Olası şiddetli deprem yaşanacak illeri sosyal medya hesabından duyuran Prof. Dr. Ahmet Ercan'a tepki gösteren ve 'Sallamayalım' notuyla cevap veren Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş Kocaeli ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Dr. Ramazan Demirtaş: "Kocaeli kent merkezinde 7.0 büyüklüğünde deprem üretecek fay yok, o büyüklükte deprem olasılığı sıfır" dedi.

Geçtiğimiz hafta, Jeoloji Mühendisleri Odası'nın, altından doğrudan fay hattı geçen 24 ili incelemeye aldığı duyurulmuştu.

Buna göre 7 şiddetinde deprem olacak olası iller vurgulanmıştı.

Jeoloji Mühendisleri Odası'nın incelemesi Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan ve Hakkari gibi şehirleri kapsıyor.

Uzmanlık alanı paleosimoloji olan Dr. Ramazan Demirtaş da bu illeri incelemeye aldı.

Kocaeli için yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

Kocaeli kent merkezinde 7.0 büyüklüğünde deprem üretecek FAY YOK..

17 Ağustos 1999 depremini (Mw=7.6) üreten Kuzey Anadolu Fay Zonu kent merkezinin 5 km güneyinden geçiyor.

17.08.1999 gibi yüzey kırığı oluşturan bir depremin tekrarlanma aralığı 280-300 yıl..

Kocaeli kent merkezi ve 17.08.1999 depreminin yüzey faylanması oluşturduğu yerlerde yüzey faylanma riski 1999+280/300 yıl = 2279/ 2299 yılına kadar çok düşük.

Bırakın fay geçmeyen Kocaeli kent merkezini, 17.08.1999 depremi yüzey kırığı boyunca da sakınım bandı oluşturmaya gerek yok.

Bırakın da 300 yıl sonraki yapılaşmaya ondan önceki nesil karar versin..

MTA tarafından haritalanan Kocaeli kent merkezini hemen kuzeyden sınırlayan 18 km uzunluktaki fay (siyah) niteliği belli olmayan Kuvaterner yaşlı fay olarak tanımlanmış olup, zaten 7.0 büyüklüğünde deprem üretmesi imkansız ötesi.

Kocaeli kent merkezi için 7 büyüklüğünde deprem olma olasılığı ve yüzey faylanma tehlike riski SIFIR.

Fay yasasını KOCAELİ kent merkezi için uygulamak ve 280 yıl sonrası yapılaşmalar için bugün sakınım bandı oluşturmak mühendislik açısından kabul edilebilir durum değil.

İklim Kanunu'na karşı bugün MİTİNG var! İklim Kanunu'na karşı bugün MİTİNG var!