SESİ MİTİNGLERİNE YENİDEN BAŞLAYACAĞIZ’

Bugün süt ürünleri perişan. Bir kilo kıyma 100 liraya dayandı. Hangi asgari ücretli çocuğuna düzenli süt alabilecek? Daha önce yaptığımız gibi bayramdan sonra milletin sesi mitinglerine yeniden başlayacağız. Millet Kürsü’ye çıkacak ve anlatacak. Saray ve yetkilileri bunu ne kadar duyarlar bilmiyorum ama açık ve net söylüyorum. Benim yaptığım çağrı bu ülkedeki insanların refahı içindir.

Et ve Süt Kurumu çiftçinin, üreticinin yanında olmalı. Et ve Süt Kurumu’nun kaynaklarını birilerine peşkeş çekerseniz, onun kaynaklarını üreticiye değil birilerine tahsis ederseniz çocuklar yatağa aç girer. Bu nedenle çağrımı yineliyorum. Beşli çeteye sağladığın imkanları, milyonlarca doların binde birini üreticiye verirseniz hiçbir çocuk yatağa aç girmez.

KAPIYI DALLA KİLİTLEDİLER

Et ve Süt Kurumuna gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nın kuruma girişini engellemek için kurumun kapısını dalla kilitlediler.

Haber: Tele1