6 Şubat sabahı merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen iki büyük depremin ardından zor günler geçiren afetzedeler için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek Ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK) Binlerce kişinin ilimize gelerek çeşitli yurtlarda misafir edildiği depremzedeler için kaldıkları yurtlarda çeşitli etkinlikler düzenlenerek yaşadıkları olayları biraz olsun unutmaları sağlandı.

UYGULAMALI BRANŞLAR

KO-MEK eğitmenleri ve kursiyerlerinin de katıldığı etkinliklerde depremzedeler için uygulamalı; Ebru, Ahşap Boyama, Şiş Örgü, Türk Mutfağı, Takı Tasarım, Kanaviçe, Makrome ve Kuaförlük gibi kurslarda etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliklere yoğun ilgi gösteren depremzede misafirler bol bol uygulama yaparak stres attı 

İzmit Körfezi’nde deniz yaşamı kayıt altında İzmit Körfezi’nde deniz yaşamı kayıt altında

ÇOCUKLAR EBRU SANATINI ÇOK SEVDİ

Darıca Hüma Hatun Gençlik Kampında depremzedeler için gerçekleştirilen ebru uygulamasına çocukları ile birlikte katılan depremzede misafirler gönüllerinden geçen renkleri suya yansıtarak en güzel ebruları yapma imkanı buldular. Hem öğrenen hem de eğlenen depremzede çocuklalar ilk kez ebru uygulaması yapmanın keyfini çıkarttı. Yine Darıca Balyonoz Gençlik Kampında kalan depremzede misafirler Türk Mutfağı eğitmenleri ile birlikte Berat Kandiline özel kandil simidi yaparak kampta kalan misafirlere ikram ettiler.

BU TÜR ETKİNLİKLERLE EN AZINDAN STRES ATTIK

Kahramanmaraş Elbistan’dan gelen Zuhal Yarba konuşmasında, “Ebru uygulamasını ilk defa denedim. Üniversite öğrencisiyim,  eğitimler uzaktan olduğu için burada canımız sıkılıyordu bizim için farklı bir etkinlik oldu emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi, Kahramanmaraş Afşin’den gelen Ömer Karan ise “Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Zor bir zamanlar geçirdik, böyle etkinlikler bizim kafamızın dağılması için çok güzel oluyor” ifadesini kullandı. Bir diğer depremzede Çağrı Kartal ise ebru uygulamasına kızı Melisa ile katıldı. Kartal, “Bu tür etkinlikler bizi dinlendiriyor ve en azından kötü anılarımızı bir nebze olsun unutuyoruz diyerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve KO-MEK’e teşekkür etti“ şeklinde konuştu.

KADINLAR GÜNÜ UNUTULMADI

8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla kuaförlük branşı eğitmenleri ve usta öğreticileri öncülüğünde Samiha Ayverdi kursunda misafir edilen depremzedeler için etkinlik düzenleyen KO-MEK isteyen misafirlere kuaförlük hizmeti verdi. Aynı zamanda Türk Mutfağı branşı eğitmenleri ve kursiyerleri de yine depremzede misafirler için günün anlam ve önemine uygun olarak kırmızı karanfil dağıttı ve hep birlikte kurabiye yaptılar.

KO-MEK'ten anlamlı etkinlik (2)

KO-MEK'ten anlamlı etkinlik (9)