Kocaeli Barosu kuruluşunun 83’üncü yılını bugün kutladı. Kuruluş yıldönümü için bugün sabah Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Heykeli’ne çelenk sunuldu. Törene; Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, yönetimi, Genç Avukatlar Meclis Başkanı Mert Uzuner ile yönetimi, Baro eski başkanları Cengiz Sarıbay, Ersayın Işık, Sertif Gökçe ve Cumhur Arıkan ile avukatlar katılım sağladı.

OLAĞANÜSTÜ DÖNEMLER

Baro Başkanı Bahar Candemir çelenk töreninin ardından şunları söyledi: “Kocaeli Barosu, 83 yıllık tarihi boyunca olağanüstü dönemlerde dahi hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan hakları mücadelesini büyük bir azim ve onurla sürdürmüştür. Barolar, tüm temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan savunma hakkının tek temsilcisi, biz avukatların mesleki güvencesinin ve itibarının anayasal örgütlü gücü olmanın ötesinde yargı bağımsızlığının, hukuk devletinin, kuvvetler ayrılığının ve dolayısı ile demokrasinin de teminatıdır.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Barolar; kayıtsız şartsız milletin egemenliğine dayalı olan demokrasinin, çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü olması yolunda mücadele etmeyi, hukuka ve özgürlüklere yapılan tüm saldırıların karşısında durmayı, hukukun ruhuna bağlı kalarak onurlu bir yaşam için insan haklarını savunmayı ilke edinen kurumlardır. Bu görev ve sorumluluklarımızın bilinci ve tarihimizden aldığımız güçle, onurlu geleneğimiz doğrultusunda Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesindeki temel değerlere ve Atatürk ilkelerine bağlı kalarak hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan hakları mücadelesini sürdürmek kararlılığındayız.”