Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Basketbol Anadolu Yıldızlar Ligi ANALİG Osman Bayrakdar 2023 Sezonu U14 İl Karmaları Türkiye Birinciliği final müsabakalarına katılacak takımlar belli oldu. Kocaeli kız ve erkek U14 il karması takımlarımızın ikisi de 2 aylık zorlu grup karşılaşmaları sonunda finallere kaldılar.

23-27 Ağustos 2023 tarihlerinde Samsun Yaşar Doğu ve Bahattin Ekinci Spor salonlarında yapılacak Türkiye Birinciliği Finallerine 12 takım katılacak.

Kocaelispor Şanlıurfa'da şov yaptı! Kocaelispor Şanlıurfa'da şov yaptı!

Erkeklerde: Kocaeli, Kayseri, İzmir, Tokat, Gaziantep, Samsun, Amasya, Diyarbakır, Sinop, Mersin, Balıkesir ve Sakarya il karma takımları.

Kızlarda: Kocaeli, Kayseri, Isparta, Bolu, Giresun, Rize, Antalya, Tekirdağ, İzmir, Zonguldak, Elazığ ve Batman il karma takımları.

Sırasıyla Çanakkale, Balıkesir ve İzmir’deki grup maçlarından birinci olarak çıktılar

İlk olarak Çanakkale’de yapılan Marmara Bölgesi il karmaları gruplarından birinci olarak çeyrek finallere çıkan Kocaeli kız ve erkek U14 yaş il karması takımlarımız ardından da Balıkesir Burhaniye’de yapılan Ege ve Marmara il karmaları grup maçlarından da birinci çıkarak İzmir’de yapılan yarı finallere katılmaya hak kazanmıştılar. Geçen hafta içi İzmir’de yapılan ve Batı Anadolu illeri karma takımlarının da katılımıyla gerçekleştirilen yarı final grup karşılaşmalarından da başarıyla çıkan Kocaeli il karma takımlarımız ilimizin adını Türkiye finallerine yazdırdılar.

Kızlar İstanbul Avrupa’yı rahat, Bursa’yı uzatmalarda devirdiler

İzmir’de güçlü rakiplerle eşleşen Kocaeli il karması kız ve erkek takımlarımız alınlarının akıyla gruplarından çıktılar. Kızlarımız ilk maçlarında İstanbul’un ve Türkiye’nin köklü ve güçlü takımlarının alt yapılarından oluşan İstanbul Avrupa Karması takımını yendiler. İkinci gün daha önce grup elemelerinde 3 kez karşılaşıp yendikleri Bursa il karması takımını yine yendiler. Baştan sona çekişmeli geçen maçta Bursa karma kız takımı ilk üç periyotu önde götürürken, son periyotta rakibini yakalayarak son saniyelerde attığımız sayılarla maçı uzatmalara taşımayı bildik. Uzatmalarda da kızlarımız attıkları sayılarla maçı 46-40 kazandılar.

İzmir ile aynı puanı topladık averajla ikinci olarak çıktık

Takımımız son gün ev sahibi İzmir il karması ile karşılaştı. Hakemlerin bütün takdir haklarını ev sahibi İzmir’den yana kullandığı maçı kaybetmemize rağmen İzmir karma takımıyla aynı puanı alarak averajla grup ikincisi olup finallere çıktık. Ancak maçın başından sonuna kadar İzmir ekibinin yaptığı aşırı sertliklere ve hatalara göz yuman hakemler ve saha görevlileri yarı final maçlarında çocuklarını desteklemek için Kocaeli’den İzmir’e giden ailelerimize de tribünden çıkarma ve polis çağırma uyarısında bulunarak salonun gerilmesine neden oldular. Aksine salonda gürültü ve tribün kargaşası oluşturan ev sahibi takımın seyircilerine karşı hiçbir uyarıda bulunmayan hakemlerin bu davranışları tepkiyle karşılandı. Velilerimiz bariz bir şekilde taraflı kararlar veren hakemlere maç sonunda da tepkilerini gösterdiler. Bütün olumsuzluklara rağmen aynı puanı almamıza rağmen sayı averajı ile finallere gitmeye hak kazanan Kocaeli il karma kız takımımız büyük bir başarıya imza atmış oldu.

Erkekler seri başı olmayı garantilediler

Kocaeli erkek il karması basketbol takımımız Mersin ve Konya il karmalarını yenerken, İstanbul Anadolu karmasına karşı kaybetmelerine rağmen gruptan birinci olarak çıkmayı bildiler. Erkek takımımız bu sonuçlarla finallerde seri başı olmayı da başardı.

Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü basketbol takımları idareci ve antrenörleri Emrah Şensoy, Özden Tan, Umut Çavdar ve Çağdaş Genç nezaretinde Samsun’da yapılacak Anadolu Yıldızlar Ligi Basketbol Türkiye Birinciliği müsabakalarından kız ve erkek takımlarımızın başarılarının süreceğine inanıyor ve madalya kürsüsünde derece bekliyoruz.