Kırım Kilisesi

İstanbul’un hem mimari açıdan hem de geçmişi ile en önemli tarihi yapılarından biri olsa da ne yazık ki ismini çoğumuzun bilmediği Kırım Kilisesi Beyoğlu’nda yer almaktadır.

Bu kilise dönemin en önemli mimarlarından Londra Adalet Sarayı’nı tasarlayan George Edmund Street tarafından 1858-1868 yılları arasında inşa edilmiştir. Kilise uzun yıllar hizmet verdikten sonra 1970 yılında cemaatinin yeterli olmaması sebebi ile kapanmıştır. 20 yıl kapalı kalan kilise konsolosluğa yapılan başvurular sonucunda restore edilerek ibadete tekrar açılmıştır.

Günümüzde ise konserlere ve çeşitli sosyal etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla da tanınmayı başarmış bir yapıdır. Beyoğlu’nun kalbinde bulunan kilise her ne kadar sade bir dış mimariye sahip olsa da hem mimari hem de tarihi açıdan çok değerli bir yapıdır.

Kırım Kilisesi’nin yapılış hikayesi de yapının kendisi kadar önemli ve ilgi çekicidir; Kırım savaşından sonra Osmanlı devleti İngiltere’ye İstanbul’da bir kilise yapması için izin vermiştir. Bu kilisenin inşası için ise Osmanlı Hükümeti Rum Mezarlığı’nı uygun görmüştür. Burada Kırım Kilisesi’ni inşa eden İngiliz hükümeti, kilisenin açılış hediyesi olarak Osmanlı padişahına bir otomobil hediye etmiştir. Böylece İstanbul’a tarihteki ilk otomobil gelmiştir. Fakat Şeyhülislam’ın verdiği ‘Şeytan işidir’ fetvası üzerine otomobil Sarayburnu’ndan denize atılarak imha edilmiştir.

Gerek tarihi, gerek mimarisi ile İstanbul’a değer katan bu kiliseyi Beyoğlu’na yolu düşen herkesin ziyaret etmesini, tarihi dokusuna bizzat yerinde şahit olmasını tavsiye ederim...

YORUM EKLE