CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ortak basın toplantısı düzenledi.

Kısa süren indirimden sonra motorine bir zam daha geliyor Kısa süren indirimden sonra motorine bir zam daha geliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu görüştü. Görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

'Dolar kurundaki yükselmeyi görürsek asgari ücret düşük'

Kılıçdaroğlu açıklanan 4 bin 250 TL rakamı için, "Asgari ücret olarak verilen rakam, döviz kurundaki artış ve fiyat artışları baz alınırsa düşük. Elbette belirlenen rakamı küçümsemiyoruz ancak fiyat artışları da göz önünde bulundurulmalı" dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Dolar kurundaki yükselmeyi görürsek asgari ücret düşük, eğer enflasyonu ve fiyat artışlarını kontrol ederlerse 4 bin 250 lira ile asgari ücretli kardeşlerimiz biraz nefes alabilir.

Türkiye iyi yönetilmiyor. Türk Lirası pul oldu. İşin özü şu, bu sorunların çözülmesi lazım. Eğer sorunlar böyle devam ederse, önümüzdeki yaz Türkiye gıda kriziyle karşı karşıya kalırsa kimse şaşırmamalı"

'Önem verdiği husus, nispet'

Karamollaoğlu ise asgari ücret fiyatıyla ilgili, "Fiyatlar bu rakamın üzerine çıkmışsa, bu fena bir rakam değil. Ancak vatandaş geçinemiyorsa 5250 olmasının da bir anlamı kalmaz. Asgari ücret açlık sınırının altında olamaz" şeklinde konuştu.

Karamollaoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"4 bin 250 lirayı doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı’nın kendisi açıklıyor. Aslında geçmişte cumhurbaşkanları, başbakanlar asgari ücreti açıklamazdı. Bizzat kendisi açıklama ihtiyacını duyuyor. Burada da önem verdiği husus nispet.

Enflasyonun yüksek olduğu dönemde rakamların üzerine odaklanmak doğru bir yaklaşım olmuyor. İnsanlar dünyada geçerli bir para birimi için ya Euro ya da doları kullanıyor. Ben de dolardan bahsederek bu konuyu gündeme getirmek istemem.

Dış ticaretimizi dolarla yapıyoruz. Dış borcumuzu Türk Lirası ile ödemiyoruz ki. Asgari ücret eğer açlık sınırının altında kaldıysa, enflasyonun altında kaldıysa bu zam zam değildir, artıştır diyebiliriz. Geriye gitmiş öyle gözüküyor.

İnşallah bundan sonraki enflasyon rakamları biraz daha yavaş artar da zararı asgari ücretle çalışan vatandaşımıza zararı daha az olur"

'Dolarla aylık alanlar var'

Kılıçdaroğlu ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bunlara sormak lazım sizin geçmişinizde acaba siz Türk Lirası'nın olduğu bu ülkede dolarla mı, Euro ile mi çalıştırıyordunuz bu insanları" sözlerine ilişkin, "Dolarla aylık alanlar var, listeyi yayımlayabiliriz" cevabını verdi.

Gazetecilerin açıklanan asgari ücretin bir seçim çalışması olup olmadığını sorması üzerine Kılıçdaroğlu, "Bu artışın neresi seçim yatırımı ki? Yıl başındaki asgari ücret daha değerliydi" dedi.