Hürriyetçi Eğitim Sen Şube Başkanı Adem Ellialtıoğlu'nun yayımladığı basın açıklaması şöyle:
 

KOCAELİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ'NDE ŞAİBELİ İŞLER Mİ OLUYOR?
"Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü bazı sendikalar ya da bazı klikler mi yönetiyor? Her şeyin şeffaf olması gereken puanlamaya göre yürütülen süresi dolan idarecilerin yer değiştirme sürecinde bile birçok şaibe konuşuluyor; tuhaf uygulamalara şahit olunuyor.

DUYUMLAR FAZLA
Yetkililere bu duyumlar ulaşmış mıdır bilmiyoruz ama bize gelen duyumlar güven ve adalet duygusunu zedeleyici nitelikte.

Mesela en büyük iddialardan bir tanesi, görev süresi dolduğu için yer değiştirmeye tâbi olan bazı idareciler yer değiştirmeye bağlı puanı düşük olduğu için ilk etapta atanamaması muhtemel birkaç okul yazıp sonrasında idarecileri emekli olacak bazı merkezi okullara resen atanması.

Yani bir taşla iki kuş vurulacak. Hem idarecisi geç emekli olduğu için idareci yer değiştirme sürecine yetişmeyen kurumlar, ilk defa atanacak müdürlerin atamasına kadar doldurulmuş olacak hem de düşük puanı olmasına rağmen bazı seçilmiş müdürler yönetmeliği arkadan dolaşarak merkezi ve önemli kurumlara müdür yapılacak.

İZMİT HALK EĞİTİM  MERKEZİ
Bir diğer şaibeli duyum ise, İzmit Halk Eğitim Merkezi gibi gözde kurumların müdürleri emekli olduğunda, sözde soruşturmalarla bazı müdürlerin oraya atanması. Tabi bunların ne kadar doğru olup olmadığını bu süreçteki uygulamalarla bizzat göreceğiz. Ama idareci yer değiştirme başvurularının bitimine on dakika kala Yeniköy Denizdibi İlkokulu Müdür yardımcılığının tercihlere açılması belli ki birileri için planlanmış olması sürecin epey şaibeli olacağının habercisi diye düşünüyoruz.

Yetkililer evet her ne kadar başvuruların bitimine 11 dakika kala bu değişiklik sistem üzerinden tüm okullara duyurulmuştur gibi bir izah yapacak olsa da son on dakikada DYS üzerinden yapılan duyuru kanaatimizce muhtemelen ahlaksızlığın sorumluluğundan kaçmaya yönelik kılıf uydurma görüntüsüdür.

Sonuçta kim için neler ve nereler hazırlanıyor; hangi filmleri seyredeceğiz zamanla göreceğiz."

Belge (2)

Bakan Koca'dan ERİS Varyantı için açıklama! Bakan Koca'dan ERİS Varyantı için açıklama!